Sprzedaż lokalu nastąpi wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku i urządzeń oraz w prawie własności gruntu w udziale 1284/10000 części w działce 849 o pow. 572 m2, obręb Biała Miasto, obj. Kw BB1B/00121340/6.
Sprzedaż zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.
Powierzchnia użytkowa lokalu wynosi 79,01 m2. Do lokalu przynależy piwnica o pow. 8,86 m2.
Lokal mieszkalny położony jest na pierwszym piętrze budynku i składa się z dwóch pokoi, kuchni, przedpokoju i łazienki. Lokal stanowi pustostan, jest wolny od obciążeń i nie jest przedmiotem zobowiązań.
Budynek wybudowany początkiem XIX wieku, gruntownie przebudowany w XX wieku, posiada cechy obiektu zabytkowego, wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków i figuruje w Studium historyczno-urbanistycznym Białej.
Nieruchomość położona jest na terenie zabytkowego układu urbanistycznego Białej, wpisanego do rejestru zabytków pod poz. A-479/87 na podstawie decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków, w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej „A”, podlega ochronie konserwatorskiej na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Remont lokalu należy przeprowadzić w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Nieruchomość nie jest wpisana indywidualnie do rejestru zabytków.
Nieruchomość położona jest w terenie, dla którego obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – przyjęty uchwałą Nr L/1182/2009 Rady Miejskiej w Bielsku-Białej z dnia 22 grudnia 2009 r. dla obszaru obejmującego teren Śródmieścia Białej, położony pomiędzy ulicami: Towarzystwa Szkoły Ludowej, Piłsudskiego, Jagiełły, Lwowską, ks. Stojałowskiego (z Placem Ratuszowym) i rzeką Białą jako zachodnią granicą planu. Zgodnie z ww. planem nieruchomość położona jest w obszarze jednostki: "125_UMW-04” – podstawowe przeznaczenie – zabudowa usługowo-mieszkaniowa śródmiejska, w tym: usługi centrotwórcze, usługi podstawowe, zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, zabudowa usługowo-mieszkaniowa.
Zgodnie z ww. planem zapisy dot. ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków dla wnioskowanego budynku są następujące: utrzymanie bryły, wysokości i kształtu dachu budynku wraz z detalem elewacji (opaski okienne z kluczami, płyciny, półokrągły ryzalit od podwórza), zachowanie wielkości otworów okiennych z pierwotnym podziałem kwater stolarki okiennej, utrzymanie sklepień żeglastych na gurtach w sieni przejazdowej, koszowych akard bramowych. Zachowanie wystroju wnętrza – w budynku frontowym: (stolarka wahadłowych drzwi w sieni z przeszkleniami i nadświetlem, stolarka drzwi do mieszkań z nadświetlami, kuta balustrada schodów
z drewnianą poręczą na wspornikach, stolarka drzwi na podwórze z przeszkleniami i nadświetlem); w oficynie: stolarka drzwi klatki schodowej i drzwi na ganek z witrażowymi przeszkleniami i dekoracyjnym układem kwater nadświetla, drewniana balustrada i poręcz klatki schodowej z podwórza. Zakaz stosowania tynków kropionych, utrzymanie tynków gładkich, ujednolicenie kolorystyki elewacji dostosowanie witryn i szyldów lokali usługowych
i handlowych do charakteru elewacji budynku (ewentualna rekonstrukcja witryn w oparciu
o ikonografię). Docelowo – rekonstrukcja wystroju architektonicznego parteru
z przywróceniem detalu (w oparciu o ikonografię).
Dla części budynku (lokalu) zostało sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej.
Zgłoszenie należy złożyć do 16 września 2024 r. Zaliczkę należy wpłacić nie później niż do 16 września 2024 r. przelewem na konto. Ogłoszenie o rokowaniach dostępne jest w Biuletynie Informacji Publicznej, w zakładce sprzedaż nieruchomości.