DniBB

Plakat

Dni Bielska-Białej 2021
27 sierpnia-5 września

Serdecznie zapraszamy na Dni Bielska-Białej, jakich jeszcze nie było! Z okazji 70-lecia połączenia obu miast mamy dla Was mnóstwo ciekawych wydarzeń – koncerty, wystawy, spektakle teatralne, pikniki i jarmarki i wiele innych. Wspólnie świętujmy i bawmy się przez całe 10 dni!

 

27 sierpnia (piątek)

Odsłonięcie okolicznościowego muralu na budynku przy pl. Ratuszowym 7
Godz.
18:00
Miejsce: Plac Ratuszowy 7

Opis: Z okazji jubileuszu 70-lecia połączenia Bielska i Białej, w sercu dwumiasta, tuż obok Ratusza, powstanie wielkoformatowy mural. Do jego stworzenia zaproszony został artysta – Wojciech Kołacz – działający pod pseudonimem Otecki. Artystę interesują miejskie legendy, dlatego na ścianie szczytowej kamienicy przy placu Ratuszowym 7 wykona dzieło, które będzie odwoływać się do miejskiej symboliki. Mural przedstawia spersonifikowaną rzekę Białą, którą obejmują dwie postaci symbolizujące Bielsko i Białą. Towarzyszą im elementy z heraldyki obu miast – lilie i róże. Otecki chce w ten sposób podkreślić wagę rzeki, będącej źródłem życia, wokół której powstały niegdyś dwie osady, a później miasta. Rzeki, która kiedyś stanowiła granicę pomiędzy miastami i państwami, a dzisiaj przepleciona mostami staje się elementem łączącym różne kultury, historie i tradycje.

mural

 

Otwarcie Dni Bielska-Białej 2021, Lady Pank & support Pociąg Rock’n’Roll
Godz.18:30
Miejsce: estrada plenerowa na placu Ratuszowym

Opis: Uroczyście otwieramy Dni Bielska-Białej. Dołączcie do nas podczas pięknego koncertu inauguracyjnego na Placu Ratuszowym. Zagrają dla Was:

Pociąg Rock'n'Roll Tribute to the Blues Brothers
Pociąg Rock'n'Roll – nazywani również „Blues Brothers z Podbeskidzia” – to dziewięciu sympatycznych górali, a wśród nich Bartek – syn Łukasza Golca. Grają „tanecznego, eklektycznego rock and rolla” inspirowanego bluesem i klasycznym rock and rollem, jak również folkiem i muzyką popularną.

Z okazji 30-lecia Blues Brothers w Polsce oraz 8-lecia działalności zespołu, Pociąg nadjeżdża z całkowicie nowym projektem pt.: „Pociąg Rock'n'Roll – TRIBUTE TO THE BLUES BROTHERS”.

Pociągowy „tribune” to energetyczne show muzyczno-teatralne, które zadowoli każdego amatora muzyki, tańca i dobrej zabawy. Podczas koncertu zespół wykona największe szlagiery z „najlepszej muzycznej komedii wszech czasów”, przeplatając je swoimi autorskimi utworami w języku polskim. Dzięki takiemu połączeniu podczas wydarzenia muzycy tworzą prawdziwy wulkan dobrej energii – rozgrzewający publiczność i scenę do czerwoności!

Zerknijcie tu: https://youtu.be/fQyq8xr6Ck0

Skład zespołu:


Zbigniew Kruczek – wokal
Bartłomiej Golec – puzon
Mateusz Biernat – saksofon
Krzysztof Duraj – trąbka
Adam Kobierski – instrumenty klawiszowe
Leszek Pochopień – gitara basowa
Tomasz Brańka – perkusja
Tomasz Lenartowicz – gitara
Konrad Nycz – gitara

 

Lady Pank – czyli jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki, obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia działalności. Jego okrągłe urodziny nie mogą obyć się bez nowej płyty i bez trasy koncertowej, bo to właśnie ze spektakularnych, wypełnionych największymi przebojami koncertów, słynie Lady Pank. Na swoje urodziny przygotowali mnóstwo niespodzianek, którymi zaskoczą nawet najwierniejszych fanów.
Nie zabraknie największych przebojów z czterech dekad działalności ani utworów z najnowszej płyty, w niespotykanej dotąd oprawie. Będzie hucznie, przebojowo, ale i sentymentalnie. W końcu na muzyce Lady Pank wychowały się już trzy pokolenia słuchaczy!

 

Lady Pank

 

Pociąg

 

Jarmark w Białej
27 sierpnia 12:00-22:00, 28 sierpnia 10:00-20:00, 29 sierpnia 10:00-20:00
Miejsce: Plac Wojska Polskiego

Opis: Serdecznie zapraszamy na stragany rozlicznych rzemieślników z regionu i nie tylko. Każdy znajdzie coś dla siebie. Będą stoiska z rękodziełem i strefa dla dzieci. Ponadto planujemy szereg innych atrakcji!

Swoją działalność promować będą: Akademia Techniczno Humanistyczna, Środowiskowy Dom Samopomocy Centrum, Środowiskowy Dom Samopomocy Podkowa, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – Dział Pieczy Zastępczej oraz Zespół Placówek dla Dzieci i Młodzieży Parasol. Na stoiskach będzie się można zapoznać z szeroką gamą przepięknych prac rękodzielniczych wykonywanych przez podopiecznych ŚDS-ów, a także dokonać ich zakupu. MOPS będzie prowadził zakrojoną na szeroką skalę kampanię społeczną promującą pieczę zastępczą, a także inicjującą zmianę świadomości w zakresie wiedzy o profesjonalnych i skutecznych formach pomocy dzieciom pozostającym czasowo bez opieki rodziców biologicznych. Dodatkowo na jednym ze stoisk ZPDM Parasol – będzie prowadził darmowe warsztaty i animacje dla dzieci i młodzieży.
Fundacja Aktywności Społecznej Złote Łany będzie prowadzić warsztaty rękodzieła i promować wolontariat.
Prezentować się będą także – Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, Fundacja Bielsko-Biała Tango, Zakład Aktywności Zawodowej Teatr Grodzki, Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Razem.
Wyższa Szkoła Finansów i Prawa w ramach programu „Bądź bezpieczny w pandemii”, Biuro Senatorskie Agnieszki Gorgoń-Komor oraz Beskidzka Izba Lekarska będą zachęcać do szczepień, rozmawiać o odporności i odpowiadać na pytania. Będzie też mobilny punkt szczepień i niespodzianki dla zaszczepionych.

 

jarmark

 

1951 – wystawa okolicznościowa ze zbiorów Jacka Kachla
Miejsce:
ul. 11 Listopada

Opis: Ekspozycja przygotowana przez Książnicę Beskidzką prezentowana będzie w dniach 23 sierpnia-12 września 2021 r. wzdłuż rzeki Białej przy ulicy 11 listopada, naprzeciwko dawnej siedziby banku PKO.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców do zwiedzania plenerowej wystawy autorstwa Jacka Kachla Był Rok 1951 zorganizowanej w ramach Dni Bielska-Białej oraz jubileuszu 70-lecia połączenia miast Bielska i Białej. Ma ona charakter wielowątkowy, pokaże różne aspekty związane z historią połączenia – wydarzenia i ludzi – m.in. połączenie Bielska i Białej w styczniu 1951 r. w dokumentach, najważniejsze inwestycje zrealizowane w 1951 r. (linia tramwajowa nr 2 oraz próby budowy linii do Białej, Szczyrku, kolej linowa na Szyndzielnię), budowę szkoły TPD Liceum Żeromskiego, a na pozostałych planszach przedstawione zostaną fotografie z Bielska-Białej z 1951 roku z krótkimi opisami życia codziennego.

 

wystawa

 

Industrial Area Party Koncert – Drabek, Wajdzik, Kosma, Pieniążek, Waglewski, Fisz, Emade
Godz.
22:00
Miejsce: plac przy Grępielni, ul. Partyzantów 22

Opis: Wyjątkowy koncert, który sprawi, że Bielsko-Biała zadrży w posadach.

Drabek/Wajdzik/Kosma/Pieniążek – BB Jazz Project
Młoda siła (Young Power) bielskiego jazzu przedstawia unikatowy projekt w unikatowym składzie:

Kamila Drabek – kontrabasistka i kompozytorka, na stałe współtworzy formacje: O.N.E. Quintet oraz Tercet Kamili Drabek. Dzięki wygranej w konkursie na Jazzowy Debiut Fonograficzny 2019 r. zespół wydał swój pierwszy album pt. Muzyka naiwna, który został nominowany do Fryderyka w kategorii Debiut Roku. Artystka koncertuje zarówno w kraju, jak i poza granicami.

Marta Wajdzik – saksofonistka, kompozytorka. W 2020r. jako liderka zaprezentowała swój autorski Marta Wajdzik Project na Bielskiej Zadymce Jazzowej. Występowała u boku wielu gwiazd jazzu. Zdobywczyni tytułu Najlepsza solistka w konkursie Centrum Edukacji Artystycznej dla zespołów jazzowych w Warszawie. Nominowana do nagrody Fryderyk.

Tymon Kosma –wibrafonista, kompozytor, tegorocznym absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej. Od października jest studentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat wielu konkursów związanych zarówno z muzyką klasyczną, jak i jazzową. Brał udział w projektach takich, jak: Pom Lyo, I CultureOrchestra, TsinandaliFestival. Jest członkiem wielokrotnie nagradzanego zespołu Kosmonauci oraz stypendystą Music Master Class wraz z zespołem Rejoin.

Jan Pieniążek – perkusista, kompozytor rodem z Bielska-Białej, zdobywca prestiżowego tytułu Młodego Muzyka Roku 2020, uczestnik projektu Marcina MaseckiegoZakazane piosenki w Teatrze Starym w Lublinie.

Zagrają wybuchową mieszankę jazzu opartą na własnych kompozycjach. Należy spodziewać się dźwięków na najwyższym poziomie.

Waglewski/Fisz/Emade
Artystyczne drogi panów Waglewskich splatają się po raz trzeci. Po siedmiu latach od złotej płyty Matka Syn Bóg Waglewski, Fisz, Emade powracają z albumem Duchy ludzi i zwierząt. Na swojej trzeciej płycie, muzycy poruszają się pomiędzy utworami spokojnymi i refleksyjnymi, aż do dynamicznych, wręcz radosnych brzmień, i – jak na Waglewskich przystało – zręcznie przy tym wymykając się gatunkom muzycznym.
Szerokie spojrzenie na muzykę, jakie prezentują po raz kolejny, zaowocowało mocnym albumem, o silnym artystycznym wyrazie. Fani poprzednich płyt zespołu z pewnością znajdą w Duchach ludzi i zwierząt brzmienia znane wcześniej, charakterystyczne dla zespołu, ale jak mówi Wojciech Waglewski: Nasze nowe piosenki są inne niż stare, ładniejsze. Płyta też będzie ładniejsza i inna...
Za kompozycje i słowa odpowiadają Wojciech i Bartosz Waglewscy. Producentem muzycznym płyty jest Piotr Waglewski. Gościnnie na płycie zespołowi towarzyszą Anna Prokopczuk (altówka i głos), Mariusz Obijalski (fortepian i instrumenty klawiszowe) oraz Dominik Frankiewicz (wiolonczela).

 

jazz

 

Area Party

 

Jam session w Metrum
Godz. 00:00
Miejsce: Metrum Jazz Club, ul. Partyzantów 22

Opis: Zapraszamy na jam session, który poprowadzi zespół Kosmonauci w kultowym Metrum Jazz Club. Razem posłuchamy i stworzymy jazz z prawdziwego zdarzenia, klasyczny i współczesny, sięgający do korzeni wyznaczający nowe kierunki. Nie boimy się przeróżnych poszukiwań, dźwiękowych podróży, eksperymentów. Chcemy składać hołdy i odkrywać przyszłość, budować mosty między tradycją i awangardą.

 

jam session

 

28 sierpnia (sobota)

Parada Kapeluszy
Godz. 15:00
Miejsce: start plac Ratuszowy – meta: Park Słowackiego

Opis: Przemarsz – korowód seniorów w różnorodnych nakryciach głowy! Do udziału zachęcamy wszystkich seniorów z naszego miasta. Warunkiem uczestnictwa będzie ubranie dowolnego nakrycia głowy - w różnym stylu, kształcie, rozmiarze i kolorze. Zachęcamy seniorów do własnoręcznego wykonania lub ozdobienia kapeluszy, czapek, beretów, kaszkietów, szlafmyc oraz innych nakryć głowy, i zaprezentowania ich w barwnym korowodzie.
Wszystkie osoby chcące wziąć udział w paradzie, będą poproszone o zgłoszenie tego faktu do Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego co najmniej na 1 tydzień przed planowanym terminem imprezy.
Zbiórka na placu Ratuszowym 1 rozpocznie się o godziny 14:00. Wymarsz planowany jest na godzinę 15:00 ulicami miasta do Parku Słowackiego. Po przybyciu do parku odbędzie się koncert piosenek z repertuaru Marii Koterbskiej i Anny Jantar. Po koncercie modę zaprezentują seniorki w wykonaniu grupy Modelki Seniorki z BB. O godz. 18:00 pod namiotem w parku rozpoczynamy imprezę taneczną z DJ-em. Podczas zabawy przy muzyce tanecznej lat 60., 70., 80. przewidziane jest także karaoke oraz nauka układów tanecznych w grupie.

 

Parada Kapeluszy

 

Radość najpiękniejszych lat – koncert piosenek z repertuaru Anny Jantar i Marii Koterbskiej w wykonaniu zespołu Retrospekcja
Godz. 16:00
Miejsce: scena plenerowa przy BCK, Park Słowackiego

Opis: Bielski zespół Retrospekcja przypomni publiczności największe przeboje Anny Jantar oraz Marii Koterbskiej. Utwory zyskują nowy wymiar dzięki nowoczesnym, autorskim aranżacjom oraz wyjątkowej wrażliwości obdarzonej charyzmatycznym głosem wokalistki zespołu – Ani Majeranowskiej-Widomskiej. Bogate instrumentarium i żywiołowe wykonania tworzą niezwykłe widowisko, które przeniesie widzów w klimat lat 50. 60. i 70. XX w.
Po koncercie planowana jest impreza z DJ-em – nie tylko dla seniorów!

 

koncert

 

Miasteczko Cyrkowe Frikart
Godz. 15:00
Miejsce: Plac Wojska Polskiego

Opis: Kilka godzin zabawy, która się nie nudzi, kształtuje charakter, rozwija pasje, zachęca do sportowych ćwiczeń i uczy prawidłowej postawy ciała. W Miasteczku Cyrkowym Frikart dzieci (i rodzice) poznają tajniki sztuki cyrkowej na różnych stanowiskach. Są one równoległe obsługiwane przez profesjonalnych, przeszkolonych do pracy z dziećmi animatorów, dlatego też zapewniamy maksymalne bezpieczeństwo. Miasteczko oferuje możliwość spróbowania sił w tak niezwykłych dziedzinach sztuki cyrkowej, jak: chodzenie po linie, naukę żonglerki, naukę chodzenia na szczudłach dla najmłodszych i tych starszych, próbę jazdy na rowerkach Pedallo, zabawy na strzelnicy, zjeżdżalni rolkowej, gry zręcznościowe. Do zabawy zapraszamy całe rodziny! Wszystkie pokazy i ćwiczenia wykonywane są pod okiem doświadczonych animatorów, instruktorów sztuki cyrkowej, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa dla dzieci i ich otoczenia.

 

cyrk

 

Akcja krwiodawstwa
Godz. 11:00-15:00
Miejsce: parking obok Ratusza

28 sierpnia na parkingu obok Ratusza w Bielsku-Białej odbędzie się akcja oddawania krwi, którą organizują wspólnie Urząd Miejski w Bielsku-Białej i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Akcja krwiodawstwa dedykowana jest pamięci Roberta Wośko, zmarłego zastępcy naczelnika Wydziału Polityki Społecznej bielskiego UM.


Robert Wośko był honorowym dawcą krwi. W 2018 r. podczas obchodów 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa w Polsce został odznaczony Medalem Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu. W 2019 r. współzakładał Klub Honorowych Dawców Krwi PCK w Żywcu. Był ekologiem i pasjonatem pszczelarstwa, wiceprezesem zarządu Stowarzyszenia Pszczelarzy w Kocierzu Rychwałdzkim.

Podczas drugiego etapu zakażeń Covid-19 anonimowo dyżurował jako wolontariusz w Domu Pomocy Społecznej dla Osób Starszych. Później choroba pokonała i jego.
Wszystkich zainteresowanych i chętnych do podzielenia się z potrzebującymi tym wspaniałym darem, jakim jest krew, jedno z najskuteczniejszych lekarstw, którego nie da się wyprodukować w laboratorium, zachęcamy do zgłaszania się w tym dniu, podjęcia wyzwania i przekazania tego daru.

 

Plakat

 

W kręgu improwizacji organowych – koncert Henryka Jana Botora
Godz. 17:00
Miejsce: Kościół NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej, ul. NMP Królowej Polski 15

Opis: Henryk Jan Botor – kompozytor, organista. W 1997 roku zdobył I nagrodę na konkursie kompozytorskim Vox Basilica e Calisiensis w Kaliszu za utwór na chór acapella. Również w 2002 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim w Mikołowie za Koncert na organy, orkiestrę smyczkową, dwie trąbki i perkusję. W 2004 roku zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Muzyka Ogrodowa w Krakowie.
W swym dorobku kompozytorskim posiada utwory symfoniczne, kameralne, fortepianowe, organowe, chóralne oraz pieśni, w tym pieśni liturgiczne wykonywane w Rzymie z okazji urodzin i 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia z Katowic i Chór Polskiego Radia z Krakowa.
W 2014 roku został uhonorowany nagrodą Prezydenta Miasta Tychy w Dziedzinie Kultury. W 2016 roku został laureatem XLIII Edycji Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia oraz otrzymał brązowy Medal Komisji Edukacji Narodowej. Natomiast w 2017 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz złotą odznaką honorową Za zasługi dla województwa śląskiego. Jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Koncertował w Polsce, Holandii, Niemczech i Meksyku, wykonując własne kompozycje i improwizacje.

 

Koncert

 

RYTMY BB - DJ Dred i Sandecki Brothers
Godz. 19:00 – przemarsz z Jarmarku w Białej na Rynek, 20:00 – start koncertu
Miejsce: Plac Wolności – Rynek w Bielsku-Białej

Opis: O godzinie 19:00 z klimatycznego Jarmarku w Białej na bielski Rynek przeprowadzi nas grupa perkusyjna Walimy w Kocioł, która składa się z pasjonatów szeroko pojętej sztuki perkusyjnej. Są żywym przykładem na to, że nigdy nie jest za późno, by zacząć spełniać swoje marzenia! Formacja ta wykonuje pokazy m.in. na koncertach, piknikach, weselach oraz różnorodnych wydarzeniach sportowych i eventach. Śmiało można powiedzieć, że grupa ma już rzesze swoich fanów. To właśnie dla nich muzycy ciągle poszerzają swój repertuar.

Wkroczymy na Rynek i zrobimy hałas, który będzie preludium dla czekających w gotowości DJ-ów. O gorączkę sobotniej nocy zadbają DJ Dred i Sandecki Brothers!

DJ Dred – party rocker, turntablista, fanatyk multistylowego grania. Nie boi się pełnych emocji miksów okraszonych sporą dawką skreczu. Inspirowany takimi asami zza oceanu, jak: SkratchBastid, DjCraze czy FourColorZack. Wkłada całe serce w to, co wydarzy się na parkiecie i dba, by zaskoczyć najbardziej wybrednych bywalców klubów. Ma świetne ucho, ale dość słabą pamięć, mimo tego dzięki pomocy świadków udało się ustalić, że imprezy kręci za gramofonami od dobrych 10 lat.

Sandecki Brothers, to kolektyw braci Sandeckich, znanych indywidualnie od wielu lat jako Sandecki Sax i AnyWalkie. Bezkompromisowi na scenie, nowatorscy, a przede wszystkim zaskakujący w swoich aranżacjach muzyki deep, EDM, funky house z elektryzującym brzmieniem saksofonu – sprawiają, że ich imprezy trwale zapisują się w historii. W ich wykonaniu utwory dobrze znane nabierają zupełnie nowego wyrazu.
Będziemy bawić się na parkiecie Rynku do 3:00!

 

Plakat

29 sierpnia (niedziela)

Mały Wiedeń – koncert Orkiestry im. Telemanna
Godz. 15:00
Miejsce: Park Słowackiego, scena plenerowa przy BCK

Opis: Orkiestra im. Telemanna koncertuje dla bielskiej publiczności w ramach cyklu Muzyczna ballada Europy od 2005r.
Zespół ma w repertuarze najsłynniejsze utwory z kręgu muzyki wiedeńskiej, które od wielu lat prezentuje przy okazji Strauss Festival w Bielskim Centrum Kultury, w sali Pod Orłem oraz w trakcie Koncertów noworocznych w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Podczas koncertu zabrzmią przeboje Johanna Straussa: walce, polki i marsze. Soliści zaśpiewają także popisowe arie i duety z najsłynniejszych operetek: Zemsta Nietoperza, Księżniczka Czardasza, Baron Cygański czy Wesoła Wdówka.

 

koncert

 

Tu się wszystko zaczęło! Piknik historyczny: grupy rekonstrukcji historycznych, muzyka dawna i etniczna, Carrantuohill
Godz. 17:00
Miejsce: Stare Bielsko, teren przy kościele św. Stanisława, ul. św. Stanisława 6

Opis: Zapraszamy na piknik historyczny do najstarszej dzielnicy Bielska, w ramach obchodów 70-lecia połączenia Bielska i Białej. Tłem wydarzeń będzie gotycki Kościół św. Stanisława BM w Starym Bielsku, który otrzymał nagrodę w konkursie Modernizacja Roku 2019. Stworzymy klimat średniowiecznej wioski, przybliżymy sposób bytowania naszych praprzodków w wielkim namiocie z umeblowaniem z epoki. W wiosce wojów znajdziemy kramy z biżuterią średniowieczną, kowalstwem, tkactwem, krawiectwem, zielarstwem, skórnictwem, łucznictwem. Pokosztujemy średniowiecznych potraw przygotowanych w kuchni obozowej. Poznamy arkany sztuki walki z tamtego okresu oraz zobaczymy treningi, pojedynki, walki w grupach. Wojowie będą również wybijać monety okolicznościowe.
Równocześnie odbędzie się turniej dmuchanych mega piłkarzyków o Puchar Księdza Proboszcza. Dostępna będzie ścianka wspinaczkowa oraz dmuchańce dla dzieci.
Na scenie zaprezentują się dzieci i młodzież z ośrodków kulturalno-oświatowych dzielnicy Stare Bielsko, piosenki o księżniczkach wykona duet MikO&NiJa.
Zwieńczeniem dnia będzie koncert zespołu Carrantuohill, który od ponad 30 lat wykonuje muzykę opartą na celtyckiej tradycji, wydał 18 płyt, przy produkcji których współpracował z wieloma uznanymi artystami ,m.in. Anną Marią Jopek, Anną Dymną, Stanisławem Sojką, Anitą Lipnicką, Kubą Badachem, Robertem Kasprzyckim, Wojciechem Karolakiem, Maciejem Belcarem. Grupa w swojej twórczości wykorzystuje bardzo stylowe instrumentarium, takie jak uilleannpipes (odmiana dud), buzuki, cytra, bodhran, flety, tinwhistles, akordeon, mandolina.

 

Piknik

 

Plakat

30 sierpnia (poniedziałek)


Galeria zmysłów w Willi Sixta. Kosmonauci – koncert
Godz. 20:00
Miejsce: Willa Sixta, ul. Mickiewicza 24

Opis: W ciągu trzech letnich wieczorów w ogrodzie Willi Sixta przy ul. Adama Mickiewicza 24 można będzie dostarczyć wrażeń wszystkim zmysłom. Zapraszamy na spacer po ogrodzie różanym i delektowanie się zapachem kwiatów i ziół. Zmysł smaku zaangażowany będzie do rozpoznawania składników potraw i napojów przygotowanych na bazie dzikich roślin. Podczas nocnego zwiedzania willi poznamy ciekawe fakty z historii oraz życia jej dawnych mieszkańców. Koncerty na świeżym powietrzu każdego wieczoru prezentować będą inny rodzaj muzyki, czasem zachęcając do tańca, innym razem do kontemplacji i zadumy. Ostatnim akordem będą animacje świetlne ożywiające nocą budynek willi i wyczarowujące bajkową scenografię ogrodu.

30 sierpnia zagrają dla Was Kosmonauci. To zespół jazzowy złożony z absolwentów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Koncertują razem od dawna, przewijając się w różnych składach, ale od dwóch lat grają w kwintecie, w którym tworzą swoje kompozycje lub aranżacje – na przykład muzyki Krzysztofa Komedy. Ich koncerty są połączeniem energii oraz świeżości z niezwykłą dojrzałością wynikającą z pasji, jaką jest dla nich muzyka i obcowanie z nią na co dzień.
Zespół ma na koncie wygrane w kilku prestiżowych konkursach jazzowych. Jan Pieniążek jest laureatem Ikara 2020 – Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki – za wydarzenie roku, którym było zdobycie głównej nagrody w ogólnopolskim konkursie Młody Muzyk Roku 2020.
Zespół Kosmonauci wystąpi w składzie: Miłosz Pieczonka – saksofon, Tymon Kosma – wibrafon, Bartłomiej Lucjan – bas, Jan Pieniążek – perkusja. Posłuchamy ich najnowszych kompozycji.

 

Galeria

 

31 sierpnia (wtorek)


Galeria zmysłów w Willi Sixta. Koncert Gooral – downtempo solo live act
Godz. 20:00
Miejsce: Willa Sixta, ul. Mickiewicza 24

Opis: W ogrodzie Willi Sixta artysta zagra downtempowy solo live act, spleciony głównie z najnowszych, niewydanych utworów.
Gooral od 15 lat łączy z sukcesami muzykę klubową i elektroniczną z góralszczyzną. W marcu 2020 roku ukazała się najnowsza płyta Goorala Ethno Elektro 2 w formie fizycznej. Ten dwupłytowy album zawiera m.in. krążek Wolno, który sygnalizuje nową muzyczną przestrzeń artysty – organiczne downtempooriental.
Występy Goorala również nabrały nowej formy. Obecnie artysta występuje głównie solo, prezentując downtempowy live act na syntezatorze, piszczałkach, okarynach, procesorach efektów i komputerze.
Muzyk zagrał ponad 1.000 koncertów w 20 krajach, na wielu dużych europejskich festiwalach, m.in. Pol’and’Rock, Open’er, Orange Warsaw, Sziget, Exit, Colours of Ostrava czy Audioriver.
Gooral w swoim dorobku ma nagrodę Machinera za najlepszy debiut, nominacje do Fryderyków czy udźwiękowienie filmu Franka Hurleya South z 1919 roku. Dodatkowo stworzył muzykę do spektaklu teatralnego Krakowiacy i górale, a jego muzyką promował się m.in. Open’erFestival na swoje 10-lecie.

 

Zamek

 

1 września (środa)

Galeria zmysłów w Willi Sixta. Bielskie Towarzystwo Muzyczne. Nieznane perły muzyki polskiej – Koncert utworów Jana Sztwiertni
Miejsce: Willa Sixta, ul. Mickiewicza 24
Godz. 20:00

Opis: Jan Sztwiertnia urodził się 1 czerwca 1911 jako obywatel Austro-Węgier w polskiej, niepełnej rodzinie, w Hermanicach koło Ustronia. Od 10. roku życia był wychowankiem Ewangelickiego Domu Sierot w Ustroniu. Józef Pilch – historyk i pisarz tak pisał o nim: Na organkach wygrywał każdą melodię, do innych instrumentów nie miał dostępu. Od 1925 roku Sztwiertnia był studentem Kolegium Nauczycielskiego w Cieszynie, w którym uczył się gry na skrzypcach oraz wiolonczeli; z tego okresu pochodzą pierwsze młodzieńcze kompozycje wokalne. W 1935 zapisał się do Szkoły Muzycznej w Cieszynie, a następnie został przyjęty do Śląskiego Konserwatorium Muzycznego w Katowicach. Jan Sztwiertnia nie zdążył wyjechać na studia do Paryża, podobnie jak inny, młody i świetnie zapowiadający się kompozytor Witold Lutosławski (1913-1994). W czerwcu 1940 roku został aresztowany i przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, a stamtąd, po selekcji, do Mauthausen-Gusen w Górnej Austrii (numer obozowy 4660), gdzie 29 sierpnia 1940 roku nastąpił tragiczny finał życia znakomicie zapowiadającego się kompozytora.
Jan Sztwiertnia czerpał inspirację z natury. Zachwycał się beskidzkimi pejzażami, w przypływie twórczego natchnienia komponował. Prof. Ryszard Gabryś powiedział: (…) Był Sztwiertnia talentem miary szczególnej, bodajże najwięcej obiecującym z darowanych muzyce przez Ziemię Cieszyńską. Wielkości swojej z wyroków losu nie zdołał dopełnić. Po II wojnie światowej wdowa po Janie Sztwiertni wraz z dwoma synami zamieszkała w Bielsku-Białej.
W dorobku Jana Sztwiertni doliczono się 100 skomponowanych utworów, z których ocalało kilkadziesiąt. Prezentowane podczas koncertu utwory pochodzą z rękopisów kompozytora, zostały opracowane, a następnie wydane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wykonawcy:
Joanna Korpiela-Jatkowska – śpiew
Agata Adamczyk – fortepian
Urszula Mizia – wiolonczela
Adam Wagner – skrzypce

 

koncert


Dzień Otwarty dla osób starszych i z niepełnosprawnościami
Godz. 9:00-14:00
Miejsce: sala koncertowa oraz foyer BCK, ul. Juliusza Słowackiego 27

Opis: Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zaprasza na Dzień otwarty dla Osób Starszych i z Niepełnosprawnościami, podczas którego, wzorem lat ubiegłych, zorganizowane zostaną stanowiska informacyjne dla zaproszonych gości oraz prowadzone będą prelekcje z zakresu profilaktyki zdrowotnej, zdrowego odżywiania czy bezpieczeństwa. Wszystkie wykłady będą tłumaczone na język migowy.

Stanowiska informacyjne:

Rada Seniorów Miasta Bielska-Białej
Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych
Urzędy Skarbowe
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Narodowy Fundusz Zdrowia
Komenda Miejska Policji
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności
Powiatowy Urząd Pracy
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Badania przesiewowe zaćmy realizowane przez firmę Europejska Grupa Medyczna Provisus z Cieszyna

Prelekcje


10:00-11:00
Dominik Chałupnik – fizjoterapeuta, Prezes Fundacji Vitall – „Zdrowy oddech”
11:00-12:00
Marta Ostój-Niewiadomy – dietetyk – „Zasady zdrowego odżywiania dla osób starszych i z niepełnosprawnościami”
12:00-13.00
dr n. o kulturze fizycznej Izabela Zając-Gawlak – „Aktywniej znaczy zdrowiej, czyli jak zadbać o własną sprawność”
13:00 – 14:00
Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej – „Bezpieczeństwo seniorów i osób z niepełnosprawnościami”

 

Plakat

 

2 września (czwartek)

Był rok 1951 – promocja książki Jacka Kachla z oprawą artystyczną
Godz. 18.00
Miejsce: Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz, ul. Juliusza Słowackiego 17

Opis: Publikacja wydana przez Książnicę Beskidzką w Bielsku-Białej jest wydawnictwem okolicznościowym, przygotowanym przez Jacka Kachla z okazji 70-lecia połączenia miast Bielska i Białej. Słowo wprowadzające napisał Jarosław Klimaszewski – Prezydent Miasta Bielska-Białej.
Publikacja w formie kalendarium przedstawia, czym żyło miasto w poszczególnych miesiącach 1951 roku. Na podstawie akt Rady Miejskiej oraz informacji prasowych autor ukazał najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne, gospodarcze, kulturalne oraz sportowe.
W programie: rozmowa z autorem, projekcja filmu – Kronika filmowa. Wydarzenie uświetni koncert pt. Piosenki z tamtych lat. Na scenie wystąpią: Joanna Jatkowska, Anna Majeranowska-Widomska, Julia Przybylska, Patrycja Wykręt, Damian Wadas oraz zespoły artystyczne Kubiszówki. Artyści wykonają utwory z lat 50. i 60., nucone niegdyś przez mieszkańców połączonych miast Bielska i Białej.

 

Promocja książki

 

Spektakl Romeo i Julia. Co nas kusi?
Godz. 20:00
Miejsce: Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11 – Willa Sixta, ul. Mickiewicza 24

Rezerwacje biletów: 883 313 533 lub bpa.koterbskiej@gmail.com

Opis: Romeo i Julia. Co nas kusi? autorstwa Artura Pałygi w reżyserii Agnieszki Szulakowskiej jest oczywiście sztuką o miłości i o tym, czym może się stać miłość dziś dla nastolatków w czasie międzypandemicznym, kiedy stary świat przestaje być, a nowy jeszcze się nie zaczął. Jest o tym, co kusi, za czym się tęskni, o tym co prawdziwe, a co tylko pozorne i jak to rozpoznać. Jest pięknie i smutno, i śmiesznie, czasem wstrząsająco. I kwitną róże w ogrodzie wokół Willi Sixta, bo publiczność podąża za bohaterami sztuki od prologu, który następuje w bielskim BWA, przez ulicę Mickiewicza aż do olśniewającej Willi Sixta– z jej piwnicami, balkonem, salą rautową, ogrodem.
Grają uczniowie Bielskiej Szkoły Aktorskiej im. Agnieszki Osieckiej oraz Jadwiga Grygierczyk. W rolach Romea i Julii: Dawid Jurczak i Katarzyna Żbel.
scenografia – Anna Kupczak
kostiumy – Victor de Baumont
muzyka – Maksymilian Bednarczyk, Dawid Trojanowicz

 

spektakl

 

Hatikvah znaczy Nadzieja - koncert muzyki Żydowskiej
Godz. 20:00
Miejsce: sala ceremonii cmentarza żydowskiego, ul. Cieszyńska 92

Opis: Aby przywracać należną pamięć kulturze żydowskiej, odkrywać jej niezwykłość i przybliżać ją współcześnie żyjącym, Stowarzyszenie Pasjonatów Muzyki Chóralnej z Bielska-Białej przygotowało projekt muzyczny, w którym muzyka żydowska w wykonaniu solistów, Bielskiego Chóru Kameralnego, działającego przy Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej w Bielsku-Białej, oraz muzyków instrumentalistów – zostanie uzupełniona o multimedialną prezentację zdjęć oraz o zrealizowany specjalnie na potrzeby projektu film.
Na koncercie zaprezentowane zostaną utwory nawiązujące do tradycyjnych żydowskich świąt, takich jak Hanuka czy Pesah oraz opracowania ludowych piosenek, których nuty zachowały się w archiwum bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Koncert uzupełniony zostanie o utwór amerykańskiego kompozytora Erica Whitacre’a Five Hebrew Love Songs.
Spektakl muzyczny wypełniony pieśniami żydowskimi, objęty patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, odbędzie się w Sali Ceremonii Cmentarza Żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej 92 w Bielsku-Białej. Patronat honorowy nad koncertami objęło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

koncert

 

3 września (piątek)

Wernisaż wystaw: Teresy Sztwiertni – Utajone i Michała Klisia – Wyrwane z niepamięci
Godz. 17:00
Miejsce: Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11

Opis: W 2021 roku mija 70. rocznica połączenia Bielska i Białej. W Galerii Bielskiej BWA z tej okazji zaplanowano kilka wystaw artystów o uznanym dorobku, reprezentujących bielskie środowisko plastyczne.
Prof. Michał Kliś w najnowszej wystawie Wyrwane z niepamięci wraca do czasów dzieciństwa spędzonego w wielopokoleniowej rodzinie w Łodygowicach, w bliskich relacjach z sąsiadami, w kontakcie z przyrodą. Pokazuje, jaki wpływ miały tamte doświadczenia na jego twórczość, zaczynając od młodzieńczych fotografii z lat 60. XX wieku, poprzez obrazy z lat 70. i 90. inspirowane podbeskidzkim pejzażem, grafiki z różnych okresów, po plakaty, w których znajdziemy odniesienia do symboliki związanej z rdzenną kulturą.
Malarstwo Teresy Sztwiertni określane bywa jako realizm magiczny: artystka przedstawia świat z pogranicza snu i jawy, przedmioty lub osoby zestawia w zaskakujący sposób. Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 30 obrazów namalowanych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. W katalogu wystawy znajdą się nie tylko reprodukcje prac, ale także teksty autorki, w charakterystycznym dla niej stylu prozy poetyckiej.

 

Teresa Sztwiernia

 

Michał Kliś

 

Festiwal Piosenki Bielskich Artystów –gala finałowa
Godz. 18:00
Miejsce: BCK, ul. Juliusza Słowackiego 27

Opis: Osiedlowe Centrum Kultury Pegaz-Aleksander Beskidzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej zaprasza na galę finałową Festiwalu Bielskich Artystów. Konkurs jest skierowany do solistów, amatorskich zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych – mieszkańców Bielska-Białej oraz powiatu bielskiego. Wykonawcy przygotowują jeden dowolny utwór do wyboru z repertuaru: Marii Koterbskiej, Jacka Lecha, Urszuli Dudziak, Bohdana Smolenia, Renaty Przemyk, Jerzego Stuhra, Beaty Przybytek, Beaty Bednarz, Dominiki Gawędy, Iwony Loranc, Cioci Tuni, Grupy Furmana, zespołów Akurat, Lizard lub Dzień Dobry.
31 sierpnia 2021 o godz. 11:00 w Osiedlowym Centrum Kultury Pegaz-Aleksander odbędą się przesłuchania finałowe na żywo i zostaną wyłonieni laureaci festiwalu. Gala finałowa w Bielskim Centrum Kultury będzie zwieńczeniem konkursu, jej gościem specjalnym będzie zespół Dzień Dobry.

 

Pegaz Gala

 

Koncert Bielskiego Chóru Gospel
Godz. 18.00
Miejsce: Kościół Marcina Lutra Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Białej, ul Stanisława Staszica 2

Opis: Zapraszamy na poruszający koncert Bielskiego Chóru Gospel. Chór powstał końcem 2017 r. Jest chórem otwartym, składa się z 50 wokalistów – amatorów i ciągle powiększa się o nowych członków. Na jego repertuar składają się utwory muzyki gospel – zarówno standardy, jak i współczesne utwory uwielbieniowe. Wokaliści czynnie biorą udział w warsztatach muzyki gospel organizowanych na terenie Bielska-Białej. Dyrygentem chóru jest mgr Michał Czulak, który na co dzień pracuje jako instruktor różnych grup i chórów na terenie Żywiecczyzny. W drugiej części koncertu posłuchamy solisty, wystąpi Daniel Cebula-Orynicz – instruktor muzyki gospel, wokalista, kompozytor, aranżer, etatowy wokalista Teatru Rozrywki w Chorzowie.

 

Gospel

 

Występ Zespołu Pieśni i Tańca Beskid
Godz. 19:30
Miejsce: Plac Bolesława Chrobrego

Opis: Zespół Pieśni i Tańca Beskid to amatorska grupa zrzeszająca miłośników folkloru, którzy nie tylko biernie, ale i czynnie chcą kultywować narodowe tradycje. Ci młodzi ludzie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że człowiek jest wart tyle, ile wie o swoich korzeniach. Zespół powstał w 1954 roku przy Zakładach Przemysłu Lniarskiego Lenko. Trzy lata później przeniósł się do Domu Kultury Włókniarzy, gdzie prowadzi działalność do dziś. Zespół tworzy ponad 100 osób – są to trzy grupy dziecięce, grupa dorosła reprezentacyjna oraz grupa nestorów. Pary taneczne Beskidu reprezentują zespół na turniejach tańców polskich w każdej kategorii wiekowej. Zespół posiada dwie kapele ludowe – dorosłą i dziecięcą oraz bogatą i urozmaiconą kostiumernię. Prezentują program artystycznie opracowany, oparty przede wszystkim na regionie beskidzkim, scenki choreograficzne i groteski taneczne.

 

Beskid

 

Czasowątki – prapremiera spektaklu plenerowego
Godz. 20:30
Miejsce: Plac Bolesława Chrobrego

Opis: Maszyna tkacka cierpliwie i rytmicznie pracuje, tkając kolejne partie kolorowych materiałów. Pewnego dnia, pracownicy warsztatu, znudzeni jednostajnym zajęciem, doprowadzają do awarii. Uszkodzona maszyna zaczyna tkać własne wzory, porywając aktorów i widzów na wyprawę poprzez czas i przestrzeń. Co takiego chce nam pokazać? Jakie historie są zapisane w jej pamięci? Tego nikt do końca nie wie… Jedno jest pewne – Czasowątki, to widowisko pełne barw, dźwięków i zdarzeń. Niebanalna, kształtująca wyobraźnię scenografia, muzyka, tworzona poprzez naśladowanie głosem dźwięków i rytmów (beatbox) i przede wszystkim dynamiczna choreografia, pozwalają widzom cieszyć się odkrywaniem kolejnych historii.
Spektakl Czasowątki powstał z okazji obchodów 70-lecia połączenia Bielska-Białej. Widowisko odnosi się do przeszłości (początków obu miast, rozwoju), połączenia, współczesności i przyszłości. Jest to plastyczna, choreograficzna i muzyczna impresja na temat miejsc i zdarzeń. Elementem łączącym kolejne etiudy w sceniczną opowieść jest warsztat tkacki i ludzie w nim pracujący. Miejsce to, tak charakterystyczne dla historii Bielska-Białej, w symboliczny sposób oddaje różnorodność, wspólnotę, problemy i radości jakie towarzyszą społeczności. Istotnym elementem widowiska jest dźwięk odwołujący się do pracy maszyn jak i odgłosów natury.

Czasowątki
scenariusz i reżyseria – Jacek Popławski
scenografia – Martyna Dworakowska
muzyka – Hubert Pyrgies
choreografia – Marta Bury
reżyseria światła – Maciej Iwańczyk
Spektakl dla widzów od lat 6.

 

Spektakl

 

Miasto, którego nie ma. Vild Lid – koncert Pawła Szamburskiego i Połączenie – video mapping architektury
Miejsce: plac między Galerią Bielską BWA – ul. 3 maja 11 a Teatrem Lalek Banialuka –
ul. Mickiewicza 20
Godz. 22:00

Opis: Paweł Szamburski – Vild Lid
Paweł Szamburski na koncercie solowym z użyciem klarnetów, elektroniki oraz głosu – zaprezentuje autorskie interpretacje muzyki żydowskiej, głównie ze zbiorów MosheBeregowskiego i ZalmanaMlotka, a także z bogatej spuścizny chasydzkiej dynastii Modrzyc. Klarnecista, posiłkując się współczesnym warsztatem, kreuje niezwykle osobistą, wielobarwną opowieść muzyczną wspartą odniesieniami tradycyjnymi i muzykologicznymi z bogatej spuścizny Żydów polskich. Pojawiają się tu mistyczne Niguny, pieśni świeckie, bundowskie, a także kołysanki czy chasydzkie tańce. Szamburski filtrując teksty kultury żydowskiej przez swoją wrażliwość i ukształtowany już język artystyczny – stara się kultywować pamięć o nich oraz dotrzeć do uniwersalnego przekazu zawartego w muzyce, czyli – piękna i prawdy. Vild Lid w języku jidish oznacza dziką pieśń.

Tomasz Paluch, Kamil Krygier – Połączenie – video mapping architektury
Jubileusz 70-lecia połączenia Bielska i Białej zostanie uświetniony spektakularnym pokazem video mappingu architektury – projekcji specjalnie zaprojektowanej animacji, która w sposób iluzyjny zmienia wizerunek stabilnych budowli i wprowadza w nie ruch oraz nową narrację.
Video mapping zostanie wyświetlony na kamienicy przy ul. Adama Mickiewicza 17 w Bielsku-Białej, tuż po koncercie muzyki klezmerskiej. Wydarzenie o tytule Połączenie w sposób artystyczny będzie interpretować tytułowe przesłanie, odwołujące się do kontekstu połączenia miasta, kultur, tradycji i różnych, czasami skrajnie odmiennych idei. Kilkuminutowa animacja zostanie zilustrowana dodatkowo muzyką, specjalnie skomponowaną przez Kamila Krygiera. Projekcja będzie wznawiana trzykrotnie w kilkuminutowych odstępach, do godz. 23.45.

 

Miasto

Miasto

 

Klimat Elektro Rave: Erith, Carsky
Godz. 22:00
Miejsce: Klub Klimat, ul. Mostowa 5, wstęp 10 zł

Opis: Cała noc w Klimacie elektro rave! ZagaErith, która sama pisze teksty, sama komponuje. Nie potrzebuje wielkiego studia, sali prób, wystarcza jej własne mieszkanie. Kilka miesięcy temu postanowiła opublikować swoje utwory w internecie, nie zdając sobie sprawy z tego, jak szybko jej twórczością zainteresuje się branża muzyczna. Na scenie nie potrzebuje akompaniamentu zespołu i dużej ekipy, wystarczy jej swój własny sprzęt, gitara, wyobraźnia i kreatywność, aby porwać zachwyconą publikę. Muzyka Erith ma w sobie coś niecodziennego, eterycznego i baśniowego.
Carsky–producent muzyczny i DJ, który nie boi się łamania zasad. Inspirują go beaty lat 90. Klasyczne instrumenty i soulowe wokale.
Imprezę hostował będzie DJ Hubert-S, od wielu lat zwiany z Klubem Klimat, aktualnie jako rezydent muzyczny.

 

CarskyErithDj Hubert

 

4 września (sobota)

70 powodów By Być RAZEM – gra miejska
Godz. 11:00
Miejsce: most na Białej, ul. 11 listopada

Opis: Sekretne życie Bielska i tajemnice Białej to wydarzenie z pogranicza zabawy detektywistycznej i historycznej oparte na romantycznej historii. To podróż w czasie, podczas której nie zabraknie zagadek, podchwytliwych pytań, szyfrów i ciekawych quizów.
W grze miejskiej mogą wziąć udział osoby w różnym wieku, młodzież szkolna oraz dorośli. Do udziału w grze niezbędny jest smartfon z dostępem do internetu. Trasa to ok. 5 km, 120 minut.
Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zapisy! Zgłoszenia przyjmowane są do 25 sierpnia 2021 w Książnicy Beskidzkiej w Dziale Udostępniania Zbiorów dla Dzieci i Młodzieży ul. Juliusza Słowackiego 17a, 43-300 Bielsko-Biała, tel. 33 822 82 21 wew. 246, e-mail: dzieci.ksiaznica@gmail.com
Szczegółowych informacji udziela bibliotekarz Justyna Gołąbek.
Uwaga! Dzieci do 12. roku życia mogą uczestniczyć w grze pod opieką rodziców.

Baner

Narodowe czytanie 2021
Godz. 13:00
Miejsce: plac przed Książnicą Beskidzką, ul. Juliusza Słowackiego 17a

Opis: Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta na plac przed Książnicą Beskidzką! Aktorzy Teatru Polskiego oraz Teatru Lalek Banialuka przedstawią na żywo obszerne fragmenty utworu Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano: dzieła Aleksandra Fredry, trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, nowele polskich autorów, Balladynę Juliusza Słowackiego.

 

Narodowe czytanie

 

Święto Róży
Godz. 12:30
Miejsce: Ogród różany Willi Sixta, ul. Mickiewicza 24

Opis: Róża jest kwiatem o najbogatszej symbolice w świecie roślin. Czerwona stylizowana róża znalazła się w herbie Białej, biała róża jest symbolem reformacji protestanckiej.
Założony jesienią 2020 roku ogród różany w ogrodzie Willi Sixta stanie się inspiracją dla uczestników warsztatów artystycznych, wykładów i spotkań. Galeria Bielska BWA zaprasza miłośników róż w każdym wieku na różnorodne warsztaty: plastyczne – do stworzenia własnej róży z gliny, ze szkła, filcu lub papieru; ogrodnicze – do poznania tajników pielęgnacji róż; kulinarne – do odkrycia, jakie zastosowanie ma róża w kuchni. Na wykładach poznamy symbolikę róży i najpiękniejsze jej przedstawienia w historii sztuki, dowiemy się także, kim była Róża, bohaterka słynnego dramatu Artura Pałygi Testament Teodora Sixta. W tym dniu każda kobieta lub dziewczynka nosząca piękne imię Róża, która zgłosi swój akces, może wziąć udział w sesji fotograficznej, podczas której powstanie jej portret.

 

Herb

 

MDK jest super! Dzień otwarty
Godz.11:00-15:00
Miejsce: Park Słowackiego

Opis: Miejski Dom Kultury serdecznie zaprasza na Festyn Rodzinny, który odbędzie się w Parku Słowackiego. Zapraszamy do wspólnej zabawy całe rodziny, a w pierwszej kolejności oczywiście dzieci! Miejski Dom Kultury przygotował dla milusińskich moc atrakcji, które sprawią, że ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci. W programie znajdą się występy artystyczne zespołów ze wszystkich placówek Miejskiego Domu Kultury, a także przeprowadzone zostaną bezpłatne warsztaty artystyczne, m.in. plastyczne, techniczne, ceramiczne oraz gry edukacyjno-logiczne dla wszystkich chętnych! Będą także liczne konkursy i niespodzianki. Zapraszamy wszystkie dzieci na znakomitą zabawę, ponieważ chcemy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jak najdłużej. Przyjdźcie i przekonajcie się, że MDK jest super!

Podczas dnia otwartego będziemy kontynuować promocję rodzicielstwa zastępczego. Ponadto młodzież Bielskiego Towarzystwa Trzeźwości zaprezentuje pantomimę odzwierciedlającą sytuację osoby, która traci swoją wolność, uzależniając się. Jednocześnie rodzice wraz z dziećmi będą mogli skorzystać z konsultacji specjalistów Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz Bielskiego Towarzystwa Trzeźwości. Będzie można uzyskać informacje o miejscach profilaktyki, wsparcia psychologicznego oraz psychoterapii, przeznaczone dla osób przeżywających w życiu trudne chwile oraz uzależnionych i ich rodzin.

Plakat

Wspólnie z Fundacją Biegniemy z Mają, Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zaprasza również do stoiska informacyjno-edukacyjnego z zakresu promocji zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży prowadzonego w ramach projektu pn. „Dbam o Dziecko”.

Plakat

Rodzinne oglądanie – strefa chill na Placu Żwirki i Wigury
Godz. 16:00-20:00, plac Żwirki i Wigury

Opis: Serdecznie zapraszamy na rodzinne oglądanie! Na telebimie na Placu Żwirki i Wigury będziecie mogli przypomnieć sobie najbardziej znane bajki z Bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. Nie zabraknie też historycznych projekcji o Bielsku-Białej. A wszystko to w klimacie chill na wygodnych leżakach!

 

chill

 

Na pograniczu kultur – koncert organowy Michała Duźniaka
Godz. 17:00
Miejsce: Kościół św. Józefa w Bielsku-Białej, ul. Juliana Tuwima 62

Opis: Michał Duźniak to wybitny organista urodzony w Wodzisławiu Śląskim. Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie organów prof. dr. hab. Juliana Gembalskiego i dr. hab. Witolda Zabornego.
Swoje umiejętności doskonalił podczas wielokrotnych kursów mistrzowskich, m.in. u prof. Wolfganga Seifena (Niemcy), prof. Bruno Oberhammera (Austria), prof. Marka Toporowskiego (Polska), prof. Jean Luc Perrota (Francja), prof. Józefa Serafina (Polska), prof. Jaroslava Tůmy (Czechy).
Jest asystentem w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie również stale współpracuje z Muzeum Organów Śląskich. Naucza w Diecezjalnej Szkole Organistowskiej – Szkole Muzycznej II stopnia w Bielsku-Białej oraz w Diecezjalnym Studium Muzyki Kościelnej.
Oprócz działalności artystycznej i pedagogicznej prowadzi badania nad górnośląskim instrumentarium organowym i działalnością organmistrzów, opracowując zbiory archiwalne. Jest autorem kilku publikacji naukowych, m.in. w wydawnictwach Organy na Śląsku i Folia Organologica, jak również artykułów z zakresu wykonawstwa literatury organowej.
W swoim dorobku posiada dwie płyty CD: De profundis psalmorum (2016) i Ex operibus romanticorum (2018) oraz dokumentację dźwiękową zabytkowego instrumentu firmy Binder Und Sohn znajdującego się w Brzeźcach (2020).

 

Na pograniczu kultur

 

Koncert Miasto Kwiatów - Afromental
Godz. 20:00
Miejsce: Rynek Starego Miasta

Opis: W ubiegłym roku Bielsko-Biała zostało wybrane kwiatową stolicą Polski. Kto wie, być może i w tym roku uda się powtórzyć ten sukces? Bawimy się wszyscy, a na bielskim Rynku gościć będziemy zespół Afromental. To siedmiu pełnych energii oraz bardzo uzdolnionych młodych facetów. Każdy z nich to wyrazista i nietuzinkowa postać. Zarówno prywatnie, jak i na scenie stanowią bardzo zgraną grupę. Grupę, jakiej jeszcze w Polsce nie było! Muzyka, którą tworzą, to wypadkowa inspiracji wszystkich członków zespołu. Ich repertuar to mieszanka rocka, soulu, R&B, hip-hopu oraz popu.

 

Koncert

 

5 września (niedziela)

ZaBBawy z tradycją – piknik przy Starej Fabryce
Godz. 16:00
Miejsce: Plac Żwirki i Wigury

Opis: W niedzielne popołudnie plac Żwirki Wigury zamieni się w przestrzeń działań twórczych związanych z historią i tradycją naszego miasta. Najmłodsi będą mogli malować duże formy przestrzenne makiet fabryk, zamku czy fiacików 126 p oraz poznawać gry i zabawy swoich dziadków.
Atrakcje dla całych rodzin to m.in. tworzenie instalacji artystycznej Więzi kultury, wielkoformatowej mandali Bielsko-Biała wczoraj – dziś – jutro, warsztaty mozaiki ceramicznej, mozaiki filcowej na torbach.
Wydarzeniu towarzyszył będzie koncert piosenek z lat 50. i 60. XX w. w wykonaniu młodych wokalistów Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz oraz artystów związanych z tym DK. Uczestnikom wydarzenia zaproponujemy również spacery edukacyjne opowiadające o historii Placu Żwirki i Wigury oraz okolic prowadzone przez pracowników Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, a amatorów fotografii zaprosimy do uczestnictwa w fotospacerze, podczas którego będą mogli zatrzymać w kadrze zdradzone przez ekspertów tajemnice tego wyjątkowego miejsca. Kolejną atrakcją będzie wystawa plenerowa ukazująca Plac Żwirki i Wigury przed, w trakcie i po wielkich wyburzeniach lat 70. W czasie wydarzenia będą dostępne dla zwiedzających ekspozycje Zamku Sułkowskich oraz Starej Fabryki.

 

Zabawy

 

Miasto Pani Marii – koncert piosenek Marii Koterbskiej oraz widowisko pod Zamkiem – The ThreeX
Godz. 19:30 – koncert, 21:00 – widowisko
Miejsce: przestrzeń pomiędzy Teatrem Polskim a Zamkiem Sułkowskich

Opis: Koncert największych przebojów Marii Koterbskiej w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego w hołdzie zmarłej w styczniu tego roku wyjątkowej artystki, królowej swingu i gwiazdy polskiej sceny muzycznej drugiej połowy XX wieku. Kochanej przez całą Polskę, ale sercem oddanej zawsze Bielsku-Białej. Parasolki, Karuzela, Serduszko puka w rytmie cza-cza, Brzydula i rudzielec i wiele innych piosenek usłyszymy w niezwykłej scenerii – śpiewane na scenie zainstalowanej w oknie teatru, z towarzyszeniem kilkudziesięciu muzyków Bielskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jacka Obstarczyka. Wystąpią – Anna Guzik. Marta Gzowska-Sawicka, Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, Grzegorz Margas, Tomasz Lorek oraz Adam Myrczek. Koncert poprowadzi Jacek Cygan.

O godz. 21.:00 zabierzemy Was w dalszą podróż i pokażemy piękne iluminacje na murach Zamku Sułkowskich, którym towarzyszyć będzie koncert zespołu The ThreeX. The ThreeX to nowoczesne trio instrumentalne. Oryginalny skład zespołu – dwoje skrzypiec i fortepian –od początku był impulsem do tworzenia własnych aranżacji i utworów, a z czasem – kompletnych autorskich programów. Szeroki zakres wykonywanych stylów muzycznych oraz niesztampowe rozwiązania aranżacyjne są cechą charakterystyczną tria, a w połączeniu z pomysłowością i wszechstronnymi talentami muzyków stanowią o jego wyjątkowości.

 

Koncert

 

 

Imprezy sportowo-rekreacyjne planowane w ramach „Dni Bielska-Białej 2021. 70 lat BB”

sport

 

1.    27.08.2021 r. (piątek), godz.: 9:00
KS „Orlik” (ul. Słowackiego 27b)
Turniej Piłkarski dla dzieci ze szkół podstawowych z klas I-IV o „Puchar 70-lecia Bielska-Białej”
Turniej rozgrywany w ramach akcji „Lato w mieście na sportowo 2021”

2.    28.08.2021 r. (sobota), godz.: 10:00
KS „Orlik” (ul. Słowackiego 27b)
Otwarte Mistrzostwa Bielska-Białej o „Puchar 70-lecia Bielska-Białej” w biegu na 70 m – różne kategorie wiekowe (ustanowienie „Rekordu Świata”)

3.    28.08.2021 r. (sobota), godz.: 10:00
Stadion lekkoatletyczny w Wapienicy
Miting Lekkoatletyczny „Witaj Szkoło”
Współorganizator: KS Sprint

4.    28.08.2021 r. (sobota), godz.: 10:00
TR „Błonia” Tor Pumptrack
Zawody Rowerowe dla Dzieci i Młodzieży „70-lecie Bielska-Białej”

5.    29.08.2021 r. (niedziela), godz.: 10:00
Boisko piłkarskie w Wapienicy
Mistrzostwa Miasta Oldbojów w piłce nożnej o „Puchar 70-lecia Bielska-Białej”

6.    30.08.2021 r. (poniedziałek), godz.: 9:00
KS „Orlik” (ul. Słowackiego 27b)
Turniej Piłkarski dla dzieci ze szkół podstawowych z klas V-VIII o „Puchar 70-lecia Bielska-Białej”
Turniej rozgrywany w ramach akcji „Lato w mieście na sportowo 2021”

7.    31.08.2021 r. (wtorek), godz.: 9:00
KS „Orlik” (ul. Słowackiego 27b)
Turniej Piłkarski dla dzieci ze szkół ponadpodstawowych o „Puchar 70-lecia Bielska-Białej”
Turniej rozgrywany w ramach akcji „Lato w mieście na sportowo 2021”

8.    01-03.09.2021 r. (środa-piątek), godz.: 17:00-22:00
KS „Orlik” (ul. Słowackiego 27b)
Turniej Piłkarski Drużyn Amatorskich o „Puchar 70-lecia Bielska-Białej”
Współorganizator: Amatorski Klub Sportowy „Orlik”

9.    02.09.2021 r. (sobota), godz.: 9.00
OSR „Victoria” (ul. Bratków 16)
Turniej tenisa stołowego Samorządowców i Radnych o „Puchar 70-lecia Bielska-Białej”
Współorganizator: Rada Miasta Bielsko-Biała

10.   04.09.2021 r. (sobota), godz.: 10.00
OSR „Victoria” (ul. Bratków 16)
Turniej tenisa stołowego dzieci i młodzieży o „Puchar 70-lecia Bielska-Białej”
Współorganizator: BISTS Bielsko-Biała

11.   04-05.09.2021 r. (sobota-niedziela), godz.: 9.00
Pływalnia Start ul. Startowa 36
Charytatywny turniej piłki ręcznej plażowej pod Patronatem Prezydenta Miasta Jarosława Klima-szewskiego
Współorganizator: Szczypiorniak Bielsko-Biała

12.   05.09.2021 r. (niedziela), godz.: 10.00
OSR „Victoria” (ul. Bratków 16)
Turniej tenisa stołowego seniorów i seniorek – kat. OPEN o „Puchar 70-lecia Bielska-Białej”
Współorganizator: BISTS Bielsko-Biała

13.    05.09.2021 r. (niedziela), godz.: 9:00
BBORN „Dębowiec” (ul. Karbowa 55)
KaRunBa – „Wyzwanie Dębowiec”
Zawody biegowe dla dzieci i dorosłych w wybieganiu na stok „Dębowiec”
Współorganizator: Hexagon Adventure