Nagrody w dziedzinie teatru

 

Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie teatru 2020

Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie teatru przyznawane są co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W tym roku epidemia pokrzyżowała plany obchodów święta ludzi teatru i dlatego nagrody w dziedzinie teatru zostały uroczyście wręczone tegorocznym laureatom na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej w niedzielę 14 czerwca, przed spektaklem "W górę" Petera Quiltera w reżyserii Witolda Mazurkiewicza.

Nagrodą zostali uhonorowani: Maria Byrska, Anna Wajda, Anna Maśka, Radosław Sadowski i Michał Czaderna.


Laureaci nagrody w dziedzinie teatru 2020

MARIA BYRSKA

Jest aktorką o szerokim emploi scenicznym i dużych umiejętnościach warsztatowych. Obdarzona scenicznym temperamentem i umiejętnościami wokalnymi świetnie sprawdza się w bardzo różnorodnym repertuarze Teatru Lalek Banialuka. Stworzyła na jego scenie interesujące role zarówno w repertuarze adresowanym do młodszej, jak i dojrzałej widowni. Od 20. lat prowadzi w Banialuce zajęcia w ramach edukacji teatralnej. Laureatka nagród indywidualnych i zbiorowych. W pamięci widzów pozostanie z pewnością Jej kreacja Myszki w „Calineczce”, a także znaczące role w spektaklach „Gwiazda”, „Ballady i romanse” czy „Tuwim i...”, Odznaczona Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, nominowana do IKARA 2016 za wybitną dotychczasową działalność. W ubiegłym roku obchodziła jubileusz 40-lecia pracy na bielskiej scenie lalkowej.

ANNA WAJDA

Jest utalentowaną specjalistką rzemiosł teatralnych, dla której kostiumy sceniczne nie mają żadnych tajemnic. Podczas swej niemal 40-letniej pracy w Teatrze Polskim wykonała kilkaset niepowtarzalnych kostiumów historycznych i współczesnych. Tworzy je mistrzowsko z ogromną dbałością o najmniejsze detale i kreatywnie współpracuje ze scenografami współtworząc wizualną stronę spektakli wystawianych na bielskiej scenie dramatycznej. Jej niezwykłe prace publiczność Teatru Polskiego mogła podziwiać w tak widowiskowych spektaklach jak „Poskromienie złośnicy”, „Zemsta”, „Tamara”, „Hotel Nowy Świat”, a w ostatnim czasie w „Weselu”, „Mistrzu i Małgorzacie” czy sztuce „Cyrano de Bergerac”.

ANNA MAŚKA

To animatorka kultury, założycielka i kierownik teatru „Manufaktura” działającego przy Miejskim Domu Kultury-Domu Kultury w Kamienicy. Jest autorką scenariuszy, scenografem i reżyserką interesujących spektakli, w których sięga po współczesne teksty poruszające niejednokrotnie trudne problemy i podejmuje aktywny dialog z odbiorcą. Poszukuje wraz z młodymi aktorami nowych form  wyrazu, które są zawsze niezwykłe spójne z tematyką. Prowadzony przez nią teatr jest doskonałym miejscem realizacji artystycznych marzeń młodych aktorów-amatorów i zdobywania przez nich pierwszych scenicznych doświadczeń. O wysokim poziomie artystycznym przygotowywanych przez nią autorskich spektakli świadczą najlepiej nagrody przyznawane teatrowi na znaczących festiwalach i przeglądach.

RADOSŁAW SADOWSKI

W Teatrze Lalek Banialuka pracuje od 2001 roku. Jest aktorem wszechstronnym, niezwykle sprawnym scenicznie i warsztatowo. Tworzy wyraziste i rozpoznawalne role, które nie pozostawiają widza obojętnym. Jego kreacje w „Koziołku Matołku”, „Zielonym Wędrowcu” czy „Robinsonie” współtworzą świetne karty historii Banialuki. Laureat nagród na festiwalach teatralnych, w tym indywidualnej nagrody aktorskiej za rolę Zajączka w spektaklu „Smacznego, proszę Wilka!” przyznanej na 10. Festiwalu Maskarada w Rzeszowie. Nominowany do Nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki IKAR 2014 za rolę Gekona w spektaklu „Wąż”.

MICHAŁ CZADERNA

Od 2013 roku jest związany z Teatrem Polskim. To aktor o dużych możliwościach scenicznych, który z powodzeniem podejmuje zróżnicowane wyzwania aktorskie tworząc postaci interesujące i świetnie zgrane z konwencją czy stylem spektakli. Znakomicie sprawdza się zarówno w repertuarze klasycznym jak i współczesnym. Jego błyskotliwy talent komediowy objawił się w takich tytułach jak „Mayday” czy „Hotel Westminster” gwarantując sporą dawkę scenicznego humoru. Widzowie bielskiej sceny z pewnością zapamiętali jego tytułowe role w takich przedstawieniach jak „Wujaszek Wania”, „Makbet” i „Cyrano de Bergerac”, a także jego kreacje w „Humance”, „Mistrzu i Małgorzacie” czy w spektaklu „Miarka za miarkę”.

Laureaci nagród teatralnych

Regulamin Nagrody w dziedzinie teatru

Oświadczenie i klauzula_2020

 

Laureaci nagród  w dziedzinie teatru 2020