Atrakcje Turystyczne

Rzeźba "Pampalini łowca zwierząt"

Rzeźba postaci z serialu „Pampalini łowca zwierząt” od 5 grudnia 2019 r. zdobi Bielsko-Białą. Sympatyczny łowca wraz z hipopotamem znaleźli dla siebie miejsce w pobliżu bielskiego Ratusza przy ul. Bohaterów Warszawy. Nowa kompozycja rzeźbiarska wraz z już istniejącymi rzeźbami Reksia oraz Bolka i Lolka tworzy szlak postaci bajkowych: ”Bajkowe Bielsko-Biała”. Rzeźbę wykonała uznana bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia. Kompozycja rzeźbiarska ma około 150 cm wysokości (Pampalini).

rzeźba Pampaliniego
 zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Grodzisko

Grodzisko w dzielnicy Stare Bielsko, przy ulicach Pod Grodziskiem i Wał Szwedzki – pozostałość średniowiecznej osady rolniczej, produkcyjnej i warownej. Powstało najprawdopodobniej w XII w. i jest najstarszym na terenie miasta śladem  organizowanego osadnictwa.

Grodzisko w Starym Bielsku, fot. Nad Dachami
Grodzisko w Starym Bielsku, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Zamek Książąt Sułkowskich

Zamek wzniesiony w XIV w., przez Piastów cieszyńskich, z biegiem czasu był wielokrotnie rozbudowywany i przekształcany przez kolejnych właścicieli. Modernizacja przeprowadzona przez księcia Ludwika Sułkowskiego w połowie XIX w. ostatecznie zatarła dawne cechy stylowe budowli i nadała jej współczesny, eklektyczny wygląd. Dzisiaj ma tutaj swoją główną siedzibę Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, które dzieje miasta i okolic prezentuje między innymi na takich wystawach jak: Dzieje archeologiczno-historyczne Bielska, Białej i okolic, Elementy kultury ludowej mieszkańców Bielska i Białej, Sala z rycerzem – Lapidarium, Galeria sztuki współczesnej Bielsko-Bialskiego regionu. Na uwagę zasługują również wnętrza zamku, takie jak Salon muzyczny, Salon mieszczański z połowy XVIII wieku czy Damski Salonik i Gabinet Pana.

Strona muzeum – historia zamku

Zamek Książąt Sułkowskich
Zamek Książąt Sułkowskich, fot. Piotr Komander

Rynek

Centrum średniowiecznego Bielska ma klasyczny układ miasta, lokowanego na prawie magdeburskim. Pierwotnie posiadał drewnianą zabudowę, którą strawiły pożary i po nich zaczęto stawiać murowane kamienice. Obecnie stoją tam XVII- i XVIII-wieczne kamieniczki. Od Rynku prostopadle biegną wąskie, brukowane uliczki. W szeregu budynków, przy jednej z nich – podcienia zaliczają się do urokliwszych zakątków miasta.

Rynek Bielsko-Biała
Rynek Bielska-Białej, fot. Lucjusz Cykarski
Rynek Bielsko-Biała
Rynek Bielska-Białej, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Kamienica Kałuży

W pobliżu ul. Podcienie z zabytkowymi arkadami, tuż przy Zamku, można podziwiać jeden z najpiękniejszych budynków w mieście – barokową kamienicę Kałuży przy ul. Wzgórze. Stare Miasto otoczone było murami obronnymi, których pozostałości oglądać można przy ul. Orkana.

Kamienica Kałuży Bielsko-Biała
Kamienica Kałuży, fot. Lucjusz Cykarski

Dom Tkacza

Oddziałem Muzeum jest drewniany Dom Tkacza przy ul. Jana III Sobieskiego 51 z odtworzonym mieszkaniem i warsztatem pracy bielskiego sukiennika oraz odrębną wystawą etnograficzną, prezentującą stroje ludowe ze śląsko-małopolskiego pogranicza.

Dom Tkacza – Warsztat Mistrza, Bielsko-Biała
Dom Tkacza – Warsztat Mistrza, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Stara fabryka

W Starej Fabryce przy pl. Żwirki i Wigury 8 – kolejnym oddziale Muzeum – zgromadzono unikatową kolekcję zabytkowych maszyn włókienniczych, a stała wystawa historyczna przypomina o bogatej industrialnej przeszłości Bielska-Białej.

Muzeum Stara Fabryka Bielsko-Biała
Muzeum Stara Fabryka, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Rzeźba Reksia

Rzeźba przedstawiająca popularnego bohatera kreskówek z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych znajduje się w centrum miasta, na placu pomiędzy ul. 11 Listopada i ks. Stanisława Stojałowskiego, obok mostu na Białej.

Rzeźba Reksia Bielsko-Biała
Rzeźba Reksia, fot. Lucjusz Cykarski

Rzeźba Bolka i Lolka

Rzeźba przedstawiająca słynnych bajkowych braci stanęła w 2011 r. w centrum miasta, na dziedzińcu przy ul. Mostowej, przed budynkiem galerii handlowej Sfera II.

Rzeźba Bolka i Lolka, Bielsko-Biała
Rzeźba Bolka i Lolka, fot. Lucjusz Cykarski

 

Dworzec kolejowy

 

Budynek dworca kolejowego stacji Bielsko-Biała Główna powstał w 1890 r., pięknie odrestaurowany zachwyca pompejańskimi polichromiami w głównym holu. W 1855 r. Bielsko otrzymało połączenie z Koleją Północną Cesarza Ferdynanda, biegnącą z Wiednia do Lwowa.

Dworzec kolejowy Bielsko-Biała
Dworzec kolejowy, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Hotel „President”

Hotel „President” przy ul. 3 Maja – dawny reprezentacyjny hotel „Cesarski” z neorenesansową fasadą.

Hotel President Bielsko-Biała
Hotel „President”, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Budynek Teatru Polskiego

Budynek Teatru Polskiego (1890) przy ul. 1 Maja 1 – w stylu palladiańsko-klasycyzującego historyzmu, z posągami Apollina oraz muz Melpomeny i Talii na fasadzie. Pięknie odrestaurowane, bogato zdobione wnętrze. Zabytkowa kurtyna przedstawia taniec nimf. Przed teatrem fontanna z 1895 roku. W dawnej malarni z tyłu gmachu – nowoczesna Mała Scena.

Budynek Teatru Polskiego Bielsko-Biała
Budynek Teatru Polskiego, fot. R. Hryciów

Poczta główna

Budynek Poczty Głównej przy ul. 1 Maja 2 z charakterystyczną kopułą i figurami Jowisza z orłem i Merkurego z laską.

Poczta główna Bielsko-Biała
Poczta główna, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Ratusz

Usytuowany przy pl. Ratuszowym – wspaniały neorenesansowy budynek, niegdyś siedziba Komunalnej Kasy Oszczędności, magistratu i rady miejskiej, obecnie jest siedzibą władz miasta.

Ratusz
Ratusz w Bielsku-Białej, fot. Dorota Koperska

Hotel „Pod Orłem” 

Reprezentacyjny budynek dawnego hotelu „Pod Czarnym Orłem”, obecnie zamiast pokoi hotelowych mieści biura i ekskluzywny pasaż handlowy.

Hotel Pod Orłem Bielsko-Biała
Hotel Pod Orłem, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Secesyjne Kamienice

Secesyjne kamienice przy pl. Wojska Polskiego 12 i 13 – pierwsza ma dekorację imitującą mur pruski, miniwieżę, nerkowe okna i wykusze nad wejściami. Niegdyś kamienica mieściła winiarnię Rudolfa Nahowskiego i dlatego nad portalem wejścia (od strony ul. Targowej) można zobaczyć dwie biesiadujące, zabawne żaby. Druga z kamienic ma na elewacji dekorację przedstawiającą korony drzew.

Secesyjne Kamienice
Secesyjne Kamienice, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Kościół Św. Stanisława

Gotycki kościół z cennymi polichromiami, wybudowany został w II połowie XIV w. jako świątynia dla miasta Bielska.

Kościół świętego Stanisława
Kościół świętego Stanisława, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Katedra Św. Mikołaja

Zlokalizowana przy pl. św. Mikołaja – XV-wieczna świątynia wzniesiona w stylu gotyckim, przebudowywana ostatni raz na początku XX w. Kościół zyskał wtedy rozszerzoną nawę i neoromańską fasadę z wysoką wieżą zwieńczoną kilkoma kondygnacjami loggi.

Katedra świętego Mikołaja
Katedra świętego Mikołaja, fot. Lucjusz Cykarski

Kościół Św. Trójcy

Zlokalizowany przy ul. Jana III Sobieskiego – wzniesiony na początku XVII w. w stylu późnogotyckim jako pierwsza nowa świątynia protestancka. Został przejęty przez katolików w dobie kontrreformacji. Po przebudowach architektura świątyni ma eklektyczny charakter.

Kościół Opatrzności Bożej w Białej

Barokowa świątynia posiadająca cenne zabytki sztuki z II połowy XVIII w., m. in. ambonę w kształcie łodzi rybackiej, płynącej pod znakiem krzyża z Jonaszem w pysku ryby.

Kościół Opatrzności Bożej
Kościół Opatrzności Bożej, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Kościół Św.Barbary

Urokliwa, drewniana świątynia zbudowana pod koniec XVII w. z interesującymi polichromiami.

Kościół świętej Barbary
Kościół świętej Barbary, fot. Lucjusz Cykarski

Bielski Syjon

Kwartał miasta z placem Marcina Lutra, należący do bielskiej parafii ewangelickiej, na którym znajdują się: Kościół Zbawiciela, plebania, Ośrodek Wydawniczy „Augustana” oraz gmachy dwóch szkół. Mieści się tu również siedziba biskupa diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Pomnik Marcina Lutra

Pomnik Marcina Lutra na placu jego imienia – postać odlana z brązu, jedyny w Polsce monument tego teologa i reformatora religijnego.

Pomnik Marcina Lutra
Pomnik Marcina Lutra, fot. Lucjusz Cykarski

Kościół Zbawiciela

Zlokalizowany przy pl. Marcina Lutra – neogotycka świątynia, wyposażona w piękne XIX-wieczne organy.

Kościół Zbawiciela
Kościół Zbawiciela, fot. Krzysztof Cienciała

Kościół Jana Chrzciciela

Położony w Starym Bielsku XIX-wieczna świątynia z licznymi oknami na trzech kondygnacjach.

Kościół Marcina Lutra

Wzniesiony pod koniec XVIII w., wyposażony m. in. w cenne organy zbudowane w znanej wytwórni Karola Kuttlera w Opawie.

Cmentarz żydowski

Cmentarz w Białej został w latach 60. zlikwidowany decyzją ówczesnych władz. Pozostała natomiast druga z żydowskich nekropolii przy ul. Cieszyńskiej. Ocalał także Dom Przedpogrzebowy, na którego ścianach znajdują się zabytkowe polichromie.

Cmentarz Żydowski
Cmentarz Żydowski, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Prywatne muzeum literatury

Ekspozycja ręcznie przepisywanych i ilustrowanych przez Tadeusza Modrzewskiego dzieł Władysława Reymonta.

Muzeum Fiata 126P

W pomieszczeniach nieczynnej fabryki przy ul. Karpackiej Pan Antoni Przychodzień otworzył Muzeum Fiata 126p. W kolekcji odnaleźć można m.in. zielonego malucha – kabriolet, malucha z silnikiem Diesla, malucha na gąsienicach.

Muzeum Fiata 126p, fot. Lucjusz Cykarski
Muzeum Fiata 126p, fot. Lucjusz Cykarski

Galeria Bielska BWA

Czasowe ekspozycje sztuki współczesnej artystów krajowych i zagranicznych. Wydarzenia artystyczne, filmy, warsztaty, wykłady o sztuce, działania w przestrzeni miasta. W obiekcie klubokawiarnia Aquarium.

Galeria Miejska BWA
Galeria Miejska BWA, fot. Krzysztof Morcinek

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

Teatr Lalek Banialuka jest jednym z najbardziej znaczących teatrów lalek w Polsce, często zapraszanym na najważniejsze festiwale i wyróżnianym licznymi nagrodami. W bogatym repertuarze teatru znajdują się inscenizacje zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych, które charakteryzuje inscenizacyjny rozmach i zawsze istotny temat.

Teatr Lalek Banialuka
Teatr Lalek Banialuka, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Ośrodek rekreacyjno-turystyczny na stoku Dębowca

Oferta ośrodka obejmuje: kolej linową, kanapową o dł. ok. 600 m; przy dolnej stacji kolejki: park linowy, boisko do gier zespołowych, siłownia zewnętrzna, przy górnej stacji kolejki: ogrodzony plac zabaw dla dzieci oraz ścianka wspinaczkowa, gospoda górska „Dębowiec”, ścieżka dydaktyczna wraz z tablicami informacyjnymi oraz oczko wodne dla płazów. W zimie ze stoku korzystają narciarze.

Dębowiec
Dębowiec, fot. Lucjusz Cykarski

Górskie ścieżki rowerowe Enduro Trails Bielsko-Biała

Kompleks górskich ścieżek rowerowych Enduro Trails w Bielsku-Białej to sieć jednokierunkowych tras rowerowych, tzw. singletracków. Są to najbardziej lubiane przez kolarzy górskich, wąskie, kręte i pofalowane ścieżki o różnym stopniu trudności, od tych łatwiejszych, łagodnie opadających, aż po strome i technicznie wymagające zjazdy.

Enduro Trails
Enduro Trails, fot. Lucjusz Cykarski

Kolej linowa na Szyndzielnię

Długość trasy: 1810 m, czas jazdy: 6 min. Kolejka przystosowana jest do przewożenia osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, a także wózków dziecięcych, rowerów, nart i innego bagażu.

Kolej linowa Szyndzielnia
Kolej linowa Szyndzielnia, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Wieża widokowa na Szyndzielni

Zlokalizowana przy górnej stacja kolei linowej; wysokość platformy widokowej: 18 m; liczba stopni: 120; na platformie: luneta (powiększenie 25x). Z wieży rozpościera się piękny widok na otaczające ją szczyty górskie.

Wieża widokowa Szyndzielnia
Wieża widokowa Szyndzielnia, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Pływalnia „Panorama”

W obiekcie znajdują się 2 baseny o wymiarach 50 x 25 m: pływacki (głębokość od 1,6 do 4,5 m) i dziecięcy 50x50m (głębokość do 1,4 m), 10-metrowa skocznia, 42-metrowa zjeżdżalnia, 2 boiska do siatkówki plażowej, przebieralnia i zaplecze gastronomiczne. Obiekt wpisany do rejestru zabytków.

Pływalnia Panorama
Pływalnia „Panorama”, fot. Paweł Sowa

Pływalnia „Start”

Strefa basenowa z basenem sportowym dla pływających, basenem rekreacyjnym z wieloma atrakcjami wodnymi: rwąca rzeka, linarium, gejzery, jeżyki wodne, stanowiska do masażu ściennego, zjeżdżalnia kręta, zjeżdżalnia kaskadowa, wodogrzmoty, brodzik dla dzieci wraz z placem zabaw). Woda w basenie rekreacyjnym oraz w brodziku dla dzieci jest podgrzewana. Wokół niecek basenowych trawiaste plaże oraz drewniane podesty do plażowania. Strefa rekreacyjno-sportowa: dwa oświetlone korty tenisowe, dwa boiska do piłki plażowej, boisko do streetballa, ścianka wspinaczkowa.

Pływalnia Start
Pływalnia Start, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Studio filmów rysunkowych

Studio Filmów Rysunkowych w ramach edukacji medialnej zaprasza przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i szkół średnich. Każdej z tych grup wiekowych zapewnia 1,5-godzinny program edukacji filmowej. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych filmowców SFR pracujących zarówno przy dawnych, jak i aktualnie powstających projektach filmowych. W trakcie multimedialnej prezentacji uczestnicy zajęć obcując z prawdziwymi dekoracjami, rekwizytami, projektami postaci i rysunkami animacyjnymi, poznają kolejne etapy produkcji filmowej, od scenariusza do gotowego filmu. Każda wizyta kończy się pokazem filmów zrealizowanych w bielskim SFR.

Studio filmów rysunkowych Bielsko-Biała
Studio filmów rysunkowych Bielsko-Biała, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

 

RZEŹBA „SMOK WAWELSKI I KUCHARZ BARTOLINI BARTŁOMIEJ”


3 grudnia 2020 roku w Bielsku-Białej odsłonięta została rzeźba postaci z powieści Stanisława Pagaczewskiego „Porwanie Baltazara Gąbki” oraz serialu pod tym samym tytułem nakręconego w Bielskim Studio Filmów Rysunkowych. Na chodniku przy ul. 11 Listopada na wysokości pl. Wojska Polskiego stanęli Smok Wawelski oraz kucharz Bartłomiej Bartolini herbu Zielona Pietruszka. Kompozycja obejmuje także samochód z ruchomą kierownicą. Nowa kompozycja rzeźbiarska wzbogaciła tworzony od lat szlak postaci bajkowych: ”Bajkowe Bielsko-Biała”. Twórcą wizerunków plastycznych postaci jest Alfreda Ledwig. Rzeźbę z brązu wykonała uznana bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia.

 

Smok Wawelski i kucharz