Stypendia w dziedzinie kultury i sztuki

 

STYPENDIA  W DZIEDZINIE KULTURY I SZTUKI 2022 ZOSTAŁY PRZYZNANE

W tym roku w Wydziale Kultury i Promocji złożono 32 wnioski na stypendia Miasta Bielska-Białej dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, opieką nad zabytkami lub upowszechnianiem kultury. Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski przyznał stypendia 8 osobom na realizację następujących przedsięwzięć:

  • Piotr DesperakW poszukiwaniu nowej realności – realizacja dzieł malarskich oraz ich prezentacja,
  • Patrycja GodulaZbliżenie na detal - linoryty,
  • Magdalena IdemWełniane miasto,
  • Marcin IdźkowskiModern Talking – modernistyczna architektura Bielska-Białej,
  • Janusz KohutWprowadzenie do muzyki współczesnej – cykl sześciu interaktywnych koncertów,
  • Paweł Kruczek – Skomponowanie materiału na autorską płytę zespołu Highlander Project,
  • Andrzej Kucybała – Zgromadzenie i skatalogowanie dokumentacji dotyczącej działalności artystycznej i życia urodzonego w Bielsku-Białej Jana Smeterlina,  jednego z najwybitniejszych  polskich pianistów,
  • Liwia PawłowskaJazz ze szczytów – skomponowanie materiału na album inspirowany górami znajdującymi się w granicach Bielska-Białej.

 

STYPENDYŚCI 2022

ANDRZEJ KUCYBAŁA

Muzyk, dyrygent, pedagog, wieloletni dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Współorganiozował wiele znaczących imprez artystycznych, w tym Festiwal muzyczny Młodzi Muzycy Modemu Miastu w Stalowej Woli i Spotkania Muzyczne w Baranowie Sandomierskim. Był dyrygentem i kierownikiem artystycznym Zespołu Pieśni i Tańca Lasowiacy, założył i prowadził Orkiestrę Symfoniczną w Tarnobrzegu. Kierując bielską szkołą muzyczną dbał o wysoki poziom kształcenia ogólnego i artystycznego, doprowadził do wyboduwania jej nowej siedziby oraz powstania nowoczesnej szkolnej sali koncertowej. Prowadzona przez niego Szkolna Orkiestra Symfoniczna, reprezentująca najwyższy poziom artystyczny i zdobywajaca liczne laury, występowała podczas Festiwalu Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej, została zaproszona do Warszawy na festiwal Szalone Dni Muzyki, wywalczyła I miejsce w pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Symfonicznych Średnich Szkół Muzycznych i wystąpiła w Sali Koncertowej Polskiego Radia im. Witolda Lutosłwskiego w Warszawie. Andrzej Kucybała dyrygował Orkiestrą podczas jej koncertów w Czechach, Szwajcarii, Szwecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Dubaju i na Cyprze. Był koordynatorem prac przygotowujacych nowe podstawy programowe dla przedmiotów artystycznych oraz doradcą metodycznym Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych CENSA. Został odznaczony Krzyżem Kawarelskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnym Medalem GLORIA ARTIS oraz Złotą Odzanką Zasłużony Działacz Kultury. Był uhonorowany Nagrodą indywidualną I i II stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodą Prezydenta Miasta Bielska-Białej IKAR 2006 za wybitną działalność w dziedinie kultury i sztuki oraz nagrodą IKAR 2010 - Menager kultury. W 2020 roku wpisany został do Ksiegi Zasłużonych Obywateli Bielska-Białej.

MAGDALENA IDEM

Reporterka, redaktorka, absolwentka Wydziału Zarządzenia i Komunikacji Społecznej oraz studiów podyplomowych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie doktorantka Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej tej uczelni. Autorka książki o modzie dwudziestolecia międzywojennego pt. Manekin w peniuarze. Moda w II RP, która ukazała się w tym roku nakładem Wydawnictwa Czarne. Jej teksty ukazywały się między innymi w Critical Studies in Fashion&Beauty, Dużym Formacie Gazety Wyborczej, Wysokich Obcasach Extra, Non/fiction, Przekroju i Dwutygodniku. Stypendystka Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego dla młodych reporterów, laureatka stypendium im. Leopolda Ungera na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie adresowanego dla młodych dziennikarzy i adeptów dziennikarstwa, laureatka kilku nagród dziennikarskich, m.in. nagrody portalu Interia im. Zygmunta Moszkowicza dla młodych i utalentowanych dziennikarzy.

PIOTR DESPERAK

Absolwent katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom nagrodzony wyróżnieniem w 2021 roku zrealizował w Pracowni Malarstwa prof. Jacka Rykały oraz Pracowni Interpretacji Literatury prof. Grzegorza Hańderka i Pracowni Rysunku prof. Macieja Linttnera. Zajmuje się malarstwem figuratywnym i jego pochodnymi, za które uważa film i działania przestrzenne. W 2015 roku otrzymał Grand Prix i wyróżnienie na Ogólnopolskim Biennale Malarstwa i Rysunku w Bielsku-Białej oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. W 2019 roku zaprezentował wystawę indywidualną Mutter, ich bin dumm w Galerii Pojedynczej w Katowicach, ponadto wziął udział w Międzynarodowym Przeglądzie Rysunku Figuratywnego Studentów Wyższych Uczelni Artystycznych Figurama 2019 oraz zbiorowej wystawie Equi- nox w Brick City Gallery w Springfield w USA. W roku 2020 otrzymał I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fundacji Sztuki Współczesnej Paleta w Warszawie, został również wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz uczestniczył w wystawie pokonkursowej Wschodniego Salonu Sztuki w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W 2021 roku prezentował swoje prace na wystawie Ekspresja Schyłku Antropocenu w Galerii Szyb Wilson w Katowicach oraz podczas Międzynarodowego Jesiennego Salonu Sztuki w BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim. W tym roku przygotował dwie wystawy indywidualne: Uroboros zamyka krąg w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie i wystawę w Galerii Wieża w Warszawie. Jego prace zostały zakwalifikowane do międzynarodowego konkursu dla młodych artystów w dziedzinie malarstwa i rysunku Strabag Kunstforum Artaward International 2022 w Wiedniu.

PAWEŁ KRUCZEK

Absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej w klasie gitary basowej Artura Kudłacika. Obecnie studiuje kompozycję na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki pod okiem dr hab. Aleksandra Nowaka. W 2019 roku zdobył III nagrodę za utwór Mokosz na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Moja (mi)nuta w Łodzi, a w roku 2020 I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Dostrzegalnia w Poznaniu oraz III nagrodę za utwór Zero na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Jugend Komponient 2020 w Trebnitz, gdzie rok później zdobył II nagrodę za utwór Eido. W 2021 roku rozpoczął działalność z zespołem Highlander Project łączącym tradycyjną muzykę ludową z jazzem i elementami muzyki elektronicznej. Zespół koncertował podczas LOTOS Jazz Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa 2021, a w 2022 roku wystąpił z koncertem w Cavatina Hall w Bielsku-Białej.

MARCIN IDŹKOWSKI

Fotograf, animator kultury specjalizujący się w warsztatach fotograficznych z wykorzystaniem elementów dramy, instruktor edukacji pozaformalnej, nauczyciel fotografii w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku, stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych 2020. Jest założycielem i prezesem Fundacji Czwarty Wymiar specjalizującej się w kulturze i przedsięwzięciach społecznych. Stale współpracuje z wieloma organizacjami i instytucjami społeczno-kulturalnymi. Jest laureatem polskich i międzynarodowych konkursów fotograficznych, w tym I nagrody w Konkursie Fotograficznym międzynarodowej organizacji ekologicznej World Wide Fund for Nature oraz Nagrody Specjalnej Polskiej Agencji Prasowej w konkursie Dziecko niepełnosprawne - kochane za jakie jest, dlatego, że jest. Uczestnik warsztatów fotograficznych Jak to widzisz zorganizowanych przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży wspólnie z niemiecką agencją informacyjną DPA i Polską Agencją Prasową.

JANUSZ KOHUT

kompozytor i pianista. Prezentował swoje utwory na wielu koncertach i festiwalach w Polsce i za granicą. Koncertował w Stanach Zjednoczonych, a także w krajach Europy Zachodniej. Wystąpił między innymi na Międzynarodowych Targach Sztuki Music Fair we Frankfurcie, podczas targów EXPO 2000 w Hanowerze oraz na Placu św. Piotra w Rzymie. Wykonywał własne kompozycje na Międzynarodowych Festiwalach Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, Międzynarodowych Festiwalach Pianistów Jazzowych w Kaliszu i Festiwalach Polskiej Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna. Jest autorem trzech form oratoryjnych: Droga Nadziei, Gość Oczekiwany, Święty Piotr, musicalu Szczęśliwi ludzie oraz kantaty Niepodległość. W ostatnim okresie zagrał 150.koncertów na terenie Wielkiej Brytanii. Otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki IKAR za szczególne osiągnięcia kulturalne w 1998 roku. Komponuje muzykę teatralną i filmową. Nagrał 19. płyt autorskich. W 2018 roku otrzymał medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości nadany przez Prezesa Rady Ministrów.

LIWIA PAWŁOWSKA

Absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 2003 roku jest związana z Teatrem Muzycznym ROMA w Warszawie. Śpiewała między innymi w musicalach: KOTY, Taniec Wampirów, Akademia Pana Kleksa, Upiór w Operze, Les Miserables, Aladyn Jr. i Najlepsze z Romy. W lutym 2022 roku wraz z czołówką polskich muzyków jazzowych wydała płytę Beskidy Jazz Folk nawiązującą do kultury Podbeskidzia. Zagrała w kilkudziesięciu produkcjach telewizyjnych, filmowych i teatralnych, jest autorką libretta baletu Lamaila zrealizowanego w Teatrze Wielkim w Łodzi, rock opery Amazonki i Wikingowie wystawionej w Teatrze Muzycznym ROMA oraz scenariusza i tekstów piosenek musicalu Dotka, Zebra w kropki prezentowanego w TVP2.

PATRYCJA GODULA

Jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu Bielsko-Biała. Zajmuje się tworzeniem prac ze szkła oraz grafik w technice linorytu. Brała udział w wielu wystawach w Polsce, a także za granicą. Jej prace zakwalifikowano w 2015 i 2019 roku do konkursu Elle Decoration-Młodzi na Start organizowanego podczas Gdynia Design Days. Brała udział w wystawach zbiorowych projektu Derby Artystyczne oraz w wystawach TOP-ART organizowanych na Śląsku i w Małopolsce, a także w wystawie pokonkursowej XI Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Galerii BWA w Olsztynie. Była stypendystką miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki w 2017 roku. Jej linoryt zdobył wyróżnienie podczas Festiwalu Sztuki Wysokiej w Bytomiu w 2017 roku, a w 2018 roku zdobyła główną nagrodę w konkursie Inspiracje fundacji Paleta, co zaowocowało wystawą indywidualną w Galerii Wieża w Warszawie. Uczestniczyła w Międzynarodowym Plenerze Artystycznym PLEIN-AIR Csongrád International Artists’ Colony na Węgrzech, brała udział w cyklu wystaw podczas Enter into Art - International Installations 2018 - 19 Miniprint and mixed media w Niemczech, w wystawie pokonkursowej Ogólnopolskiego Konkursu Grafiki Artystycznej Grafiteka 2019 w Warszawie oraz w wystawie konkursowej International Biennial of Contemporary Engraving IOSIF ISER w Prahova County Museum of Art Ion Ionescu-Quintus w Ploesti w Rumunii. Zdobyła wyróżnienie w konkursie on-line Bele Noći/ White Nights - MajdanArt 2020 w Galerii MAJDANART, Majdanpek w Serbii. W 2021 roku uczestniczyła w International Triennial Of Graphic Art Bitola - IGT Bitola 2021 w Macedonii. Jej prace zostały dołączone do kolekcji dzieł artystów współczesnych znajdujących się w zbiorach artystycznych Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

 

 

 

 


WNIOSEK O STYPENDIUM 2022

KLAUZULA RODO I OŚWIADCZENIE 2022

UCHWAŁA O STYPENDIACH

LISTA STYPENDYSTÓW MIASTA BIELSKA-BIAŁEJ