Acco, Izrael

Acco

Acco, miasto w północnym Izraelu, nad zatoką Hajfa. Port morski, ważny ośrodek izraelskiego przemysłu stalowego, ceramicznego, chemicznego i spożywczego.

Porozumienie:

Porozumienie o współpracy na zasadzie miast partnerskich podpisane zostało 30 maja 1997 roku, a dotyczy ono:

  • współpracy w dziedzinie kultury i sztuki, oświaty i szkolnictwa, lecznictwa i opieki społecznej, a także gospodarki i ochrony środowiska,
  • poznania historii oraz aktualnej i planowanej sytuacji obu miast i ich mieszkańców,
  • szerokiej wymiany informacji.

Charakterystyka:

Acco jest jednym z najbardziej znanych starożytnych miast na świecie. Do jego największych atrakcji zaliczyć należy podziemne miasto Krzyżowców, pomieszczenia rycerzy, starożytny port, rozliczne muzea, meczet Aljazar oraz Świątynię Bahai.

Acco

Stare miasto składa się z labiryntu wielobarwnych, tętniących dniem i nocą życiem, średniowiecznych ulic i uliczek. Spacer w tym labiryncie pozostawia na turystach niezatarte wrażenia: przepiękne widoki Góry Carmel i Haifa, Galilei i zabytków Acco. W obrębie starego miasta znajduje się między innymi Cytadela Muzeum Bohaterstwa, którą wybudowano na fundamentach budowli Krzyżowców, a poświęcono pamięci żydowskich wojowników uwięzionych w niej przez Anglików. Miasto stanowi piękny przykład mozaiki kulturowej Bliskiego Wschodu. Warstwy pozostałości różnorodnych kultur odczytać można między innymi ze ścian podziemnego kompleksu, wykopanego w latach 1950.

Zespół zabytków Akki jest od 2001 roku umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W 2008 roku dopisano na tę listę tutejsze sanktuarium bahaizmu. Akka jest jedynym miastem Izraela, które dwukrotnie pojawia się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

  • Strona miasta: http://www.akko.muni.il
  • Lokalizacja
  • Szerokość geograficzna 32° 56' Północ, długość geograficzna 35° 5' Wschód
  • Populacja: 48000