Atrakcje Turystyczne

Rzeźba "Pampalini łowca zwierząt"

Rzeźba postaci z serialu „Pampalini łowca zwierząt” od 5 grudnia 2019 r. zdobi Bielsko-Białą. Sympatyczny łowca wraz z hipopotamem znaleźli dla siebie miejsce w pobliżu bielskiego Ratusza przy ul. Bohaterów Warszawy. Nowa kompozycja rzeźbiarska wraz z już istniejącymi rzeźbami Reksia oraz Bolka i Lolka tworzy szlak postaci bajkowych: ”Bajkowe Bielsko-Biała”. Rzeźbę wykonała uznana bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia. Kompozycja rzeźbiarska ma około 150 cm wysokości (Pampalini).

rzeźba Pampaliniego
 zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Grodzisko

Grodzisko w dzielnicy Stare Bielsko, przy ulicach Pod Grodziskiem i Wał Szwedzki – pozostałość średniowiecznej osady rolniczej, produkcyjnej i warownej. Powstało najprawdopodobniej w XII w. i jest najstarszym na terenie miasta śladem  organizowanego osadnictwa.

Grodzisko w Starym Bielsku, fot. Nad Dachami
Grodzisko w Starym Bielsku, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Zamek Książąt Sułkowskich

Zamek wzniesiony w XIV w., przez Piastów cieszyńskich, z biegiem czasu był wielokrotnie rozbudowywany i przekształcany przez kolejnych właścicieli. Modernizacja przeprowadzona przez księcia Ludwika Sułkowskiego w połowie XIX w. ostatecznie zatarła dawne cechy stylowe budowli i nadała jej współczesny, eklektyczny wygląd. Dzisiaj ma tutaj swoją główną siedzibę Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, które dzieje miasta i okolic prezentuje między innymi na takich wystawach jak: Dzieje archeologiczno-historyczne Bielska, Białej i okolic, Elementy kultury ludowej mieszkańców Bielska i Białej, Sala z rycerzem – Lapidarium, Galeria sztuki współczesnej Bielsko-Bialskiego regionu. Na uwagę zasługują również wnętrza zamku, takie jak Salon muzyczny, Salon mieszczański z połowy XVIII wieku czy Damski Salonik i Gabinet Pana.

Strona muzeum – historia zamku

Zamek Książąt Sułkowskich
Zamek Książąt Sułkowskich, fot. Piotr Komander

Rynek

Centrum średniowiecznego Bielska ma klasyczny układ miasta, lokowanego na prawie magdeburskim. Pierwotnie posiadał drewnianą zabudowę, którą strawiły pożary i po nich zaczęto stawiać murowane kamienice. Obecnie stoją tam XVII- i XVIII-wieczne kamieniczki. Od Rynku prostopadle biegną wąskie, brukowane uliczki. W szeregu budynków, przy jednej z nich – podcienia zaliczają się do urokliwszych zakątków miasta.

Rynek Bielsko-Biała
Rynek Bielska-Białej, fot. Lucjusz Cykarski
Rynek Bielsko-Biała
Rynek Bielska-Białej, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Kamienica Kałuży

W pobliżu ul. Podcienie z zabytkowymi arkadami, tuż przy Zamku, można podziwiać jeden z najpiękniejszych budynków w mieście – barokową kamienicę Kałuży przy ul. Wzgórze. Stare Miasto otoczone było murami obronnymi, których pozostałości oglądać można przy ul. Orkana.

Kamienica Kałuży Bielsko-Biała
Kamienica Kałuży, fot. Lucjusz Cykarski

Dom Tkacza

Oddziałem Muzeum jest drewniany Dom Tkacza przy ul. Jana III Sobieskiego 51 z odtworzonym mieszkaniem i warsztatem pracy bielskiego sukiennika oraz odrębną wystawą etnograficzną, prezentującą stroje ludowe ze śląsko-małopolskiego pogranicza.

Dom Tkacza – Warsztat Mistrza, Bielsko-Biała
Dom Tkacza – Warsztat Mistrza, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Stara fabryka

W Starej Fabryce przy pl. Żwirki i Wigury 8 – kolejnym oddziale Muzeum – zgromadzono unikatową kolekcję zabytkowych maszyn włókienniczych, a stała wystawa historyczna przypomina o bogatej industrialnej przeszłości Bielska-Białej.

Muzeum Stara Fabryka Bielsko-Biała
Muzeum Stara Fabryka, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Rzeźba Reksia

Rzeźba przedstawiająca popularnego bohatera kreskówek z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych znajduje się w centrum miasta, na placu pomiędzy ul. 11 Listopada i ks. Stanisława Stojałowskiego, obok mostu na Białej.

Rzeźba Reksia Bielsko-Biała
Rzeźba Reksia, fot. Lucjusz Cykarski

Rzeźba Bolka i Lolka

Rzeźba przedstawiająca słynnych bajkowych braci stanęła w 2011 r. w centrum miasta, na dziedzińcu przy ul. Mostowej, przed budynkiem galerii handlowej Sfera II.

Rzeźba Bolka i Lolka, Bielsko-Biała
Rzeźba Bolka i Lolka, fot. Lucjusz Cykarski

 

Dworzec kolejowy

 

Budynek dworca kolejowego stacji Bielsko-Biała Główna powstał w 1890 r., pięknie odrestaurowany zachwyca pompejańskimi polichromiami w głównym holu. W 1855 r. Bielsko otrzymało połączenie z Koleją Północną Cesarza Ferdynanda, biegnącą z Wiednia do Lwowa.

Dworzec kolejowy Bielsko-Biała
Dworzec kolejowy, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Hotel „President”

Hotel „President” przy ul. 3 Maja – dawny reprezentacyjny hotel „Cesarski” z neorenesansową fasadą.

Hotel President Bielsko-Biała
Hotel „President”, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Budynek Teatru Polskiego

Budynek Teatru Polskiego (1890) przy ul. 1 Maja 1 – w stylu palladiańsko-klasycyzującego historyzmu, z posągami Apollina oraz muz Melpomeny i Talii na fasadzie. Pięknie odrestaurowane, bogato zdobione wnętrze. Zabytkowa kurtyna przedstawia taniec nimf. Przed teatrem fontanna z 1895 roku. W dawnej malarni z tyłu gmachu – nowoczesna Mała Scena.

Budynek Teatru Polskiego Bielsko-Biała
Budynek Teatru Polskiego, fot. R. Hryciów

Poczta główna

Budynek Poczty Głównej przy ul. 1 Maja 2 z charakterystyczną kopułą i figurami Jowisza z orłem i Merkurego z laską.

Poczta główna Bielsko-Biała
Poczta główna, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Ratusz

Usytuowany przy pl. Ratuszowym – wspaniały neorenesansowy budynek, niegdyś siedziba Komunalnej Kasy Oszczędności, magistratu i rady miejskiej, obecnie jest siedzibą władz miasta.

Ratusz
Ratusz w Bielsku-Białej, fot. Dorota Koperska

Hotel „Pod Orłem” 

Reprezentacyjny budynek dawnego hotelu „Pod Czarnym Orłem”, obecnie zamiast pokoi hotelowych mieści biura i ekskluzywny pasaż handlowy.

Hotel Pod Orłem Bielsko-Biała
Hotel Pod Orłem, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Secesyjne Kamienice

Secesyjne kamienice przy pl. Wojska Polskiego 12 i 13 – pierwsza ma dekorację imitującą mur pruski, miniwieżę, nerkowe okna i wykusze nad wejściami. Niegdyś kamienica mieściła winiarnię Rudolfa Nahowskiego i dlatego nad portalem wejścia (od strony ul. Targowej) można zobaczyć dwie biesiadujące, zabawne żaby. Druga z kamienic ma na elewacji dekorację przedstawiającą korony drzew.

Secesyjne Kamienice
Secesyjne Kamienice, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Kościół Św. Stanisława

Gotycki kościół z cennymi polichromiami, wybudowany został w II połowie XIV w. jako świątynia dla miasta Bielska.

Kościół świętego Stanisława
Kościół świętego Stanisława, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Katedra Św. Mikołaja

Zlokalizowana przy pl. św. Mikołaja – XV-wieczna świątynia wzniesiona w stylu gotyckim, przebudowywana ostatni raz na początku XX w. Kościół zyskał wtedy rozszerzoną nawę i neoromańską fasadę z wysoką wieżą zwieńczoną kilkoma kondygnacjami loggi.

Katedra świętego Mikołaja
Katedra świętego Mikołaja, fot. Lucjusz Cykarski

Kościół Św. Trójcy

Zlokalizowany przy ul. Jana III Sobieskiego – wzniesiony na początku XVII w. w stylu późnogotyckim jako pierwsza nowa świątynia protestancka. Został przejęty przez katolików w dobie kontrreformacji. Po przebudowach architektura świątyni ma eklektyczny charakter.

Kościół Opatrzności Bożej w Białej

Barokowa świątynia posiadająca cenne zabytki sztuki z II połowy XVIII w., m. in. ambonę w kształcie łodzi rybackiej, płynącej pod znakiem krzyża z Jonaszem w pysku ryby.

Kościół Opatrzności Bożej
Kościół Opatrzności Bożej, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Kościół Św.Barbary

Urokliwa, drewniana świątynia zbudowana pod koniec XVII w. z interesującymi polichromiami.

Kościół świętej Barbary
Kościół świętej Barbary, fot. Lucjusz Cykarski

Bielski Syjon

Kwartał miasta z placem Marcina Lutra, należący do bielskiej parafii ewangelickiej, na którym znajdują się: Kościół Zbawiciela, plebania, Ośrodek Wydawniczy „Augustana” oraz gmachy dwóch szkół. Mieści się tu również siedziba biskupa diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Pomnik Marcina Lutra

Pomnik Marcina Lutra na placu jego imienia – postać odlana z brązu, jedyny w Polsce monument tego teologa i reformatora religijnego.

Pomnik Marcina Lutra
Pomnik Marcina Lutra, fot. Lucjusz Cykarski

Kościół Zbawiciela

Zlokalizowany przy pl. Marcina Lutra – neogotycka świątynia, wyposażona w piękne XIX-wieczne organy.

Kościół Zbawiciela
Kościół Zbawiciela, fot. Krzysztof Cienciała

Kościół Jana Chrzciciela

Położony w Starym Bielsku XIX-wieczna świątynia z licznymi oknami na trzech kondygnacjach.

Kościół Marcina Lutra

Wzniesiony pod koniec XVIII w., wyposażony m. in. w cenne organy zbudowane w znanej wytwórni Karola Kuttlera w Opawie.

Cmentarz żydowski

Cmentarz w Białej został w latach 60. zlikwidowany decyzją ówczesnych władz. Pozostała natomiast druga z żydowskich nekropolii przy ul. Cieszyńskiej. Ocalał także Dom Przedpogrzebowy, na którego ścianach znajdują się zabytkowe polichromie.

Cmentarz Żydowski
Cmentarz Żydowski, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Prywatne muzeum literatury

Ekspozycja ręcznie przepisywanych i ilustrowanych przez Tadeusza Modrzewskiego dzieł Władysława Reymonta.

Muzeum Fiata 126P

W pomieszczeniach nieczynnej fabryki przy ul. Karpackiej Pan Antoni Przychodzień otworzył Muzeum Fiata 126p. W kolekcji odnaleźć można m.in. zielonego malucha – kabriolet, malucha z silnikiem Diesla, malucha na gąsienicach.

Muzeum Fiata 126p, fot. Lucjusz Cykarski
Muzeum Fiata 126p, fot. Lucjusz Cykarski

Galeria Bielska BWA

Czasowe ekspozycje sztuki współczesnej artystów krajowych i zagranicznych. Wydarzenia artystyczne, filmy, warsztaty, wykłady o sztuce, działania w przestrzeni miasta. W obiekcie klubokawiarnia Aquarium.

Galeria Miejska BWA
Galeria Miejska BWA, fot. Krzysztof Morcinek

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

Teatr Lalek Banialuka jest jednym z najbardziej znaczących teatrów lalek w Polsce, często zapraszanym na najważniejsze festiwale i wyróżnianym licznymi nagrodami. W bogatym repertuarze teatru znajdują się inscenizacje zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych, które charakteryzuje inscenizacyjny rozmach i zawsze istotny temat.

Teatr Lalek Banialuka
Teatr Lalek Banialuka, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Ośrodek rekreacyjno-turystyczny na stoku Dębowca

Oferta ośrodka obejmuje: kolej linową, kanapową o dł. ok. 600 m; przy dolnej stacji kolejki: park linowy, boisko do gier zespołowych, siłownia zewnętrzna, przy górnej stacji kolejki: ogrodzony plac zabaw dla dzieci oraz ścianka wspinaczkowa, gospoda górska „Dębowiec”, ścieżka dydaktyczna wraz z tablicami informacyjnymi oraz oczko wodne dla płazów. W zimie ze stoku korzystają narciarze.

Dębowiec
Dębowiec, fot. Lucjusz Cykarski

Górskie ścieżki rowerowe Enduro Trails Bielsko-Biała

Kompleks górskich ścieżek rowerowych Enduro Trails w Bielsku-Białej to sieć jednokierunkowych tras rowerowych, tzw. singletracków. Są to najbardziej lubiane przez kolarzy górskich, wąskie, kręte i pofalowane ścieżki o różnym stopniu trudności, od tych łatwiejszych, łagodnie opadających, aż po strome i technicznie wymagające zjazdy.

Enduro Trails
Enduro Trails, fot. Lucjusz Cykarski

Kolej linowa na Szyndzielnię

Długość trasy: 1810 m, czas jazdy: 6 min. Kolejka przystosowana jest do przewożenia osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, a także wózków dziecięcych, rowerów, nart i innego bagażu.

Kolej linowa Szyndzielnia
Kolej linowa Szyndzielnia, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Wieża widokowa na Szyndzielni

Zlokalizowana przy górnej stacja kolei linowej; wysokość platformy widokowej: 18 m; liczba stopni: 120; na platformie: luneta (powiększenie 25x). Z wieży rozpościera się piękny widok na otaczające ją szczyty górskie.

Wieża widokowa Szyndzielnia
Wieża widokowa Szyndzielnia, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Pływalnia „Panorama”

W obiekcie znajdują się 2 baseny o wymiarach 50 x 25 m: pływacki (głębokość od 1,6 do 4,5 m) i dziecięcy 50x50m (głębokość do 1,4 m), 10-metrowa skocznia, 42-metrowa zjeżdżalnia, 2 boiska do siatkówki plażowej, przebieralnia i zaplecze gastronomiczne. Obiekt wpisany do rejestru zabytków.

Pływalnia Panorama
Pływalnia „Panorama”, fot. Paweł Sowa

Pływalnia „Start”

Strefa basenowa z basenem sportowym dla pływających, basenem rekreacyjnym z wieloma atrakcjami wodnymi: rwąca rzeka, linarium, gejzery, jeżyki wodne, stanowiska do masażu ściennego, zjeżdżalnia kręta, zjeżdżalnia kaskadowa, wodogrzmoty, brodzik dla dzieci wraz z placem zabaw). Woda w basenie rekreacyjnym oraz w brodziku dla dzieci jest podgrzewana. Wokół niecek basenowych trawiaste plaże oraz drewniane podesty do plażowania. Strefa rekreacyjno-sportowa: dwa oświetlone korty tenisowe, dwa boiska do piłki plażowej, boisko do streetballa, ścianka wspinaczkowa.

Pływalnia Start
Pływalnia Start, zdjęcie z zasobów UM Bielsko-Biała

Studio filmów rysunkowych

SFR to jedyne polskie studio filmów animowanych, które działa nieprzerwanie od 1947 roku. Na jego historię składa się ponad tysiąc filmów dla dzieci i dla dorosłych, mnóstwo nagród i legendarne postaci takie jak: Reksio, Bolek i Lolek, Smok Wawelski, Pampalini lub Kapitan Kliper. Ze Studiem Filmów Rysunkowych współpracowali również m.in. Krzysztof Komeda, Krzysztof Penderecki, Leszek Kołakowski lub Jan Brzechwa.
 
Od 25 maja 2024 roku przy Studiu Filmów Rysunkowych działa Centrum Bajki i Animacji OKO. Jego sercem jest interaktywna wystawa stała. To chyba jedyne takie miejsce w Europie - tylko tutaj można poznać tajniki filmów rysunkowych. Misją SFR jest przekazanie swojej wiedzy przyszłym pokoleniom. Może wśród najmłodszych gości znajdą się przyszli scenarzyści, reżyserzy lub animatorzy? To miejsce dla całych rodzin - najbardziej nas cieszy, kiedy rodzice lub dziadkowie z zaangażowaniem pokazują swoim dzieciom bajki ich dzieciństwa i to, w jaki sposób zostały one stworzone. 

W OKU można dowiedzieć się m.in. do czego artystom tworzącym w Studiu Filmów Rysunkowych służyły rentgenowskie klisze, czym jest wiatrownica i kto był dla Lechosława Marszałka inspiracją do stworzenia Reksia. Można tu zobaczyć fragmenty pierwszych bajek tworzonych w SFR oraz przeczytać, co ma wspólnego Bielsko-Biała z Flintstonami. 

Wystawę zwiedza się w czynny sposób - goście wcielają się tutaj w rolę reżysera, ożywiają postaci dzięki magii animacji, wybierają dla nich odpowiednie kolory lub bawią się w dubbing, podkładając swój głos pod Kubę i Śrubę.
 
https://www.youtube.com/watch?v=jx9Fo5KU37I&t=7s
 
Aktualny cennik biletów oraz więcej informacji można znaleźć pod adresem:


https://www.sfr.pl/wydarzenie/17/wystawa-stala-w-oku

zdjęcie

RZEŹBA „SMOK WAWELSKI I KUCHARZ BARTOLINI BARTŁOMIEJ”


3 grudnia 2020 roku w Bielsku-Białej odsłonięta została rzeźba postaci z powieści Stanisława Pagaczewskiego „Porwanie Baltazara Gąbki” oraz serialu pod tym samym tytułem nakręconego w Bielskim Studio Filmów Rysunkowych. Na chodniku przy ul. 11 Listopada na wysokości pl. Wojska Polskiego stanęli Smok Wawelski oraz kucharz Bartłomiej Bartolini herbu Zielona Pietruszka. Kompozycja obejmuje także samochód z ruchomą kierownicą. Nowa kompozycja rzeźbiarska wzbogaciła tworzony od lat szlak postaci bajkowych: ”Bajkowe Bielsko-Biała”. Twórcą wizerunków plastycznych postaci jest Alfreda Ledwig. Rzeźbę z brązu wykonała uznana bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia.

 

Smok Wawelski i kucharz