Paradoksalnie mało plażowa pogoda podczas minionego weekendu nad Bałtykiem okazała się sprzymierzeńcem organizatorów imprezy promocyjnej Bielsko-Biała i Beskidy w Ustce. Turyści tłumnie korzystali z atrakcji przegotowanych przez nas na nadmorskiej promenadzie.
Trzy dni atrakcji
Tym razem zamiast dwóch dni wypełnionych programem artystycznym i ofertami, zachęcającymi do odwiedzenia naszego miasta i regionu, były aż trzy. Prezentację tego, co interesujące w Bielsku-Białej, rozpoczęła wystawa przedstawiająca historię bielskiego Studia Filmów Rysunkowych – Nie ma jak w bajce - otwarta w piątek 17 lipca w usteckim Domu Kultury.
- Jest nam niezmiernie miło, że już od wielu lat w swój pobyt w Ustce rozpoczynacie od wystawy w naszym Domu Kultury. Bardzo się cieszymy, że u nas gościcie, że chcecie pokazywać swoich artystów, swoją historię, swoje walory – powitała licznie zebranych gości na wernisażu wystawy Urszula Karcz, zastępująca dyrektorkę DK Aldonę Staszewską-Klimek.
Na wernisażu obecni byli prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i jego zastępca Przemysław Kamiński, przewodnicząca Rady Miejskiej Dorota Piegzik-Izydorczyk wraz wiceprzewodniczymi Konradem Łosiem i Karolem Markowskim oraz bielskimi radnymi Nikodemem Ankudowiczem, Romanem Matyją i Dariuszem Michasiowem; radny wojewódzki Rafał Ryplewicz, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Przemysław Smyczek, a także reprezentanci całego promującego się wraz z nami regionu – m.in. starosta żywiecki Adrian Midor, przedstawiciele powiatu bielskiego i cieszyńskiego czy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Na spotkaniu gościli także gospodarze - burmistrz Ustki Jacek Maniszewski, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Maria Czaplińska i odpowiedzialna za promocję Magdalena Matusiak.
Historia kreskówek
- Tym razem mamy wystawę historyczną, opowiadającą o miejscu, które bardzo mocno związane jest z Bielskiem-Białą. Za rok Studio Filmów Rysunkowych będzie obchodziło 80-lecie – powiedziała Urszula Karcz, prosząc o otwarcie wystawy prezydenta Jarosława Klimaszewskiego.
- Studio Filmów Rysunkowych, a teraz Centrum Bajki i Animacji OKO, jest wpisane w DNA naszego miasta. Zanim zostaliśmy pierwszą w historii Polską Stolicą Kultury, Bielsko-Biała kojarzyło się z dwiema rzeczami - oczywiście filmami SFR i produkcją małych Fiatów. Obecnie OKO to jedno z najbardziej przyciągających centrów turystycznych naszego miasta, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Kto nie był, koniecznie musi zobaczyć. Przeczytałem, że ponad miliard ludzi widziało Reksia i to w czasach bez internetu - zachęcał do odwiedzin Bielska-Białej oraz skorzystania z wszystkich przygotowanych przez nasze miasto atrakcji w Ustce prezydent. - Parę lat temu zdecydowaliśmy się w naszym mieście postawić na kulturę i to ma swój efekt. Najbardziej cieszy mnie fakt, że prawie wszyscy mieszkańcy zaangażowali się w nasze działania.
Prezentowane dotąd w Ustce bielskie wystawy przypomniała Ewa Kozak z Wydziału Kultury i Promocji UMBB. Były to najczęściej sztuki wizualne, swoje prace pokazywali artyści z obszaru fotografii, malarstwa czy grafiki. Były też projekty społeczne, jak pamiętna, piękna wystawa Beaty Bojdy z portretami kobiet walczących z rakiem. Teraz przygotowana została wystawa o SFR, gdzie również pracują artyści, plastycy, animatorzy. O ich twórczości co roku opowiada w usteckim DK Roman Baran ze Studia Filmów Rysunkowych podczas cieszących się ogromnym zainteresowaniem warsztatów dla dzieci i rodziców. Pokazuje tam, jak wygląda animacja, jak powstają filmy, które wyświetlane są podczas imprezy Bielsko Biała i Beskidy w Ustce.
- Olbrzymia rzesza ludzi przez osiem dekad tworzyła te filmy, które dla większości z nas były czymś, co jedliśmy na kolację. Dzięki słynnym wieczorynkom o godzinie dziewiętnastej podwórko zamierało, bo wszyscy biegliśmy zobaczyć bajkę. Dzisiaj te filmy wracają, my je rekonstruujemy. Chcemy je zwrócić w nowej, odświeżonej formie. Ale to nie wszystko - tworzymy dalej, więcej - sięgamy coraz szerzej, po przestrzenie, które do tej pory były nieosiągalne – zapewniał Roman Baran.
Jako przykład podał serial Baczne oczka z Biedronką Onką, którego wyprodukowano już dwa sezony. To film adresowany pierwotnie do dzieci z dysfunkcjami wzroku: ktoś nie widzi wszystkiego, nie dostrzega wszystkich detali. Ale to również film dla małych dzieci, delikatny, nieprzebodźcowany.
Autobus Polskiej Stolicy Kultury
Po wystawie włodarze Bielska-Białej zaprosili wszystkich na promenadę ustecką na nowy punkt programu – spotkanie z Autobusem Polskiej Stolicy Kultury. Ten promujący kulturę naszego miasta pojazd podróżuje od Bielska-Białej przez Kraków, Lublin, Gdańsk, Ustkę, Kołobrzeg, Poznań, Wrocław i Katowice. W Ustce stanął obok sceny przygotowanej na koncerty artystów z naszego regionu Na promenadzie prezentowano wystawy, były warsztaty, pokazywano scenki teatru lalek Żaby szczęścia. Chętni do tworzenia poezji z randomowo wybranych słów układali wiersze pod okiem poety, performera i artysty wizualnego Bo Jaroszka. Szalonym powodzeniem cieszyły się warsztaty linorytu Bei Stoszek, podczas których można było skomponować własną grafikę. Oprawę muzyczną przygotował Soulcore Collective - czyli Piotr Szwagrzyk i Maciej Szwagrzyk, a sam autobus zamienił się w PartyBus.
Całość dokumentowali młodzi ludzie z Radia Widok, opowiadający o całym przedsięwzięciu z punktu widzenia młodzieży.
Siatkówka na plaży
W sobotę, mimo pojawiających się przed południem opadów deszczu, na usteckiej plaży rozegrano 24. Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Prezydenta Miasta Bielska Białej zorganizowany przez Wydział Edukacji i Sportu UMBB z zastępcą naczelnika Jackiem Brodą i Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Wzięło w nim udział 10 drużyn. Zarówno zawodnicy, jak i sędziowie czy organizatorzy udowodnili, że jak są świetne sportowe emocje, to deszcz im niestraszny. Były momenty, że kilkadziesiąt osób musiało się chować pod jednym małym namiotem, a i sędziowie prowadzili mecze ukryci pod parasolami.
Triumfatorami rozgrywek okazali się Ustczanie, którzy z rąk prezydenta Jarosława Klimaszewskiego i burmistrza Jacka Maniszewskiego odebrali puchary i upominki. I miejsce zajęli Mariusz Modzelewski i Krzysztof Sulewski, II miejsce Bartłomiej Siach i Maciej Siach. Na trzecim miejscu uplasowali się Weronika Stanulewicz z Postomina i Jakub Kowalczyk z Czystej. Specjalna nagroda trafiła do najmłodszych zawodników turnieju – 11-letniej Marceliny Młynarczyk i 10-letniego Leona Burzyńskiego.
Nagradzanie siatkarzy towarzyszyło oficjalnej inauguracji imprezy Bielsko Biała i Beskidy w Ustce.
27 lat razem
- To są gospodarze, którzy od lat kontynuują dzieło rozpoczęte 27 lat temu. I nie dość, że Bielsko-Biała oraz Ustka tak pięknie cały czas w partnerstwie i w symbiozie żyją, to jeszcze zaprosili do tego powiaty bielski, cieszyński i żywiecki, Beskidy, województwo. Wszyscy razem chcemy w Ustce mówić o potencjale turystycznym całego naszego kraju, a szczególnie północy i południa – mówiła prowadząca koncerty Aneta Legierska-Bujok, dyrektorka Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej. Na scenie towarzyszył jej przez dwa dni w zabawnym dialogu konferansjerów Piotr Szczutowski z Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, które organizowało koncerty w Ustce.
Na scenie obok Jarosława Klimaszewskiego i Jacka Maniszewskiego pojawili się również senator Andrzej Kalata, starosta żywiecki Adrian Midor, Beata Macura z powiatu cieszyńskiego oraz przedstawicielka powiatu słupskiego.
- Od lat promujemy się w Ustce, a zwłaszcza w tym roku, kiedy Bielsko-Biała jest pierwszą w historii Polską Stolicą kultury. Atrakcje i to wszystko, co przygotowaliśmy dla was, są po to, aby was zaprosić do odwiedzania Bielska-Białej i to przez cały rok. W tym roku mamy szczególnie wiele propozycji dla wszystkich, którzy chcą przyjechać. Zachęcam do odwiedzenia strony bb2026.pl. Wspaniałego weekendu w Ustce i czekamy na was w Bielsku Białej. Widzę tu też kilkoro Bielszczan, idę się z nimi przywitać – powiedział prezydent Jarosław Klimaszewski, a jego miejsce przy mikrofonie zajął burmistrz Ustki.
- Na dni Bielska-Białej w Ustce dostajecie od nas promenadę i klucze od miasta, więc od wczoraj do jutra gospodarzem w mieście jest prezydent Jarosław Klimaszewski. Zawsze jak jesteście, słońce wychodzi. Przywozicie nam słońce, przywozicie wspaniałych mieszkańców. W tym roku Bielsko Biała jest Polską Stolicą Kultury - zachęcam turystów, którzy przyjechali teraz łapać w słońce w Ustce: jedźcie potem do Bielska Białej! Warto tam pojechać i warto zobaczyć te wydarzenia – zachęcał do odwiedzin w Ustce i Bielsku-Białej Jacek Maniszewski.
Przez dwa koncertowe dni imprezy Bielsko-Biała i Beskidy w Ustce 18 i 19 lipca publiczność świetnie bawiła się z artystami BCK podczas - tanecznej gimnastyki, występów kapel góralskich Rajwach, Bacówka i Zbieranina; koncertu zespół The Djangos i Beskidzkich Dyskotek z DJ-em Michałem J. Sandeckim.
Działo się!
Sporo tez działo się wokół sceny. Miejskie Centrum Informacji Turystycznej w Bielsku-Białej oraz partnerzy z regionu promowali atrakcje turystyczne i nie tylko. Odbywały się liczne konkursy z nagrodami, można było zakręcić kołem fortuny i wygrać upominek. Aneta Legierska i Piotr Szczutowski zapraszali publiczność do tańca i nagradzali odważnych. Maskotka Reksia witała się z wczasowiczami, rozdając najmłodszym słodycze.
Oblegane były stoiska twórców ludowych – Barbary Dudzik wykonującej przepiękne kwiaty z papieru, koronkarek Zuzanny Kubaszczyk i Katarzyny Mrowiec z misternymi wyrobami, rzeźbiarzy Piotra Mentla i Józefa Lasika oraz Andrzeja Malca tworzącego wyroby z kości. Ciekawe warsztaty inspirowane regionalnymi tradycjami zorganizowano na stoisku promocyjnym Lokalnej Grupy Działania Ziemia Bielska. Przedstawiciele Wilamowic zachęcali do poznawania ich bogatej i interesującej kultury, a Aneta Legierska namawiała do przyjazdu w Beskidy na największy i najstarszy festiwal folklorystyczny w tej części Europy – 63. Tydzień Kultury Beskidzkiej. (Przypomnijmy, że TKB w tym roku będzie trwał od 25 lipca do 2 sierpnia. Promocyjny koncert już 23 lipca w Bielsku-Białej. O godz. 19.00 na Placu Wojska Polskiego w nastrój festiwalu wprowadzą mieszkańców Polskiej Stolicy Kultury grupy - Vołosi oraz Muzyka Gór: Beskidy.)
Młodzież i seniorzy na jachcie
Do Ustki przypłynął z Trójmiasta jacht żaglowy Romana Paszke Hanse 575 Have a Nice Day z bielską załogą Fundacji Promocji i Rozwoju Żeglarstwa BB Sailing Club pod wodzą komandora Mirosława Dunata. Załogantami byli młodzi żeglarze z bielskiego 5. Liceum Ogólnokształcącego; w drodze powrotnej zmienili ich bielscy seniorzy.
Kiedy żegnaliśmy się z ustecką publicznością późnym wieczorem w niedzielę, przewodnicząca Rady Miejskiej Bielska-Białej Dorota Piegzik-Izydorczyk dziękowała wszystkim za udział we wspaniałej zabawie, władzom Ustki za gościnność, a osobom zaangażowanym w organizację za trud przegotowań. Burmistrz Ustki Jacek Maniszewski zaprosił nas, żebyśmy znowu za rok wypełnili atrakcjami i naszą ofertą turystyczną trzeci weekend lipca. A publiczności radził już zapisać tę datę w kalendarzu na 2027 rok, bo przecież spora część osób przyjeżdża nad morze właśnie po to, żeby bawić się z Bielskiem-Białą i Beskidami w Ustce.