Podziękowania dla ławników

Podziękowania dla ławników
fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

W Urzędzie Miejskim uroczyście pożegnano ławników – sędziów społecznych kadencji 2016-2019 wybranych z terenu miasta Bielska-Białej. W wydarzeniu, którego inicjatorem była Rada Ławnicza, wzięli udział przedstawiciele samorządu naszego miasta na czele z przewodniczącym Rady Miejskiej Januszem Okrzesikiem i prezydentem Jarosławem Klimaszewskim. Spotkanie w Sali Sesyjnej było okazją do podziękowań za godne i sumienne pełnienie służby sędziego społecznego.

Rada Miejska co 4 lata wybiera ławników w liczbie określonej przez prezesa Sądu Okręgowego. Ławników kończącej się kadencji wybrano w głosowaniu tajnym na sesji Rady Miejskiej 29 października 2015 r. Wybrano wówczas do Sądu Okręgowego 56 ławników, w tym 7 do orzekania z zakresu prawa pracy, natomiast do Sądu Rejonowego 36 ławników, w tym 17 do orzekania z zakresu prawa pracy. W roku 2018, na wniosek prezesa Sądu Okręgowego, w wyborach uzupełniających wybrano 7 ławników.

- Udział ławników w procesie stosowania prawa w sądach powszechnych wymaga zarówno doświadczenia życiowego, wrażliwości społecznej, jak i wiedzy z zakresu procedur sądowych oraz norm i zasad poszczególnych gałęzi prawa materialnego, które są podstawą orzekania w sprawach rozpoznawanych przez sądy. Z tego powodu każdy, kto chce wykonywać funkcję ławnika w sądzie powszechnym, powinien przygotować się do pełnienia tej ważnej roli społecznej poprzez opanowanie minimum wiedzy z zakresu prawa – podkreślił przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Okrzesik.  

Warunkiem koniecznym do pełnienia funkcji ławnika po dokonaniu wyboru przez radnych danej gminy jest również złożenie ślubowania przed prezesem sądu. Z roty ślubowania wynikają szczególne powinności: obowiązek wiernej służby ojczyźnie, strzeżenie prawa, bezstronność, dochowanie tajemnicy czy kierowanie się godnością oraz uczciwością.

Przy rozstrzyganiu spraw ławnicy mają równe prawa z sędziami. Pełniąc zaszczytną funkcję ławnika czyli społecznego sędziego, rozstrzygają kwestie o często zasadniczym znaczeniu dla osób, których one dotyczą. Są to sprawy z zakresu prawa karnego, cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Oznacza to jednak również ogromną odpowiedzialność, tym istotniejsza jest więc kwestia odpowiedniego przygotowania merytorycznego ławników.