Informacja o możliwości składania dokumentów drogą elektroniczną

W Urzędzie Miejskim w Bielsku Białej sprawę urzędową można załatwić bez wychodzenia z domu, przesyłając i odbierając dokumenty drogą elektroniczną.

Korzystanie z usług urzędu polegających na wymianie dokumentów w postaci elektronicznej należy rozpocząć od założenia skrzynki kontaktowej na wybranej platformie obsługującej elektroniczne skrzynki podawcze urzędów.

Urząd Miejski w Bielsku-Białej obsługuje elektroniczną skrzynkę kontaktową na platformie dostępnej pod adresem epuap.gov.pl.

Na skrzynce kontaktowej, z której będziecie Państwo korzystać, należy założyć konto osobiste.

Aby założyć konto w epuap.gov.pl, należy zarejestrować się na stronie pod adresem https://epuap.gov.pl/wps/portal/rejestracja-konta.

 

By przesyłane pismo było dokumentem, musi być podpisane. Do tego celu służy podpis elektroniczny. Można go uzyskać za darmo.

Jednym z takich podpisów jest Profil Zaufany. Zaopatrzymy się w niego pod adresem https://pz.gov.pl/pz/registerMainPage (pomoc znajduje się na stronie https://pz.gov.pl/pz/help)

Profil zaufany wymaga potwierdzenia Państwa danych.

Można je potwierdzić bez wychodzenia z domu poprzez Państwa bankowość elektroniczną.

Lista banków, które potwierdzają tożsamość bez wychodzenia z domu, znajduje się na stronie https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp.

Po założeniu Profilu Zaufanego poprzez bankowość elektroniczną użytkownik może automatycznie zarejestrować się platformie ePUAP. Po zakończeniu tego procesu użytkownik loguje się do platformy ePUAP poprzez swoją bankowość elektroniczną.

(Można to zrobić również udając się do jednego z punktów wymienionych na liście https://pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList, jeśli obecnie są czynne.)

 

Po założeniu skrzynki kontaktowej na platformie EPUAP należy się zalogować i już można zredagować oraz wysłać pismo, postępując zgodnie z zamieszczonymi tam instrukcjami.

 

Jeśli nie możecie Państwo odnaleźć formularzy dotyczących sprawy, którą chcecie załatwić w naszym urzędzie, prosimy o skorzystanie z formularza "pisma ogólnego" i załączenie do niego skanów dokumentów, które chcecie Państwo przesłać. Prosimy o dokładne opisanie w treści pisma, czego dotyczy sprawa - pozwoli nam to szybko przekazać pismo do właściwego wydziału i przyśpieszy załatwienie sprawy.

 

Na każdej z wyżej wymienionych platform służących do elektronicznej wymiany pism z urzędem znajdziecie Państwo numery telefonów i adresy e-mail do centrów pomocy.

 

Specjalne dla Państwa uruchomiliśmy także w naszym urzędzie infolinię. Pod numerem telefonu 33 4971830 nasi pracownicy spróbują Państwu pomóc w przypadku problemów lub pytań dotyczących zakładania kont.

 

Dostępna jest również pomoc bezpośrednio z platformy ePUAP:

Informacja do HelpDesk ePUAP: (ze strony: https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/pomoc)

Telefon: + 48 (42) 253 54 50 czynny pn. – pt. w godzinach 7:00-18:00

Adres e-mail: epuap-pomoc@coi.gov.pl