Nagrody w dziedzinie teatru

Nagrody Prezydenta Miasta Bielsk-Białej w dziedzinie teatru 2021

W Teatrze Lalek Banialuka wręczone zostały doroczne Nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie teatru. W tym roku Prezydent Jarosław Klimaszewski uhonorował nagrodami następujące osoby:

RYSZARD SYPNIEWSKI

W Teatrze Lalek Banialuka pracuje od 1980 roku. Jest aktorem utalentowanym i wszechstronnym, a jego kunszt i wrażliwość sceniczna sprawiają, że tworzy wyraziste i rozpoznawalne role, które nie pozostawiają widza obojętnym. Jego kreacje w Samotności, Antygonie czy spektaklu Król umiera współtworzą najlepsze karty historii Banialuki. Laureat wielu nagród na najważniejszych festiwalach lalkowych, zdobywca Ikara za szczególne osiągnięcia w 2009 roku, Złotej Maski – nagrody Artystycznej Marszałka Województwa Śląskiego, uhonorowany Srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

WIKTORIA WĘGRZYN-LICHOSYT

Aktorka Teatru Polskiego  obdarzona scenicznym temperamentem i niezwykłymi umiejętnościami wokalnymi, świetnie sprawdza się w bardzo różnorodnym repertuarze Teatru Polskiego. stworzyła na jego scenie wiele interesujących kreacji jak chociażby w Człowieku z La Manczy, Ciało Bambina, Boskiej! czy Złym, a także ciekawe role w repertuarze komediowym. Niezwykła wykonawczyni klimatycznego monodramu "Wyspa Kaliny", w którym z powodzeniem mierzy się z legendą piosenki aktorskiej.

BOGUSŁAWA HANKUS

Zastępca dyrektora Teatru Lalek Banialuka od 2011 roku. Zarządza sprawami administracyjnymi i związanymi z bieżącym funkcjonowaniem Teatru. Wykazując dużą wiedzę i doświadczenie w dziedzinie inwestycji i zamówień publicznych realizuje z ogromnym powodzeniem zadania z tego zakresu, a Jej zdolności zarządcze, rzetelność i ogromne zaangażowanie przyczyniły się do jakości funkcjonowania Teatru Banialuka podczas pandemii i wypełniania jego artystycznej misji. Zajmując się sprawami administracyjnymi wykazuje także dbałość o artystyczny wymiar funkcjonowania teatru oraz jego wizerunek.

HALINA MIESZCZAK

Od ponad 30. lat pracuje jako inspicjentka w Teatrze Polskim czuwając nad sprawnym przebiegiem przedstawień, koordynuje wejścia aktorów na scenę, współpracuje z obsługą techniczną sygnalizując zmiany dekoracji, świateł dźwięku, rekwizytów czy kostiumów. Pełni również funkcję suflera, a jej opanowanie i wspaniała pamięć wspierały niejedno przedstawienie. Jest osobą świetnie zorganizowaną i bardzo zaangażowaną w sprawy teatru, a scena nie ma przed nią  żadnych tajemnic.

ZIEMOWIT PTASZKOWSKI

Gra w Teatrze Lalek Banialuka od 2000 roku. Jest aktorem interesującym, który sprawdza się zarówno w repertuarze dziecięcym jak i adresowanym do dojrzałej widowi tworząc role ciekawe i zapadające w pamięć.. W ubiegłym roku wcielił się w skomplikowaną postać tytułowego bohatera sztuki „Augustus” ukazując wyraziście człowieka w sytuacjach ekstremalnych. Laureat Lauru Dembowskiego, Nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie teatru, uhonorowany Dyplomem specjalnym Ikara 2019 wraz z zespołem aktorskim spektaklu „Tuwim i ...”

 

 

Laureaci nagród w dziedzinie teatru

 

Regulamin Nagrody w dziedzinie teatru

 

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych, oświadczenie i klauzula informacyjna