IKAR – Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Bielska-Białej

Laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej

w dziedzinie kultury i sztuki IKAR 2021

Nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i Sztuki IKAR zostały przyznane po raz 29. Wnioski na IKARY składane są w Wydziale Kultury i Promocji, Kapituła je rozpatruje i opiniuje, a decyzje o przyznaniu nagrody podejmuje Prezydent Miasta Bielska-Białej.

DOBRODZIEJ KULTURY 2021:

AQUA S.A. w Bielsku-Białej

firma od wielu lat wspiera finansowo organizację miejskich imprez kulturalnych. W ubiegłym roku była głównym sponsorem obchodów święta miasta w jubileuszowym roku 70-lecia połączenia Bielska i Białej w jeden organizm miejski. Niezwykłe dziesięciodniowe święto miasta obfitowało w różnorodne wydarzenia odbywające się w wielu przestrzeniach miasta i spotkało się z bardzo gorącym przyjęciem odbiorców. Firma wsparła także finansowo organizację 19. Jesieni Jazzowej im. Tomasz Stańko w Bielsku-Białej  oraz Świąt na Starówce, którego gwiazdą był Dawid Kwiatkowski.

PREZERO Bielsko-Biała S.A.

W ubiegłym roku firma była głównym sponsorem UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival - pierwszego festiwalu sztuki i mody w Bielsku-Białej. Podczas festiwalu, którego dyrektorem artystycznym była uznanej w świecie projektantka – Natasha Pavluchenko, odbyły się wspaniałe pokazy mody, performance, wystawy fotograficzne, pokazy filmowe oraz konkurs skierowany do młodych adeptów świata mody. Było to niezwykłe wydarzenie, które odbiło się szerokim echem w świecie mody.

DYPLOMY HONOROWE:

ZESPÓŁ TANECZNY „STOKROTKI”

Są jednym z najdłużej działających zespołów w Bielsku-Białej. Jego założycielką była Barbara Wyrozębska-Kaczyńska, następnie prowadziła go Stanisława Grzybowska, a na początku lat 80-tych „Stokrotki” stały się zespołem piosenki i ruchu przygotowując programy z wyjątkową choreografią Bożeny Bieńczyk. Obecnie zespół pracuje pod opieką Aliny Jureczko i Mirosławy Chmiel-Ostrowskiej. Wysoki poziom artystyczny, zróżnicowany repertuar i taneczna pasja zespołu sprawiają, że jego występy cieszą się sympatią publiczności oraz uznaniem jurorów konkursów, co potwierdzają zdobyte przez niego nagrody i wyróżnia. W minionym roku „Stokrotki” obchodziły jubileusz 60-lecia istnienia.

DOROTA WIEWIÓRA

Przewodnicząca Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. Członek Zarządu Fundacji Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. W swojej pracy koncentruje się na zachowaniu dziedzictwa kulturalnego i materialnego Żydów z Bielska-Białej i okolic, a także propagowaniem wielokulturowości naszego miasta. Odznaczona Brązową odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” oraz Brązowym Krzyżem Zasługi. W 2021 roku świętowała 30-lecie pracy na rzecz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej.

WYDZIAŁ HUMANISTYCZNO-SPOŁECZNY Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej

Powstał w 2001 roku i konsekwentnie budował swoja pozycję naukową co zaowocowało uzyskaniem prawa doktoryzowania w zakresie literaturoznawstwa. Od 2003 roku wydaje periodyk pn. Świat i słowo, w którym publikuje teksty naukowe prezentujące wybrane tematy z zakresu kulturoznawstwa, literatury i filozofii. Działa przy nim prężnie Galeria Akademicka ATH prezentująca zarówno prace studentów, absolwentów uczelni, jak i dorobek uznanych artystów. Wydział opublikował wiele interesujących pozycji związanych z historią i kulturą. Jest organizatorem wielu konferencji i sesji naukowych, spośród których na szczególną uwagę zasługuje interdyscyplinarna konferencja naukowa pn. Bielsko-Biała: Historia-Kultura-Sztuka, która wzbogaciła obchody jubileuszu 70-lecia połączenia Bielska i Białej.

 

Nominacje za szczególne osiągnięcia kulturalne w 2021 roku

WŁODZIMIERZ POHL

aktor Teatru Lalek Banialuka od 1990 roku. Na scenie tego teatru stworzył wiele niezapomnianych kreacji, wyraźnie zaznaczając swoją sceniczną indywidualność i umiejętność odnalezienia się w różnorodnym repertuarze. W Procesie wg. Franza Kafki, wyreżyserowanym przez Konrada Dworakowskiego, zmierzył się z powodzeniem ze skomplikowaną postacią głównego bohatera i jego wrażliwością. Tworząc wielowymiarową kreację znakomicie wpisującą się w konwencję tego oniryczno-surrealistycznego spektaklu. Był nominowany do IKARA w 2010 roku, a w 2017 został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

MATEUSZ DUBIEL

uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Kształci się pod kierunkiem pani Anny Skarbowskiej i prof. Mirosława Herbowskiego. Jest utalentowanym pianistą, laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. W 2021 roku zdobył I miejsce i cztery dodatkowe nagrody na 27. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, I nagrodę i Grand Prix oraz nagrodę Specjalną Dyrektora Artystycznego Filharmonii Rybnickiej na Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku. Był laureatem XII Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein on Memorandum” w Bydgoszczy oraz laureatem programu stypendialnego Młoda Polska. Ponadto zdobył I miejsce na międzynarodowym konkursie pianistycznym Obretello Piano Competition On-line Edition International w maju 2021 roku.

IKAR 2021 - za szczególne osiągnięcia kulturalne w 2021 roku

 

Nominacje za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki

TERESA SZTWIERTNIA

to znana bielska malarka, współorganizatorka wielu wystaw plastycznych, kuratorka Bielskich Jesieni, wykładowca bielskich i cieszyńskich uczelni. absolwentka krakowskiej ASP Wydziału Grafiki w Katowicach, członkini bielskiego koła ZPAP, trzykrotna stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Jej malarstwo wpisuje się w nurt realizmu magicznego w sztuce. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, w tym Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Bielska Jesień. Za obraz pt: Obrona terytorialna kraju otrzymała Główną Nagrodę 4. Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych w 2018 roku. We wrześniu ubiegłego roku w ramach uroczystych obchodów jubileuszowych Dni Bielska-Białej zaprezentowała swój niezwykły dorobek w Galerii Bielskiej BWA na wystawie indywidualnej Utajone. Nominowana do IKARA w 2001 i 2012 roku.

ZBIGNIEW MICHERDZIŃSKI

wieloletni pracownik Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej i kierownik Galerii Sztuki ROK-u, która od ponad 30. lat promuje polską sztukę i dziedzictwo kulturowe regionu. Był kuratorem większości jej wystaw. Zorganizował ich w tej Galerii ponad 260, w tym - unikatową w skali kraju - ekspozycję sztuki ludowej. Jest współtwórcą Beskidzkiego Centrum Zabawkarstwa Ludowego, które posiada najbogatsze zbiory zabawek tradycyjnych pochodzących z krajowych i zagranicznych ośrodków zabawkarstwa. Stworzył Beskidzką Szkołę Folkloru, w której prowadzone są zajęcia edukacyjne z zakresu starych ludowych technik artystycznych. Jest niezrównanym propagatorem tradycji i dziedzictwa kulturowego. Nominowany do IKARA 2010 i 2019.

IKAR 2021 - za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki

LUCYNA SYPNIEWSKA

Aktorka Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej od 1984 roku. Na jego scenie stworzyła niezapomniane role  w  Samotności, Martwych słowach, Antygonie, Balladynie czy spektaklu Król umiera. Jest aktorką wszechstronną, obdarzoną wrażliwością i talentem scenicznym, który pozwala jej kreować wspaniałe role w bardzo różnorodnych konwencjach i stylach. Jest reżyserką spektakli, które cieszą się uznaniem widzów i krytyki teatralnej, takie jak: Koziołek Matołek, Pokusice, Tygrys Pietrek i Pchła Szachrajka. Nominowana do Ikara w 2012 roku. Otrzymała Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis Jest laureatką Złotej Maski w 1998 roku oraz w roku 2020, gdy uznanie zdobyła wykreowana przez nią z niezwykłym wyczuciem rola matki w spektaklu Augustus.

JACEK GRABOWSKI

absolwent wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, członek bielskiego koła Związku Polskich Artystów Plastyków, a w latach 1996-2002 jego wiceprezes. Zajmuje się fotografią, projektami graficznymi, rzeźbą, malarstwem i projektowaniem pomników. Zdobył dwa Brązowe, Srebrny i Złoty Medal Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Bielska Jesień. Jest autorem i współautorem wielu obiektów i instalacji wpisanych na stałe w pejzaż naszego miasta, w tym: muralu upamiętniającego bielskie tramwaje na Placu Żwirki i Wigury, ceramicznej makiety rynku na starówce, Pomnika Sybiraków oraz Pomnika poświęconego ofiarom niemieckich obozów koncentracyjnych na Cmentarzu komunalnym, pomnika wołyńskiego na Cmentarzu Wojska Polskiego, instalacji artystycznej na Rondzie Niemena oraz wielu płaskorzeźb i tablic pamiątkowych na terenie całego miasta.

ERNEST ZAWADA

Artysta plastyk, absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, profesor sztuki, dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Zajmuje się  malarstwem, grafiką i instalacją. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych i uczestnikiem wystaw zbiorowych w kraju, wielu krajach Europy i w Ameryce. Jego prace prezentowane były na prestiżowych wystawach, w tym na wystawie Aqua Arte w Wenecji, XII Biennale malarstwa we Florencji, na którym  zdobył w ubiegłym roku II nagrodę, na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Ulicy w Warszawie oraz Festiwalu Carucela Cooltury w Świnoujściu. Jest kuratorem wystaw Galerii Akademickiej ATH prezentującej prace mistrzów i promującej młode talenty. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nominowany do Ikara w 2006 roku.

JAN PICHETA

Animator kultury, dziennikarz, felietonista, poeta i recenzent. Był redaktorem naczelnym Informatora Kulturalnego Województwa Bielskiego, sekretarzem redakcji Gazety Prowincjonalnej, kierownikiem oddziału Gazety Krakowskiej i Czasu Krakowskiego, dziennikarzem Trybuny Śląskiej, redaktorem naczelnym Kalendarza Beskidzkiego, a także reporterem i felietonistą Radia Bielsko. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i sekretarzem oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Katowicach. Był jednym z inicjatorów Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa” i jego wieloletnim jurorem. LIPA jest jednym z najstarszych w Polsce konkursów literackich. Jego zwieńczeniem są antologie prac uczestników ukazujące się pod redakcja Jana Pichety. Redaktor ponad 50. Książek, autor kilku tomików poetyckich i niezapomnianych felietonów.

MAREK BERNACKI

Nauczyciel akademicki, profesor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Jest literaturoznawcą specjalizującym się we współczesnej literaturze. Autor licznych publikacji naukowych poświęconych kulturze literackiej Jako dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego tej uczelni w latach 2012-2020 inicjował wiele działań zmierzających do upowszechniania wiedzy z zakresu kultury, filozofii i literatury, a także propagujących wiedzę o mieście i regionie. Między innymi Stworzył Akademickie Forum Humanistyczne, które było organizatorem wielu interdyscyplinarnych wykładów i prelekcji, a także konferencji naukowej pn: Bielsko-Biała: Historia-Kultura-Sztuka. Jej plonem była niezwykła monografia  pt.: Czytanie miasta. Bielsko-Białej jako kulturowy palimpsest.

JAROSŁAW HESS

filozof, animator kultury, założyciel i prezes Stowarzyszenia Uwaga Kultura, a także pomysłodawca i współtwórca Ośrodka Kreatywności Obywatelskiej, moderator spotkań dyskusyjnych Bielskiej Kawiarni Filozoficznej, spotkań Klubu Książki przy Bibliotece Pedagogicznej w Bielsku-Białej oraz cyklu filozoficznych oprowadzań po wystawach prezentowanych w Galerii Bielskie BWA. Nauczyciel filozofii, redaktor wydawnictwa Pascal. W ramach działalności Stowarzyszenia Uwaga Kultura był koordynatorem Festiwalu Sztuki Czeskiej, Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performance Interkacje-Wyzwolenie, Śląsk Literacki, konkursu literackiego Młoda Krew oraz Spotkań Literackich Czytam więc myślę.

IKAR SPECJALNY 2021

ANDRZEJ ORZECHOWSKI

Scenarzysta i reżyser, laureat filmowych nagród i wyróżnień, członek zarządu Sekcji Filmu Animowanego i Sekcji Filmów dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Filmowców Polskich od 1984 roku związany ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, którego był dyrektorem w latach 2010 - 2020. Jest współautorem scenariuszy filmu pełnometrażowego Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie oraz autorem i współautorem scenariuszy do animowanych seriali telewizyjnych: Między nami bocianami czy Podróże kapitana Klipera. Zrealizował także filmy: Żółty odcień czerwieni, Geniusz Eugeniusz, Odlot i Folk story. Ze Zdzisławem Kudłą stworzył w Studiu Filmów Rysunkowych pełnometrażowy film animowany Gwiazda Kopernika - o dzieciństwie i młodości słynnego astronoma, który zyskał uznanie i zdobył wiele nagród. Zapobiegł prywatyzacji Studia i jego zniknięciu z mapy kraju walcząc o jego powrót pod opiekę Ministerstwa Kultury i Dziedzictw Narodowego. Promował ideę stworzenia Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji, nadzorował powstanie projektu i pozyskał fundusze na jego realizację. Odznaczony Brązowym Medalem Gloria Artis w 2017 roku.

 

 

 

LAUREACI IKARÓW

OŚWIADCZENIE I KLAUZULA RODO_2021

 

Regulamin

Galeria zdjęć