IKAR – Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Bielska-Białej

Nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i Sztuki IKAR zostały przyznane po raz 28. Wnioski na IKARY składane są w Wydziale Kultury i Sztuki, a Kapituła Nagrody Prezydenta Miasta rozpatruje je i opiniuje. Decyzje o przyznaniu IKARÓW podejmuje Prezydent Miasta Bielska-Białej.


LAUREACI IKARA 2020


 

DOBRODZIEJ KULTURY:

FCA POLAND S.A.

firma od wielu lat wspiera finansowo organizację miejskich imprez kulturalnych. W ubiegłym roku była głównym sponsorem koncertu „Maria Emilia. Wieczór Fado:” w ramach cyklu „Fiesta w drodze” oraz występu zespołu „Russian National Ballet of Siberia Krasnojarsk”, który w sposób niezwykły łączy syberyjską kulturę i tradycję z nowoczesnymi formami artystycznymi. Zdeklarowała również sponsorowanie Festiwalu Kompozytorów Polskich, Festiwalu „Sacrum in Musica” oraz Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej, które niestety nie odbyły się z powodu pandemii.

DYPLOMY HONOROWE:

GRUPA TWÓRCZA „FERMENTY”

od lat 90. prowadzi działania animujące kulturę w naszym mieście oraz budujące tożsamość społeczną w obrębie małej ojczyzny. Jest organizatorem Festiwalu Kabaretowego „Fermenty”, który w ciągu 20 lat swego istnienia stał się jednym z ciekawszych i rozpoznawalnych wydarzeń kabaretowych w skali kraju. Gościł wszystkie największe gwiazdy polskiego kabaretu, a wśród jurorów nie zabrakło takich tuzów jak Maria Czubaszek, Stanisław Tym, Zenon Laskowik, Piotr Bałtroczyk czy Cezary Pazura. Aktywność i zaangażowanie Grupy przyczyniły się do powstania domu kultury w Starym Bielsku, a organizowani przez nich cykl spotkań „Tramway Kulturalny” pełni rolę forum prezentacji niezwykłych osobowości z dziedziny kultury.

BIELSKA ORKIESTRA DĘTA

To miejska orkiestra działająca w strukturach Bielskiego Centrum Kultury. Istnieje od 1974 roku i pełni rolę reprezentacyjnej orkiestry Bielska-Białej z powodzeniem wykonując zarówno utwory marszowe, pieśni patriotyczne, jak i współczesną muzykę popularną. Koncertuje w dwóch formacjach: paradnej i wojskowej. Pieczę organizacyjna nad orkiestrą sprawuje od 40 lat Zygmunt Czernek, dyrygentem formacji paradnej jest Jarosław Grzybowski, a formacja wojskowa występuje pod batutą kpt. Wojciecha Piątka. Orkiestra jest nieodłącznym elementem obchodów wielu imprez okolicznościowych oraz uroczystości patriotycznych i sakralnych w naszym mieście.

Nominacje za szczególne osiągnięcia kulturalne w 2020 roku:

ZIEMOWIT PTASZKOWSKI

Aktor Teatru Lalek Banialuka od 2000 roku. Na scenie tego teatru stworzył wiele udanych kreacji, wyraźnie zaznaczając swoją sceniczną osobowość i umiejętność odnalezienia się zarówno w repertuarze adresowanym do dzieci jak i dorosłych widzów. Rola Hajmona w „Antygonie”, Kirkora w „Balladynie”, Demetriusza w „Śnie nocy letnie” czy tytułowa rola w „Tristanie i Izoldzie” – to kreacje, które głęboko zapadły w pamięć miłośników teatru. W „Augustusie” zmierzył się z powodzeniem ze skomplikowaną postacią głównego bohatera odciskając na nim indywidualne piętno.

KRYSTYNA STEC i MIROSŁAW MIKUSZEWSKI

Organizatorzy obchodów jubileuszu 75-lecia  Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej, w ramach którego zaprezentowana została w Galerii Bielskiej BWA wystawa jubileuszowa bielskiego środowiska plastycznego zakończona aukcją dzieł sztuki, zorganizowana została wystawa prezentująca sylwetki ostatnio zmarłych bielskich artystów, a także ukazał się bogato ilustrowany katalog towarzyszący wystawom i przybliżający historię bielskiego koła ZPAP. Powstała także instalacja w Galerii PPP, która prezentowała dzieła i portrety wszystkich członków związku od 1945 roku.

TOMASZ LOREK

aktor Teatru Polskiego, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykreował na bielskiej scenie wiele. interesujących ról. Laureat Złotej Maski 2015 za tytułową rolę w musicalu „Zorba” i Laurów Dembowskiego. W 2020 roku stworzył wielowymiarową postać Hrabiego de Guiche w :przedstawieniu „Cyrano de Bergerac”, wykreował interesującą rolą Dany`ego w spektaklu „W górę!” oraz niezwykłą, niemal komiksową postać Edwina Kolanko w „Złym” Tyrmanda. Jest aktorem wszechstronnym, o nieprzeciętnym głosie oraz wspaniałej umiejętności tworzenia wyrazistych i bardzo wiarygodnych kreacji scenicznych.

JAN PIENIĄŻEK

uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Jest finalistę i zdobywcą głównej nagrody ogólnopolskiego konkursu Młody Muzyk Roku 2020 organizowanego przez Telewizję Polską we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Muzyki i Tańca. Jan Pieniążek zdobył ten zaszczytny tytuł grając na instrumentach perkusyjnych i jako laureat konkursu będzie reprezentował nasz kraj w tegorocznym konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków.

IKAR 2020 za szczególne osiągnięcia kulturalne w 2020 roku

Nominacje za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki:

RYSZARD SYPNIEWSKI

W zespole artystycznym Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku Białej od ponad 40 lat. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów polskiego teatru lalkowego. Wykreował na deskach bielskiej „Banialuki” wiele znaczących ról, z których niezapomnianą jest rola Józefa w „Samotności” Schulza. czy Króla Berengera w spektaklu „Król umiera” Ionesco. Uhonorowany Srebrnym Medalem Gloria Artis, laureat Złotej Maski, Ikara za szczególne osiągnięcie kulturalne w 2009 roku oraz licznymi nagrodami na krajowych i międzynarodowych festiwalach.

WIESŁAW ŁYSAKOWSKI

artysta grafik, absolwent krakowskiej ASP Wydziału Grafiki w Katowicach. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, członek bielskiego koła ZPAP. Zajmuje się plakatem, rysunkiem, malarstwem. Projektuje okładki książek, ilustracje go książek i czasopism oraz identyfikacje wizualne firm. Od 2006 roku jest autorem oprawy plastycznej Tygodnia Kultury Beskidzkiej - jednego z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w naszym regionie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, autorem wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem licznych wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

JERZY BATYCKI

aktor, reżyser i menadżer kultury, założyciel i prezes Stowarzyszenia Sztuka-Teatr, twórca LOTOS JAZZ Festiwal Bielskiej Zadymki Jazzowej - jednej z najbardziej znaczących imprez jazzowych w kraju. Koncerty Festiwalowe odbywają się w niezwykłych miejscach: w sali NOSPR-u w Katowicach, w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu czy schronisku na Szyndzielni. Swój zasięg i niezwykłą atmosferę Festiwal zawdzięcza zdolnościom menadżerskim Jerzego Batyckiego, jego charyzmie i umiejętności pozyskiwania wybitych artystów, sponsorów i zaangażowanych współorganizatorów. W Zadymkach wystąpiło dotychczas ponad 1500 wykonawców z 44 krajów, w wśród nich największe gwiazdy polskiego i światowego jazzu.

IKAR 2020 za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki

IKAR SPECJALNY 2020

IWONA PURZYCKA

historyk sztuki, dyrektor Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej od 2001 roku. Podczas jej dyrekcji dokonana została kompleksowa rewitalizacja Zamku Książąt Sułkowskich, remont Starej Fabryki i Domu Tkacza i Fałatówki, uporządkowane zostały zbiory muzealne, a oferta poszerzyła się o interesujące wystawy czasowe oraz wydarzenia o charakterze muzycznym i filmoznawczym. Muzeum pod jej kierownictwem było wielokrotnie nagradzane przez Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenia muzealne, była nominowana do IKARA 2008 za wybitną dotychczasową działalność, a także otrzymała w 2014 roku Dyplom Specjalny  za działalność rewitalizacyjną i promowanie kultury w obiektach muzealnych Bielska-Białej. Uhonorowana Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego oraz Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

 

 

LAUREACI IKARA

Regulamin

Galeria zdjęć