Stypendia w dziedzinie kultury i sztuki

Stypendia Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki 2021

W tym roku w Wydziale Kultury i Promocji złożono 59 wniosków na stypendia Miasta Bielska-Białej dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, opieką nad zabytkami lub upowszechnianiem kultury. Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski przyznał stypendia 10 osobom na realizację następujących przedsięwzięć:

  • Wacław GolonkaOrgany Bielska-Białej – mapa najbardziej wartościowych instrumentów w mieście, ich historia, stan techniczny, wartość artystyczna i liturgiczna,
  • Marta Gzowska-Sawicka – Skandalista. Opowieść o Józefie Marii Sułkowskim - scenariusz widowiska teatralno-historycznego,
  • Alicja Jakimów-GórkaMiasto – Natura - projekt i realizacja muralu w Bielsku-Białej,
  • Krzysztof KokoszewskiBielsko-Biała. Miasto, które gra – cykl utworów muzycznych inspirowanych miastem,
  • Anna ŁęczyńskaDrewno w architekturze Bielska-Białej – przygotowanie wystawy fotografii,
  • Tadeusz Modrzejewski – Przygotowanie szaty graficznej i oprawy rękopiśmiennych kopii wybranych utworów Władysława Reymonta,
  • Aleksandra NykielMoje B-B  – nagranie płyty autorskiej i wideoklipu,
  • Ilona StolarekMy tu przyśłi po kolendzie – artystyczne opracowanie repertuaru kolędniczego na płytę z okazji 20-leica kapeli Beskidek,
  • Mateusz Walach – Cykl symfonicznych partytur z aranżacjami wybranych utworów z repertuaru Marii Koterbskiej,
  • Olaf Węgier – przygotowanie i nagranie materiału na płytę Zespołu EABS.

 


STYPENDYŚCI 2021

WACŁAW GOLONKA

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Hansa Haselböcka. Koncertował w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce. Był stypendystą Ministerstwa Kultury Austrii oaz laureatem konkursów organowych: II nagrody w Pradze, III nagrody w Norymberdze, I nagrody w Pretorii. Występował jako solista z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą. Nagranie koncertu organowego Pawła Łukaszewskiego w jego wykonaniu z orkiestrą Concerto Avenna znalazło się na płycie, która otrzymała nagrodę Fryderyka 2008 roku. Zrealizował wiele nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych w całej Europie. Telewizja Katowice wyprodukowała w 1998 roku film o jego działalności pt: Muzyka dźwięku i przestrzeni. Jest autorem nagrania CD oraz książki Sigfrid Karg-Elert (1877-1933) – w żywiole koloryzmu dźwiękowego, pomysłodawcą i dyrektorem Konkursu Muzyki Organowej i Kameralnej Artem cameralem promovere w Mielcu, a także organizatorem konkursu dla młodych organistów Lux organi w Chorzowie. Prowadzi klasę organów na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz działalność dydaktyczno-naukową w wielu ośrodkach akademickich w Polsce, Czechach i Niemczech. W latach 2016-2020 przygotował projekt: Nieznane pieśni religijne powiatu bieruńsko-lędzińskiego i województwa śląskiego współfinansowany przez Marszałka Województwa Śląskiego. Jest autorem cyklu filmów pt.: Wiwat organy! Organy w polskiej i europejskiej kulturze muzycznej opublikowanych w internecie w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura w sieci. W 2020 roku został laureatem Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury.

 

MARTA GZOWSKA-SAWICKA

Aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej od 2000 roku, wokalistka, autorka tekstów i scenariuszy teatralnych. Była laureatką nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie teatru w 2014 roku, nominowana do Nagrody Prezydenta w dziedzinie kultury i sztuki Ikar 2014 i 2019. Zdobyła również kilka nominacji do Złotych Masek, nagród Marszałka Województwa Śląskiego: w 2011 roku za role: Tatiany w Nowym Wyzwoleniu i Matti w Takiej fajnej dziewczynie jak ty Ingmara Villqista, w 2016 roku za rolę Majorowej Sześciu wcieleniach Jana Piszczyka, a w 2020 za rolę Wolanda w Mistrzu i Małgorzacie w reżyserii Małgorzaty Warsickiej, za którą otrzymała również Nagrodę Dziennika Teatralnego w konkursie Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje 2020 w Katowicach. W 2015 roku otrzymała honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Autorka scenariusza widowiska historyczno-teatralnego Mój dom. Historia Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej (2019) i scenariusza teatralnego Prorok, którego premiera odbyła się w 2020 roku w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Wraz z zespołem Anashim zdobyli w 2014 roku wyróżnienie w finale konkursu Radiowej Dwójki Nowa Tradycja, a w 2015 roku nagrali premierową płytę Sekretny ogród. Założony przez nią zespół Sawicka  wystąpił w Radiowej Trójce, a także na gali finałowej konkursu Polskiego Radia Piosenka na 100 i w 2019 roku wydał premierowy album Nic.

 

ALICJA JAKIMÓW-GÓRKA

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej oraz grafiki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, filii w Cieszynie. Posiada dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej i projektowania graficznego. W 2008 roku była stypendystką programu Erasmus Socrates, w ramach którego studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Lizbonie. Zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją, fotografią oraz instalacjami przestrzennymi. Obecnie tworzy własne studio graficzno-fotograficzne oraz pracownię ilustracji. Prowadzi zajęcia dla licealistów z projektowania graficznego i fotografii w redakcjiBB. W swojej pracy artystycznej stara się łączyć współczesności z tym, co odchodzi w niepamięć. Najczęstsze tematy, które porusza w swoich pracach to związek człowieka z naturą, zwierzęta i ochrona środowiska. W 2016 roku prezentowała w galerii Bielskiej BWA indywidualną wystawę prac Alalea. Ilustracje w harmonii z naturą, w 2017 roku przygotowała  plakat główny oraz identyfikację wizualną międzynarodowego festiwalu sztuki fotograficznej FotArtFestiwalu w Bielsku-Białej.

 

KRZYSZTOF KOKOSZEWSKI

Absolwent mistrzowskiej klasy skrzypiec Prof. Edwarda Zienkowskiego na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki w Wiedniu. Swoje umiejętności doskonalił u wielu słynnych pedagogów oraz wirtuozów takich jak: Wolfgang Marschner, Konstanty Andrzej Kulka, RainerHoneck, Volkhard Steude, Rainer Küchl, Vadim Gluzman, Andrzej Grudzień, Jakub Jakowicz, Jadwiga Kaliszewska, Paweł Radziński, PiotrTarcholik i Józef Iwanowicz. Jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, w tym I nagrody: Międzynarodowego Konkursu im. Prof. Dichlera w Wiedniu, Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Osace i XXX Ogólnopolskiego Konkursu Bachowskiego w Zielonej Górze. Występował w najbardziej renomowanych salach koncertowych i brał udział w wielu słynnych festiwalach muzycznych m.in.: Międzynarodowym Festiwalu Mozartowski Mozartiana, Festiwalu Chopinowskim w Gaming-Kartouse, Kvarner Festiwal, Wien Modern, EuroArts Festiwal czy Festiwal Muzyki Crossover. Był stypendystą Uniwersytetu Muzyki i Sztuki w Wiedniu, Dr. Boesch Stiftung w Wiedniu, Thomastik-Infeld w Wiedniu, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska oraz laureat nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej IKAR za szczególne osiągnięcia kulturalne w 2016 roku. Obecnie koncertmistrz Bielskiej Orkiestry Kameralnej oraz gościnny koncertmistrz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Współzałożyciel i członek zespołu The ThreeX.

 

ANNA ŁĘCZYŃSKA

Absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku etnologia. Od 2015 roku jest Społecznym Opiekunem Zabytków. Badaczka i dokumentalistka architektury drewnianej. Autorka opracowania inwentaryzacji zasobów kulturowych związanych z kulturą pasterską dla projektu Szlak Kultury Wołoskiej. Współautorka publikacji: „Beskidzkie sałasznictwo na przestrzeni wieków” oraz „Bacowie i Wałasi. Kultura pasterska na pograniczu polsko-słowackim”. Była prelegentką na konferencjach naukowych poświęconych architekturze i tradycji ludowej, a także kulturze materialnej Górali Śląskich. Była inicjatorką zrekonstruowania bacówki znajdującej się na Małej Czantorii. Wraz z Muzeum Ustrońskim współtworzyła wystawy, a także zajmowała się pozyskiwaniem eksponatów muzealnych i kwerendą materiałów archiwalnych, a efekty jej pracy publikowane były w Pamiętniku Ustrońskim.

 

TADEUSZ MODRZEJEWSKI

Założyciel i właściciel Prywatnego Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta w Bielsku-Białej, które powstało w 1989 roku. Muzeum gromadzi ręcznie przepisywane i ilustrowane przez właściciela dzieła klasyków literatury polskiej, a także pamiątki związane z historią polskiej literatury. Tadeusz Modrzejewski przepisał i zilustrował wiele dzieł polskiej klasyki, w tym prócz utworów Władysława Reymonta także Pana Tadeusza, oraz i Trylogię i Krzyżaków Henryka Sienkiewicza. Muzeum odwiedzili prawnukowie Władysława Reymonta, a kanadyjska Fundacja Reymontowska nadała Tadeuszowi Modrzejewskiemu Tytuł Honorowego Członka i wyróżniła Medalem za zasługi dla Fundacji.

 

ALEKSANDRA NYKIEL

mieszka w Bystrej koło Bielska-Białej. Muzyka towarzyszy jej od najmłodszych lat, jest motorem do działania, pocieszeniem, relaksem i lekiem na wszystko. W 2016 roku wystąpiła w finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty współorganizowanym przez Fundację Anny Dymnej Mimo wszystko w duecie z Natalią Przybysz. Rok później zajęła II miejsce w finale tego Festiwalu występując z Andrzejem Kobrą Kraińskim, a w 2017 roku nagrała utwór Jacka Cygana i Mateusza Pospieszalskiego Piosenko leć. W 2019 roku została zwyciężczynią programu Szansa na sukces  i zdobywczynią Nagrody głównej - Biletu do Opola. Wystąpiła w Konkursie Debiutów 56. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym zdobyła Nagrodę Publiczności. Koncertowała z takimi artystami jak: Kasia Wilk, Janusz Radek, Andrzej Kobra Kraiński, Małgorzata Ostrowska czy Natalia Kukulska. Wzięła udział w programie Jaka to melodia podczas benefisu Ireny Santor, a także w Koncercie Papieskim dyrygowanym w Częstochowie w 2020 roku przez Piotra Rubika.

 

ILONA STOLAREK

absolwentka Wydziału Wychowania Muzycznego Uniwersytetu Śląskiego filii w Cieszynie. W trakcie studiów rozpoczęła współpracę z kapelą ludową Beskid i kontynuowała ją przez prawie 20 lat jako instruktor wokalny oraz muzyk kapeli. Współtworzyła sukcesy zespołu, który zakwalifikował się do międzynarodowej sekcji CIOFF, w 2000 roku zdobył Srebrną Ciupagę w Zakopanym i koncertował z powodzeniem w kraju, Europie, a nawet Azji. Wraz z kapelą Beskid współuczestniczyła w nagraniu trzech płyt.: Hej, bystro woda, Oj, Maluśki i Góralskie klimaty. Od 2005 roku jest instruktorem kapeli Beskidek, która pod jej kierownictwem zdobywała laury na wielu konkursach i festiwalach. Między innymi w 2016 roku kapela Mały Beskidek zdobyła I miejsce na konkursach kolęd i pastorałek w Szczyrku oraz w Hałcnowie, a także III miejsce w Konkursie Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych w Jeleśni. W 2017 roku w konkursie W kraju nad Wisłą w Szczyrku Beskidek zdobył I miejsce, Mały Beskidek - II miejsce, a członkini zespołu Antonina Romanowska - I miejsce w kategorii instrumentalnej. Mały Beskidek w 2018 roku otrzymał I miejsce w Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej Akcji Katolickiej i II miejsce w Konkursie Kolęd i Pastorałek w Zabrzegu. W 2019 roku Ilona Stolarek zgłosiła projekt pt.: Niech nom dudy zagrają  w Programie Mikro-projektów dla Społeczności Lokalnej Beskidzkiego Obszaru Kulturowego 2018, w ramach którego członkowie w kapeli Beskidek podjęły nauką gry na dudach żywieckich - instrumentach wpisanych na listę dziedzictwa narodowego UNESCO. Efektem programu było zdobycie przez młodych instrumentalistów: I miejsca w kategorii Mistrz i Uczeń na 13. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, II miejsca na 50. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Grand Prix na XXVI Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów regionalnych Złoty Kłos w Zebrzydowicach, II miejsca w kategorii multiinstrumentalistów na XXX Konkursie gry na unikatowych instrumentach ludowych i śpiewu tradycyjnego  w Jeleśni. Rok 2020 przyniósł Kapeli III miejsce na Żywieckich Godach w kategorii dziecięcych grup kolędniczych oraz I miejsce na Sabałowych bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej.

 

MATEUSZ WALACH

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale dyrygentury symfoniczno–operowej w klasie dra hab. Szymona Bywalca (2014) oraz na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w klasie kompozycji i aranżacji prof. Andrzeja Zubka (2012). Wraz z Big Bandem Mateusza Walacha zdobył Grand Prix XVII Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu. W 2010 roku założył Orkiestrę Kameralną Silesian Art Collective. Występował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Śląską Orkiestrą Kameralną, filharmoniami: Szczecińską, Opolską i Rybnicką, a także z wieloma orkiestrami i chórami z całego kraju. Współpracował także z takimi wykonawcami jak: Andrzej Piaseczny, Małgorzata Ostrowska, Natasza Urbańska, Marcin Wyrostek, Łukasz Zagrobelny oraz zespołami: Bracia czy Universe. Dyrygował koncertami z udziałem największych gwiazd polskiej estrady. Jako kompozytor, aranżer, dyrygent i producent muzyczny zrealizował kilka płyt, m.in. Justyny Steczkowskiej, Zdzisławy Sośnickiej, Beaty Kozidrak, Beaty Bednarz, K.C. Nwokoye, Krzysztofa Bigaja zespołów: Enej oraz FEEL. Był stypendystą miasta Bielska-Białej w 2011 roku oraz beneficjentem stypendium rektora dla najlepszych studentów. W 2012 roku został również laureatem konkursu na najlepszego studenta RP Studencki Nobel 2012 na szczeblu uczelnianym i wojewódzkim zdobywając wyróżnienie. Od 2010 roku realizował aranżacje dla Teatru Rozrywki w Chorzowie, a od 2014 roku rozpoczął tam pracę jako dyrygent. Od 1 września 2018 roku jest kierownikiem muzycznym Teatru Rozrywki w Chorzowie.

 

OLAF WĘGIER

saksofonista urodzony w Bielsku-Białej. Absolwent Wydziału Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie współtworzy zespoły: EABS, Błoto i Apostolis Anthimos Quartet. Z zespołem EABS zdobył Mateusza Trójki 2017 w kategorii Muzyka Jazzowa – Wydarzenie za kreatywne i nowoczesne ujęcie w autorskie ramy ponadczasowej muzyki Krzysztofa Komedy, a Jazz Forum uhonorował ich w kategorii: Nowa Nadzieja: Zespół i Najlepszy zespół elektryczny. Z EABS nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii jazzowy debiut fonograficzny (2017) oraz w kategorii Artysta Roku - Jazz (2020). Razem z zespołem Błoto otrzymał nominację do Fryderyka 2021 w kategorii Album Roku - Alternatywa. Z powodzeniem występował w Polsce i za granicą, między innymi podczas takich wydarzeń jak: Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days, Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Juniors, Tauron Nowa Muzyka, OFF Festival, Opener, Tokyo Jazz Festival, Ronnie Scott's, Porgy & Bess, Jassmine. Współpracował z takimi artystami jak: Michał Urbaniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Apostolis Anthimos, Erik Truffaz, Paweł Tomaszewski, Wojtek Mazolewski, Krzysztof Dziedzic, Michał Barański, Paweł Kaczmarczyk, Kuba Badach, Gabriela Gąsior, Brian Fentress, Peter Francis, Wayne Ellington, John James, Derrick McKenzie (Jamiroquai), Dam Funk, Mr.Krime.

 

 

WNIOSEK NA STYPENDIA 2021

OŚWIADCZENIE I KLAUZULA INFORMACYJNA 2021

UCHWAŁA O STYPENDIACH

LISTA STYPENDYSTÓW MIASTA BIELSKA-BIAŁEJ