Nieruchomości oznaczone jako działki 122/1, 123/1, 2706 obj. Kw BB1B/00060005/0 oraz działki 128/3, 128/5 i 2028/6 obj. Kw BB1B/00061044/2 obręb Komorowice Krakowskie, stanowią jedną funkcjonalną i gospodarczą całość.
Przetarg dotyczy oddania w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat nieruchomości położonych w Bielsku-Białej przy ul. Ceramicznej, z jednoczesną sprzedażą budynków usytuowanych na dz. 2706 i dz. 122/1.
Nieruchomość ozn. jako dz. 2706 i dz. 122/1 zabudowane są zabytkowym budynkiem dawnego dworu Rosta (dawniej mieszkalnego) - przeznaczonego do odbudowy oraz budynkiem dawnej stajni - przeznaczonym do remontu. Południowa część nieruchomości porośnięta jest drzewami i krzewami. Nieruchomość posiada bezpośredni dostęp
do drogi publicznej - ul. Ceramicznej.
Przedmiotowe działki zabudowane budynkami tzw. dworu Rosta wraz z kamiennym krzyżem usytuowanym przy bramie wjazdowej ujęte są w gminnej ewidencji zabytków, natomiast nie są indywidualnie wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego.
Zgodnie z planem, w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków ustala się ochronę obiektów o wartościach zabytkowych m.in. krzyża przy ul. Ceramicznej 2 (obok dworu Emanuela Rosta) poprzez zachowanie rzeźby w obecnym miejscu i kształcie, utrzymanie ekspozycji, przywrócenie naturalnej kolorystyki kamienia i konserwacja kamieniarki.
Ustala się następujący harmonogram prac dotyczących:
a) odbudowy i remontu dawnego dworu Rosta:
– I etap (ściany, elewacje, stolarka i dach) w terminie do 5 lat od dnia zawarcia
aktu notarialnego,
– II etap (prace wykończeniowe) w terminie do 7 lat od dnia zawarcia aktu notarialnego.
b) remontu budynku dawnej stajni:
– I etap w terminie do 3 lat od dnia zawarcia aktu notarialnego,
– II etap (zakończenie prac) w terminie do 5 lat od dnia zawarcia aktu notarialnego.
Odbudowa dworu Rosta powinna być przeprowadzona na podstawie zachowanej, szczegółowej inwentaryzacji, przy odtworzeniu jego bryły, elewacji, formy dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, gdzie wnętrze budynku może być kształtowane pod potrzeby nowej funkcji. Dodatkowo istnieje możliwość zlokalizowania nowego obiektu w miejscu nieistniejącego budynku gospodarczego. W zakresie funkcji ustala się nieuciążliwe usługi np. sportowo-rekreacyjne, hotel, gastronomia, odnowa biologiczna.
Wszelkie roboty budowlane oraz zmiana sposobu użytkowania wymagają uzgodnienia z właściwym konserwatorem zabytków.
Opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego gruntu wynosić będą 6 %
od ustalonej w drodze przetargu ceny gruntu, z tym, że pierwsza opłata za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste wynosić będzie 25 % tej ceny. Do ww. opłat zostanie doliczony podatek VAT w wysokości obowiązującej na dzień sprzedaży.
Składnik budowlany jako towar używany w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług jest zwolniony z podatku VAT.