Światowy Dzień Turystyki w Bielsku-Białej

Światowy Dzień Turystyki w Bielsku-Białej

Jak co roku w Bielsku-Białej obchodzony był Światowy Dzień Turystyki. Organizatorem wydarzenia był Wydział Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego. W 2019 r. obchody święta przypadły w dniach 27-29 września. Światowy Dzień Turystyki w naszym mieście rozpoczął się od rozstrzygnięcia XVIII edycji konkursu fotograficznego „Beskidy w kadrze zatrzymane”. W bieżącym roku pojawiły się nowe kategorie tematyczne: Pejzaże, Architektura i dziedzictwo kulturowe. Nagrody wręczono w kategoriach wiekowych: do 16 lat oraz powyżej 16 lat. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć wystawę pokonkursową, prezentującą fotografie nadesłane na tegoroczną edycję.

W sobotę, 28 września obok schroniska „Dębowiec” odbyła się impreza plenerowa na zakończenie złazu turystycznego. Uczestnicy – dzieci i młodzież bielskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych wraz z opiekunami - przybyli na metę w liczbie blisko 350 osób. Mieli możliwość udziału w wielu konkursach sprawnościowych, konkursie wiedzy przyrodniczej oraz pogadance na temat bezpieczeństwa w górach przeprowadzonej przez Ratowników Beskidzkiej Grupy GOPR.

Z kolei 29 września odbyły się dwie tury oprowadzania po Cmentarzu Żydowskim, które cieszyły się dużym zainteresowaniem - oprowadzenie prowadził dr Jacek Proszyk.

Laureaci XVIII edycji konkursu fotograficznego „Beskidy w kadrze zatrzymane”

 Kategoria do 16 lat
I miejsce – ANNA STRACH – Tryptyk „Jesienna zaduma”
II miejsce – MAJA MOŚCICKA – „Kultura i sztuka w architekturze”
III miejsce – DOMINIKA BĄK – „Słoneczny dzień”

Wyróżnienia
MATEUSZ BEN – „Rzepaki”
PATRYK GRABSKI – „Spotkanie na ławce”
KLAUDIUSZ MATEJKO – „W odbiciu natury”


Kategoria powyżej 16 lat
I miejsce –  MAGDALENA WYSMYK – „Listopadowy poranek”
II miejsce – KRZYSZTOF WIEWIÓRA – „Poranek w beskidzkiej wsi”
III miejsce – KRZYSZTOF JAKUBIEC – „Widowisko”


Wyróżnienia
JERZY PAJĄK  - „W drodze na Słowiankę”
BARBARA GRUBKA – „Lodowe fale”
KRZYSZTOF WOJTASIŃSKI –  „Jesienny szlak na Stary Groń”
RAFAŁ TREPKA –  „Magia Klimczoka”