Ustka, Polska

Ustka, miasto w północnej Polsce, u ujścia rzeki Słupi do Bałtyku, małe, nadmorskie kąpielisko na środkowym wybrzeżu o niepowtarzalnych warunkach krajobrazowych.

Porozumienie:

Porozumienie o współpracy miast Bielska-Białej i Ustki zawarte zostało w dniu 20 lipca 2002 r. w trakcie imprezy promocyjnej pod nazwą "Bielsko-Biała i Beskidy w Ustce". W podpisanym wówczas dokumencie strony postanowiły:

  • realizować współpracę w następujących dziedzinach:
  • promocji turystycznej, kultury i sztuki, rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, sportu i rekreacji, gospodarki, oświaty i wymiany młodzieży
  • organizować coroczne imprezy promocyjne pod hasłem: " Dni Bielska-Białej w Ustce" w sezonie letnim oraz "Dni Ustki w Bielsku-Białej" w sezonie zimowo-wiosennym
  • wspierać rozwój kontaktów pomiędzy stowarzyszeniami, placówkami oświatowymi, jednostkami organizacyjnymi obu miast oraz inne podobne inicjatywy

Charakterystyka:

Ustka położona jest u ujścia rzeki Słupi, 150 km na zachód od stolicy województwa - Gdańska i 18 km na północ od stolicy powiatu - Słupska. Ustka zachwyca urokliwa promenadą nadmorską o niepowtarzalnej atmosferze. Oferuje zróżnicowaną bazę turystyczną o standardzie europejskim.

Pierwsza udokumentowana wzmianka o Ustce pochodzi z 1337 r. Dokument ten stwierdza między innymi, że cały i niepodzielny port Ustka położony po obu stronach rzeki Słupi pod względem prawnym stanowi własność miasta Słupska. Ten stan rzeczy trwał przez pięć i pół wieku.

Początkowo Ustka była miejscowością letniskowa dla szlachty i okolicznych mieszczan. Dogodne połączenie Ustki ze Słupskiem i innymi miejscowościami oraz znakomite warunki klimatyczne czyniły z Ustki coraz szerzej znaną miejscowość.

Prawa miejskie Ustka otrzymała 22 marca 1935 r. Do dziś pozostały elementy świadczące o historii miasta: neogotycki kościół z końca XVIII wieku, przyportowy spichlerz służący kiedyś za magazyn zbożowy, latarnia morska z czerwonej licowanej cegły, szachulcowe kamieniczki oraz kilka rybackich chat.

  • Lokalizacja: Szerokość geograficzna 54° 35' Północ, Długość geograficzna 16° 51' Wschód
  • Populacja: 17200