Stypendia w dziedzinie kultury i sztuki

 

STYPENDIA W DZIEDZINIE KULTURY I SZTUKI

2023

W tym roku w Wydziale Kultury i Promocji złożono 23 wnioski na stypendia Miasta Bielska-Białej dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, opieką nad zabytkami lub upowszechnianiem kultury. Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski przyznał stypendia 8 osobom na realizację następujących przedsięwzięć:

 • Tamás DuckiIdentyfikacja wizualna szczytów Bielska-Białej i okolic – wykonanie plakatów i mapy z identyfikacją,
 • Urszula Jasiecka-BuryNagranie płyty z anonimowymi utworami kameralnymi XVII wieku
  w kościele św. Stanisława w Bielsku-Białej
  ,
 • Joanna KusztalTkanki – instalacja artystyczna w hołdzie kobietom z Bielska-Białej,
 • Jacek LidwinFotograficzna dokumentacja i interpretacja śladów istnienia kultury żydowskiej
  w Bielsku-Białej
  ,
 • Grzegorz MargasFilmowa podróż muzyczna z Bielska-Białej w świat – recital,
 • Włodzimierz PohlScenopis utworu Aliny Korty „Jak połknąłem żabę” - nagranie audiobooka,
 • Jerzy RocławskiZ pasji i z pasją. Jazz Club Piątawka – historia ruchu jazzowego w Bielsku-Białej,
 • Justyna ŻakNegatyw oddechu – kolekcja obiektów wykonanych w technice dmuchania szkła.

 

STYPENDYŚCI 2023

TAMÁS DUCKI

jest polsko-węgierskim reżyserem i grafikiem urodzonym w Budapeszcie w 1982 roku. Studiował animację na Moholy-Nagy University of Art and Design w Budapeszcie i National Film and Television School w Wielkiej Brytanii. Ostatnie dziesięć lat mieszka i pracuje w Polsce realizując projekty we współpracy z lokalnymi artystami i producentami. W jego indywidualnym wizualnym języku dostrzec można silne wpływy zarówno polskiej jak i węgierskiej szkoły plakatu oraz animacji. Jego styl charakteryzuje się mieszaniem różnych technik, hipnotyzującą grą kolorów oraz wciągającą fabułą. Jego najbardziej znane prace to wielokrotnie nagradzane, krótkometrażowe filmy: Linia życia, Łaźnia oraz animowane teledyski dla artystów takich jak Basement Jaxx, Zhu czy Bipolar Sunshine. Jego teledysk Paradise Awaits został nagrodzony na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2015, film Łaźnia zdobył wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmowym Krakow Film Festival 2014, a film Linia życia został nagrodzony Złotym Gołębiem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku w 2007 roku. Jest autorem projektu pn. Jedna Legenda – wiele historii. Wiele Syren – jeden herb, który prezentował różne zachowane obrazy warszawskich syren w połączeniu z kartografią miasta i był prezentowany na ekspozycji stałej Muzeum Warszawy. Stypendysta współtworzył identyfikacje wizualne takich festiwali jak: Etiuda&Anima w Krakowie, Animator w Poznaniu czy Anilogue w Budapeszcie.

URSZULA JASIECKA-BURY

ukończyła katowicką Akademię Muzyczną w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego oraz w klasie klawesynu prof. Marka Toporowskiego. W 2005 roku studiowała w Koninklijk Conservatorium w Brukseli w klasie klawesynu Hermana Stindersa oraz klasie organów Luca Bastiaensa. Uczestniczyła w wielu warsztatach organowych, klawesynowych i kameralnych prowadzonych przez wybitnych muzyków z Polski i zagranicy. W ramach działalności pedagogicznej prowadzi klasy organów i klawesynu w Zespole Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej. Była wykładowcą w zakresie organów i klawesynu w Akademii Muzycznej w Łodzi i Katowicach, gdzie w 2020 roku uzyskała tytuł doktora. Przez ponad 17 lat współtworzyła jako organistka i klawesynistka Zespół Muzyki Dawnej Parnassos, który jako jedna z pierwszych formacji na terenie Śląska profesjonalnie zajmował się historycznym wykonawstwem muzyki renesansu i baroku. Zespół zajął w 2004 roku II miejsce na Konkursie muzyki barokowej w Wuppertal w Niemczech oraz nagrał 2 płyty z muzyką XVII i XVIII wieku. Występuje regularnie jako solistka i kameralistka z zespołami kameralnymi i orkiestrami oraz tworzy także własne projekty. Była  laureatką III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumii w 2000 roku. Przez wiele lat była kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Czechowicach-Dziedzicach. Łącząc doświadczenia muzyka i organizatora od 2004 roku prowadzi festiwal Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej.

JOANNA KUSZTAL

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie oraz Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. W 2023 roku ukończyła studia na kierunku malarstwo, specjalność: Malarstwo w scenografii. Skupia się głównie na tworzeniu instalacji artystycznych, asamblaży, rzeźb, scenografii i charakteryzacji. W swojej pracy artystycznej często łączy różne dyscypliny twórcze eksperymentując z nietypowymi i niejednokrotnie już zużytymi materiami. Stypendystka Rektora Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Laureatka konkursu Elproma i Międzynarodowego Festiwalu Rysunku. Aktywnie działa w dziedzinie scenografii, specjalizując się w projektach typu escape room, które zdobywały uznanie w międzynarodowym plebiscycie TERPECA – Top Escape Rooms Project Enthusiasts' Choice Award.

JACEK LIDWIN

Artysta wizualny - fotograf i projektant książek. Tworzy projekty dokumentalne, portrety, pejzaże, jak również fotografie teatralną i mody. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych w 2012 i 2018 roku. Trzykrotnie otrzymał Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2021 roku w ramach stypendium Stowarzyszenia Autorów ZAiKS stworzył projekt fotograficzny Szare Bieszczady. Swoje prace wystawiał między innymi w galerii Rondo Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach, a także w centrach kultury i galeriach handlowych. Stworzone przez niego książki noszą znamiona indywidualnej wrażliwości artysty i jego otwarcia na ludzi i złożoność procesów przemijania. Są odpowiedzią na pytania o nasze ślady w historii i refleksją nad naszą tożsamością i dziedzictwem. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje poszukiwanie i wydobywanie poprzez medium fotografii, śladów kultur, społeczności, które usiłowano skazać na zapomnienie. Zrealizował projekty Fragmenty – Cmentarze żydowskie. W poszukiwaniu straconego czasu i Zapomniane losy poświęcony ludziom wysiedlonym z Bieszczadów na Ukrainę oraz ziemie zachodnie i północne dzisiejszej Polski.

GRZEGORZ MARGAS

aktor, wokalista, pedagog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie na wydziale aktorskim ze specjalnością: wokalno-aktorską. W latach 2014-2017 był asystentem prof. Lidii Dudy na wydziale aktorskim macierzystej uczelni. Trzykrotny stypendysta rektora krakowskiej PWST. Za rolę Erwina Shrodingera w przedstawieniu dyplomowym Dyplom z Kosmosu otrzymał nagrodę specjalną za szczególne warunki głosowe na XXXII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Zadebiutował rolą Dicka w musicalu Mały Lord S. Markwicka w reż. Janusza Szydłowskiego wystawionym w Operze Krakowskiej. Był aktorem Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, pracował w Teatrze Barakah w Krakowie, a także w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach. Był finalistą i laureatem Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy pn. Serca Bicie w Bydgoszczy i poznańskiego Festiwalu Pamiętajmy o OsieckiejDobrze czuje się zarówno w repertuarze musicalowym, jak i dramatycznym. W swoim dorobku artystycznym ma ponad 30. różnorodnych ról teatralnych cenionych przez widzów i przez krytykę. Współpracował z takimi reżyserami jak: Mikołaj Grabowski, Janusz Opryński, Aleksandra Popławska, Marek Kalita, Witold Mazurkiewicz, Paweł Szkotak, Małgorzata Warsicka czy Paweł Aigner. Od 2018 roku jest aktorem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej gdzie stworzył m.in. takie kreacje jak: Padre w Człowieku z La Manchy Witolda. Mazurkiewicza, Nos w Weselu Igora Gorzkowskiego, Hipolit w Idiocie Janusza Opryńskiego oraz Behemot w wyreżyserowanym przez Małgorzatę Warsicką spektaklu Mistrz i Małgorzata.

WŁODZIMIERZ POHL

Aktor, reżyser, animator. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie - Wydziału Sztuki Lalkarskiej we Wrocławiu. Świetnie radzi sobie zarówno na scenach dramatycznych, jak i lalkowych. Pracował w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, Teatrze Polskim w Bielsku-Białej i Wrocławskim Teatrze Lalek. Od 1999 roku jest w zespole aktorskim Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Ukończył studia podyplomowe Zarządzania kulturą na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Zagrał w kilkudziesięciu spektaklach teatralnych, a także w realizacjach teatru telewizji i w filmie. Reżyserował spektakle dramatyczne, lalkowe, a także plenerowe zarówno w teatrach zawodowych, jak i amatorskich. Uczestniczył między innymi w warsztatach dotyczących ruchu scenicznego i reżyserii światła zorganizowanych przez Institut International de la Marionette w Charleville-Mezieres we Francji oraz w cyklu szkoleń z terapeutami i psychologami zorganizowanych przez Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki. Od 1999 roku prowadzi własny Teatr Dwaj Panowie X, którego spektakle nagradzano na festiwalach teatralnych. Realizuje projekty, zajęcia i warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych w szkołach i domach kultury, a także prowadzi własne grupy teatralne. Dwukrotny laureat nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie teatru. Nominowany do nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki IKAR, a także do Nagrody Teatralnej Województwa Śląskiego Złota Maska za rolę Gregora w Przemianie oraz rolę tytułową w sztuce Smacznego, proszę Wilka. W 2017 roku otrzymał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

JERZY ROCŁAWSKI

Animator kultury, organizator koncertów i wydarzeń muzycznych, twórca i założyciel legendarnego klubu jazzowego Piątawka, prezes zarządu Stowarzyszenia Kulturalnego Sonata. Przez 45. lat działalności zorganizował ponad 400 spotkań, prelekcji i koncertów z udziałem takich artystów jak: Ewa Bem, Grażyna Łobaszewska, Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko i Jan Ptaszyn Wróblewski. Jazz Club Piątawka spełniał ważną rolę edukacyjną. Podczas cyklicznych piątkowych spotkań, odbywały się w nim prelekcje dotyczące wybitnych postaci polskiego i światowego jazzu. Reaktywował działalność klubu, który pod nazwą Art Club Piątawka funkcjonował w Galerii Bielskiej BWA organizując ponad 70. koncertów z udziałem między innymi: Marcina Maseckiego, Tomasz Szukalskiego oraz zespołów: Nocna Zmiana Bluesa, The Core i Walk Away. Realizował tam projekt Kombinat łączący muzykę alternatywną ze sztuką współczesną. Koncerty odbywały się w przestrzeni ekspozycji i były często wzbogacane wideoprojekcjami i wizualizacjami przygotowanymi przez autorów wystaw. W ramach tego projektu wystąpili w Bielsku-Białej między innymi: Organek, Kortez, The Dumplings, Bokka, Smolik/Kev Fox, Skalpel Fisz Emade Tworzywo, PRO8L3M. Od 2018 roku współpracował z Jazz Klubem Mertum, gdzie prezentował panoramę polskiego jazzu i organizował koncerty jubileuszowe z udziałem miedzy innymi formacji Tribute to Krzak i Laboratorium. Jest pomysłodawcą nazwy Rondo im. Czesława Niemena w Bielsku-Białej. Był organizatorem prezentacji w Bielsku-Białej spektakli teatralnych z udziałem wybitnych artystów sceny polskiej takich jak: Anna Dymna, Dorota Segda, Krystyna Janda, Wojciech Pszoniak, Jerzy Stuhr i Jerzy Trela.

JUSTYNA ŻAK

projektantka, artystka sztuk wizualnych. Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W 2014 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem na kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła, rozpoczynając pracę jako pracownik naukowo-dydaktyczny na macierzystej uczelni. W 2021 roku uzyskała tytuł doktora w dyscyplinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2020 roku oraz Prezydenta Wrocławia w 2021 roku. Zdobyła III nagrodę w konkursie na projekt kieliszka Bombay Sapphire 2011, I i III nagrodę w konkursie na projekt lampy prezentowanej podczas Międzynarodowych Targów Światła Expo XXI w Warszawie w 2020 i 2022 roku. Zwyciężczyni I nagrody w konkursie Up-cycle - obieg zamknięty to sztuka w 2022 roku w Gdańsku. Przygotowała wiele wystaw indywidualnych, w tym wystawę Punkt wyjścia prezentowaną w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej Zamku Książąt Sułkowskich w 2021 roku. Wzięła udział w ponad 35. wystawach zbiorowych w Polsce, Czechach, Estonii, Niemczech oraz we Włoszech podczas The Venice Glass Week 2022.


WNIOSEK O STYPENDIUM 2023

RODO_KLAUZULA_STYPENDIA 2023

UCHWAŁA O STYPENDIACH

STYPENDYŚCI_ZESTAW