Wolfsburg, Niemcy

Wolfsburg, miasto w środkowych Niemczech, w pobliżu kanału Śródlądowego, w kraju związkowym Dolna Saksonia. Jeden z największych w kraju ośrodków przemysłu samochodowego, włókienniczego oraz budowlanego.

herb miasta

Porozumienie:

Układ o przyjaźni pomiędzy Bielskiem-Białą a Wolfsburgiem zawarto 8 marca 1996 roku, natomiast umowę o partnerstwie podpisano 25 maja 1998 roku. Podstawowe założenia obu dokumentów to:

  • podtrzymywanie i rozwijanie dotychczasowych związków korzystnych dla obu miast,
  • promowanie nowych kontaktów i związków stwarzających możliwości dalszego rozwoju stosunków,
  • wspieranie bezpośrednich kontaktów między mieszkańcami obu miast,
  • współpraca w dziedzinie wymiany młodzieży, oświaty, lecznictwa, sportu, turystyki i gospodarki.

Charakterystyka:

Wolfsburg to miasto wyjątkowe, które odzwierciedla historię i los Niemiec. Jego błyskawiczny rozwój, osiągnięcia i sukcesy czynią to miasto symbolem cudu gospodarczego. Jak sejsmograf reaguje na polityczną i gospodarczą rzeczywistość oraz społeczne i socjalne zmiany. Wolfsburg to miasto młode. Jego mieszkańcy żyją wśród nowoczesności - w mieszkaniach, osadach, nowych dzielnicach miasta usytuowanych wsród zieleni.

Centrum miasta stanowi ulica Porsche. Łączy ona centrum z zakładem Volkswagena. To ulubione miejsce spacerów. Przedłużeniem centrum i zakończeniem osi urbanistycznej jest budynek Muzeum Sztuki - przykład nowoczesnej architektury miasta. Jego zbiory, organizowane wystawy sztuki nowoczesnej robią dużą furorę. W centrum położonego nieco dalej parku znajduje się teatr - biała wstęga zaprojektowana przez Hansa Scharoun, a tuż obok - niebieska, gigantyczna kopuła planetarium, jednego z największych na terenie Dolnej Saksonii. Właśnie tutaj widać najlepiej charakter miasta - technika i sztuka, życie miejskie i przyroda.

Wolfsburg to także tradycja i stara architektura. Poprzez włączenie w obręb miasta wiosek i miasteczek zadziwia Wolfsburg wiejską strukturą w środku dużego miasta, którego powierzchnia wynosi 204 km2. Miasteczka Vorsfelde i Fallersleben szczycą się ponad tysiącletnią historią. W Fallersleben zwiedzić można muzeum poświęcone Hoffmannowi- znanemu niemieckiemu poecie, twórcy hymnu niemieckiego i wielu piosenek dla dzieci.

Zamek w Wolfsburgu wraz z barokowym ogrodem to koncentracja historii i nowoczesności. Obok Muzeum Miejskiego znajduje się tu miejska galeria oraz Towarzystwo Sztuki.

Wolfsburg to również dogodne miejsce do uprawiania sportu i rekreacji. Z okazji nowego tysiąclecia, w dniu 1 czerwca 2000 otwarto wybudowany przez koncern Volkswagena "Autostadt" - przedstawiający historię i przyszłość motoryzacji.

Miasto planuje także przebudowę dworca kolejowego oraz samego centrum miasta. Powstanie wiele nowych atrakcyjnych obiektów.

Cały Wolfsburg - jego mieszkańcy, przemysł, handel, administracja pracowały wspólnie nad rozwojem miasta jego kulturą ,techniką i tożsamością, tak aby w nowym tysiącleciu znaleźć swoją drogę.

 

  • Strona miasta: http://www.wolfsburg.de
  • Lokalizacja: Szerokość geograficzna 52° 26' Północ, Długość geograficzna 10° 46' Wschód
  • Populacja: 127 600