Frydek-Mistek, Czechy

Frydek-Mistek, miasto w północnej części Republiki Czeskiej. Główny ośrodek przemysłowy i turystyczny Beskidu Śląsko-Morawskiego.

Frydek-Mistek herb

Porozumienie:

Umowa o wzajemnej współpracy zawarta została 14 lipca 1999 roku. Strony podpisujące umowę potwierdzają w niej wolę:

  • nawiązania i rozwijania stosunków przyjacielskich między obywatelami obu miast, organami samorządowymi oraz innymi instytucjami,
  • rozwijania współpracy w zakresie gospodarki, turystyki i sportu oraz kultury i sztuki
  • podtrzymania stosunków dobrosąsiedzkich pomiędzy naszymi krajami.

Charakterystyka:

Naturalnym centrum regionu beskidzkiego jest Frydek-Mistek, którego historia sięga do XIII stulecia. Miasto powstało z połączenia dwóch historycznie samoistnych miast - Mistka, leżącego na morawskiej stronie rzeki Ostrawica i Frydka, który znajduje się już na Śląsku. Zarówno Frydek jak i Mistek przez stulecia rozwijały się samodzielnie. Po drugiej wojnie światowej, od roku 1943, oba miasta złączone zostay czasowo, by siedem lat później połączyć się definitywnie.

Okręgowe miasto Frydek-Mistek ( Urząd Okręgowy http://www.oku-fm.cz ) leży w północno-wschodniej części Moraw 290 m nad poziomem morza, na skrzyżowaniu rzek Ostrawicy i Morawki, która tworzyła historyczną granicę między Morawą i Śląskiem. Jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturowym i sportowym czeskiego Podbeskidzia.

Przez miasto przebiega międzynarodowa droga E462, łącząca wschód i zachód Europy, która przecina tutaj drogę i linię kolejową z Ostrawy do Parku Krajobrazowego w Beskidach. W obrębie 20 kilometrów od miasta znajdują się także lotniska w Mosnowie, Ostrawa i graniczne przejścia z Polską. Nieco bardziej odległa jest granica ze Słowacją, oddzielona od Frydka-Mistka masywem Beskidu Morawsko-Śląskiego, który wznosi się bezpośrednio za granicami miasta.

  • Strona miasta: http://www.frydekmistek.cz
  • Lokalizacja: Szerokość geograficzna 49° 41' Północ, Długość geograficzna 18° 20' Wschód
  • Populacja: 65000