Podstawa prawna:
Jednostka odpowiedzialna:
Wydział Komunikacji
Wymagane dokumenty:
Wypełniony formularz (druk) wniosku oraz:
- tablice rejestracyjne
- dowód rejestracyjny
- załączniki w zależności od okoliczności - patrz uwagi
Dokumenty wymienione powyżej są dokumentami, które są najczęściej wykorzystywane podczas załatwiania ww. sprawy; w sytuacjach szczególnie skomplikowanych po weryfikacji dokumentów w Urzędzie może okazać się konieczne uzupełnienie wniosku o dokumenty wyżej nie wymienione.
W sytuacji bezpośredniego kontaktu z urzędem dokumenty należy uzupełnić wraz ze składanym wnioskiem. W przypadku korzystania z platformy ePUAP jako uzupełnienie wcześniej złożonego wniosku.
Do wglądu:
- dowód osobisty
Termin załatwienia sprawy:
Do 30 dni.
Opłaty:
Opłata skarbowa:
- decyzja – 10,00 zł numer konta do wpłaty 04 1020 2313 0000 3502 1094 7770
Uwagi:
Wniosek/pismo można składać w systemie tradycyjnym (pocztą, osobiście, przez pełnomocnika) lub poprzez platformę ePUAP (epuap.gov.pl).
Pojazd podlega wyrejestrowaniu wyłącznie na wniosek właściciela w przypadku:
przekazania, w celu jego utylizacji do stacji demontażu pojazdów wyznaczonej przez wojewodę:
- pojazdu kompletnego,
- niekompletnego np. zespołów posiadających numery identyfikacyjne nadwozia, podwozia lub ramy
- warunkiem wyrejestrowania jest przedłożenie zaświadczenia o demontażu pojazdu.
- kradzieży pojazdu, na podstawie oświadczenia pod odpowiedzialnością karną oraz zaświadczenia z Policji o zgłoszeniu kradzieży
- dokumentu potwierdzającego zbycie pojazdu za granicę, składając stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną lub dokument potwierdzający zarejestrowanie pojazdu za granicą
- zniszczenia lub kasacji pojazdu za granicą na podstawie dokumentów potwierdzających to zdarzenie
- dokumentów potwierdzających fakt trwałej i zupełnej utraty pojazdu - po uiszczeniu opłaty na rzecz gminy w wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 kwietnia 2002r. (Dz.U. Nr 44 z 2002r. poz. 419 z późniejszymi zmianami).
W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego lub tablic (tablicy) rejestracyjnych, właściciel pojazdu składa oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań.
Pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji z wyjątkiem pojazdu odzyskanego po kradzieży, zabytkowego, unikatowego oraz ciągnika rolniczego i przyczepy rolniczej.