Moja siła to rodzina

logo

Tytuł projektu: "Moja siła to rodzina"

Miasto Bielsko-Biała we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w partnerstwie z Towarzystwem Psychoprofilaktycznym oddział w Bielsku-Białej realizuje projekt „Moja siła to rodzina”. Realizacja projektu jest możliwa dzięki programowi Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Priorytet V „Innowacje społeczne (innowacyjne działania społeczne)”, Działania 5.1 „Innowacje społeczne”.

Cel projektu: Celem głównym projektu jest zmniejszenie transmisji biedy i wykluczenia społecznego poprzez zastosowanie zintegrowanego i kompleksowego wsparcia wobec 15 rodzin i ich najbliższego środowiska lokalnego, u których występuje problem dziedziczenia biedy, zamieszkujących zdegradowane społecznie i fizycznie tereny miasta Bielska-Białej, objęte zatwierdzonym przez Zarząd Województwa Śląskiego, Gminnym Programem Rewitalizacji, w okresie od 03.02.2025 r. do 31.12.2027 r.

 

Grupa docelowa: Wsparciem w ramach projektu objęte zostaną osoby nieletnie, niesamodzielne, w szczególności osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, jak i z zaburzeniami lękowymi oraz ich opiekunowie faktyczni, zamieszkujący miasto Bielsko-Biała.

Efekty projektu: Realizowane działania w projekcie zakładają zwiększenie dostępności do zrównoważonych, dobrej jakości usług, zapobiegających wykluczeniu społecznemu, wyrównujących szanse, niwelujące deficyty i rozwijających potencjały, realizowanych głównie w środowisku z wykorzystaniem wszystkich dostępnych w nim zasobów.
Działania prowadzone będą w kierunku wspierania procesu usamodzielnienia, integracji społecznej, jak i poprawy jakości życia osób niesamodzielnych również przez zaangażowanie asystentów osób z niepełnosprawnościami. Pomoc i wsparcie dla opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych przyczyni się do zapobiegania umieszczenia osób z niepełnosprawnościami w opiece instytucjonalnej.

Rezultaty projektu:

  1. Liczba opiekunów faktycznych/nieformalnych objętych wsparciem w programie [osoby] – 25 (20 kobiet i 5 mężczyzn).
  2. Całkowita liczba osób objętych wsparciem [osoby] – 68 (43 kobiety i 25 mężczyzn).
  3. Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie [osoby] – 25 (8 kobiet i 17 mężczyzn).
  4. Liczba osób objętych usługami w zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej [osoby] – 50 (28 kobiet i 22 mężczyzn).
  5. Liczba dzieci objętych usługami w zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej [osoby] – 25 (8 kobiet i 17 mężczyzn).
  6. Liczba utworzonych w programie miejsc świadczenia usług wspierania rodziny i pieczy zastępczej istniejących po zakończeniu projektu – 2 specjalistów udzielających wsparcia w ramach projektu.

Zadania w projekcie:

Zadanie 1 Poradnictwo specjalistyczne dla uczestników projektu - realizator - MOPS Bielsko-Biała
W ramach zadania planuje się następujące działania:

  • wsparcie psychologiczne;
  • wsparcie zespołu poradnictwa specjalistycznego i wolontariatu;
  • przeprowadzenie szkoleń i warsztatów dla wolontariuszy i wolontariuszek;
  • zapewnienie dojazdu i odwozu uczestników na zajęcia;
  • superwizja dla personelu projektu, pracowników świadczących pomoc grupie docelowej.

Zadanie 2 Działania w strefie kreatywności osób niesamodzielnych - realizator - MCUS Bielsko-Biała, ul. Wzgórze 14
W ramach zadania planuje się następujące działania:

  • wsparcie pedagoga, opiekuna dla grupy docelowej, m.in. osoby niesamodzielne w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną, które kontynuują edukację w szkole specjalnej i w związku z tym wymagają odpowiednio dobranych działań, podnoszących poziom samodzielnego radzenia sobie w życiu codziennym;
  • wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia osób z niepełnosprawnościami w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym i kulturalnym dla uczestników działań w Strefie kreatywności;
  • prowadzenie warsztatów rozwijających indywidualne umiejętności i zainteresowania;
  • zakup materiałów do zajęć rozwijających indywidualne umiejętności i zainteresowania;
  • prowadzenie warsztatów prozdrowotnych;
  • zakup artykułów spożywczych;
  • organizacja wycieczek jednodniowych edukacyjno – przyrodniczych
  • pakiet usług skierowanych dla osób niesamodzielnych w celu poprawy jakości życia.

Zadanie 3 Działania dla opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych - realizator MOPS Bielsko-Biała
W ramach zadania planuje się następujące działania:

  • poradnictwo specjalistyczne i działania edukacyjne;
  • pakiet usług skierowanych do opiekunów osób niesamodzielnych w celu poprawy jakości życia.
  1. Zadanie 4 Działania dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu oraz ich opiekunów faktycznych - realizator: Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział Terenowy w Bielsku-Białej


W ramach zadania planuje się następujące działania:

  • zajęcia terapeutyczne w blokach tematycznych np. kulinarne, rękodzieło, majsterkowanie, zajęcia sportowe, ruchowe, muzyczne, turystyczno-krajoznawcze;
  • specjalistyczne wsparcie psychologa, pedagoga, dietetyka;
  • zakup materiałów niezbędnych do prowadzenia warsztatów.

Wartość projektu: 1 893 720,00 PLN, w tym wkład UE: 1 609 662,00 PLN oraz wkład własny miasta Bielska-Białej: 94 686,00 PLN,

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie