Zakończyły się prace rewitalizacyjne parku przy ulicy Stanisława Skarżyńskiego. To kolejna w mieście inwestycja w ramach projektu - związanego z zielenią i retencją wody - pod nazwą Adaptacja do zmian klimatu na terenie miasta Bielska‑Białej dofinansowanego z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko - Fenx. Miasto otrzymało na jego realizację ponad 18 milionów złotych, a koszt całości wynosi 24 miliony złotych.
Dzięki dofinansowaniu w czternastu lokalizacjach w Bielsku‑Białej powstają nowe skwery, tereny zielone i zielone przystanki, zmieniają się również istniejące tereny zielone. Obejmują one w sumie obszar o powierzchni prawie 82 tysiące m2. Wszystkie inwestycje zostały zaprojektowane tak, aby zatrzymywać wody opadowe w miejscu opadu. Mają się do tego przyczynić wodoprzepuszczalne nawierzchnie i likwidacja tych betonowych, rekultywacja zbiorników retencyjnych oraz sadzenie roślinności opóźniającej spływ wód opadowych i zatrzymującej wodę w gruncie, a wymagającej minimum pielęgnacji, w tym koszenia. Wszystko to ma pomóc miastu w przystosowaniu się do zmian klimatu.
I tak się stało przy ulicy Stanisława Skarżyńskiego. Powstał tam duży ogród publiczny, w którym - dzięki nowym nasadzeniem przeważa - roślinność bioróżnorodna. Częściowo podmokły obszar, tworzący podczas opadów zbiornik retencyjny w naturalnym zagłębieniu terenu, został wymodelowany, a nawierzchnie ścieżek wymienione na wodoprzepuszczalne. Potok płynący przez teren ogrodu zyskał faszynadę (konstrukcja wykonana z gałęzi i chrustu - przyp. red.) stabilizującą nabrzeże.
W oczy rzuca się nowo powstały drewniany pomost, który prowadzi do strefy bez ingerencji człowieka, bezpośrednio nad zbiornik retencyjny - co ważne, bez szkody dla tego terenu, ponieważ dzięki pomostowi cenna roślinność charakterystyczna dla terenów zalewowych i podmokłych nie będzie zadeptywana. Za to osoby, które skorzystają z pomostu, będą mogły z bardzo bliska obserwować ostoję dla ptaków, płazów i owadów.
W ogrodzie pojawiły się nowe rośliny - gatunki rodzime, ozdobne podstawowe i ich odmiany; to 28 drzew, ponad 80 krzewów i ponad 3.500 bylin.
Nasadzenia te wzbogacają teren i przywracają do aktywności przyrodniczej istniejące tu siedliska i ekosystemy.
Wszystkie nowo zasadzone przy ulicy Stanisława Skarżyńskiego rośliny są odporne na zjawisko miejskiej wyspy ciepła oraz zmiany klimatu. Nie wymagają podlewania oraz nie generują nadmiernych kosztów pielęgnacyjnych, minimalizując ślad węglowy.
Ogród to miejsce doskonałe do odpoczynku. Jest w nim jeszcze kilkanaście nowych ławek ustawionych w zacienionych miejscach, tak aby dawały maksimum wytchnienia. Zwłaszcza podczas upałów mieszkańcy mogą przekonać się, jak bardzo potrzebne są takie miejsca.
Koszt całej inwestycji wyniósł ponad 2.4 mln zł. Jak już pisaliśmy, powstała ona w ramach projektu Adaptacja do zmian klimatu na terenie miasta Bielska‑Białej dofinansowanego z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko - Fenx.
Zakończone są już inne inwestycje z tego projektu. W rejonie ulicy Lajkonika w Wapienicy zagospodarowany jest teren zielony wzdłuż potoku o tej samej nazwie. Gotowe są też skwery u zbiegu ulic Stefanii Sempołowskiej i Hugona Kołłątaja, tuż nad rzeką Białą, oraz przy ulicy PCK.
Zostało jeszcze kilka miejsc na terenie całego miasta, które zostaną zrewitalizowane w ramach projektu:
- Park im. Juliusza Słowackiego - wzbogacenie powierzchni biologicznie czynnej i retencji;
- przy Zespole Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku‑Białej - zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej i retencji;
- Plac Żwirki i Wigury - wzbogacenie powierzchni biologicznie czynnej i retencji;
- ogródek jordanowski przy ulicy Wyzwolenia - wzbogacenie bioróżnorodności i retencji zbiornika;
- Żywieckie Przedmieście - wzbogacenie bioróżnorodności poprzez rozbudowę istniejącego skweru;
- przy ulicy Bohaterów Warszawy - wzbogacenie bioróżnorodności poprzez rozbudowę istniejącego skweru Ogrody Sułkowskich;
- u zbiegu ulic Stanisława Wyspiańskiego i Piastowskiej – zagospodarowanie skweru poprzez zwiększenie bioróżnorodności i retencji;
- przystanek Wapienica Centrum - stworzenie zielonego przystanku;
- przystanek Cieszyńska – Hulanka - stworzenie zielonego przystanku;
- przystanek przy ulicy Ignacego Jana Paderewskiego, Befaszczot - stworzenie zielonego przystanku.
Realizacja, poza Placem Żwirki i Wigury, przewidziana jest na ten rok. Najbardziej zaawansowane prace toczą się w tej chwili przy ulicy Wyzwolenia.
