Nagrody w dziedzinie teatru

LAUREACI NAGRODY PREZYDENTA MIASTA BIELSKA-BIAŁEJ W DZIEDZINIE TEATRU 2025

 

JOANNA FEIKISZ

kuratorka i koordynatorka cyklu Spektakle Bez Barier realizowanych w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej od 2013 roku. W ramach cyklu prezentowane są na bielskiej scenie spektakle dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami, organizowane są warsztaty i spotkania integracyjne. Jest autorką tekstów do kilkudziesięciu spektakli oraz scenariuszy warsztatów dla osób z niepełnosprawnościami. Została wyróżniona odznaką Przyjaciel Niewidomych oraz statuetką Mikrofonu Audiodeskrypcji przyznawanych przez Polski Związek Niewidomych. Jej działania skierowane są na potrzeby osób z dysfunkcjami, prowadzą do ich lepszego zrozumienia, większej uważności i współodczuwania problemów z jakimi muszą się zmagać. 

ROBERT MARCINIAK

Jest utalentowanym rzemieślnikiem teatralnym. W Teatrze Lalek Banialuka pracuje od 2001 roku. Wykorzystując doświadczenie i niezwykłą znajomość specyfiki sceny lalkarskiej uczestniczy z powodzeniem w tworzeniu niepowtarzalnych dekoracji, lalek i rekwizytów, współtworzy oprawę wizualną widowisk Banialuki i przestrzeń, w której rozgrywają się najbardziej wymagające plastycznie widowiska tego teatru. Kreatywnie podchodzi do technicznych wymogów spektakli i współtworzy teatralną iluzję i prawdziwą magię teatru. W ubiegłym roku widzowie mogli podziwiać niezwykłe konstrukcje i elementy scenografii, które stworzył w Antygonie, Małym Księciu i Koziołku Matołku w Afryce. W tym roku świętuje jubileusz 30-lecia pracy.

ORIANA SOIKA

Jest aktorką Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, w którym stworzyła wiele intersujących ról zapisując się w pamięci widzów jako Helena w Wujaszku Wani, Nastazja Filipowna w Idiocie, Roxana w Cyranie de Bergerac, Hela w Mistrzu i Małgorzacie czy Szi w Humance, za którą otrzymała nagrodę aktorską na festiwalu Talia 2017w Tarnowie. Postaci stworzone przez nią zapadają głęboko w pamięć widzów i zyskują uznanie krytyków teatralnych. W minionym roku ten imponujący zestaw uzupełniła o kreację Matki Joanny w spektaklu Diabły w reżyserii Mai Kleczewskiej. Gra ją niezwykle przejmująco, oddając złożoność i wielowymiarowość tej postaci, nadając jej jednocześnie głęboki wymiar uniwersalny.

DARIUSZ GAJNY

pomysłodawca i producent spektaklu Dziady Adama Mickiewicza wystawianego na Cmentarzu Żydowskim w Bielsku-Białej, który stanowił ważny element programu rewitalizacji tego cmentarza Był nominowany do nagrody POLIN 2018 przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich. W ubiegłym roku był inicjatorem i współorganizatorem wystawienia w Sali Ceremonii Cmentarza Żydowskiego w Bielsku-Białej spektaklu Opowieść wigilijna Karola Dickensa, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem i grany był przy nadkompletach widzów. Zarówno Dziady, jak i Opowieść wigilijna były sukcesem artystycznym i odegrały ogromną rolę w procesie włączania Cmentarza Żydowskiego w aktywny obszar bielskiej kultury.

KONRAD IGNATOWSKI

Jest aktorem Teatru Lalek Banialuka od 2001 roku, gdzie stworzył wiele interesujących i wyrazistych ról w znaczących spektaklach bielskiej sceny lalkowej zdobywając nominacje, nagrody i wyróżnienia, takie jak Złota Maska za najlepszą rolę w teatrze lalek w spektaklu W beczce chowany. Wspaniale wpisuje się swym talentem w kreacje zbiorowe zespołu teatralnego Banialuki cenione przez krytyków takie jak: Tuwim i..., Piękna i Bestia, Królowa Śniegu, Pierścień i róża czy Sen nocy letniej. W ubiegłym roku stworzył ciekawe postaci Lisa i Pyszałka w spektaklu Mały Książę, a także hipnotyczną postać Reżysera i narratora w widowisku Koziołek Matołek w Afryce nadając spektaklowi rytm i dynamikę.

 

 

REGULAMIN NAGRODY

OŚWIADCZENIE I KLAUZULA RODO 2025

T.J. UCHWAŁY O NAGRODACH W DZIEDZINIE TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ

LAUREACI NAGRÓD W DZIEDZINIE TEATRU

Galeria zdjęć