IKAR – Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Bielska-Białej

IKAR 2023

DOBRODZIEJ KULTURY 2023

DAVIS FABRICS sp. z o.o.

Jest liderem w branży tkanin meblowych w naszym regionie, który zaopatruje w materiały producentów mebli na całym świecie. Firma wspiera znacząco Teatr Polski w Bielsku-Białej zarówno finansowo, jak i rzeczowo. W ubiegłym roku przekazała Teatrowi tkaniny na kurtynę główną i kotary kulis dużej sceny, które dodały blasku zabytkowym wnętrzom. Teatr otrzymał także materiały na elementy scenografii, które pozwoliły na stworzenie ciekawych opraw plastycznych kilku przedstawień.

AQUA S.A. w Bielsku-Białej

Firma od wielu lat udziela wsparcia finansowego miejskim instytucjom kultury w organizacji wydarzeń odbywających się na terenie miasta i sprawia, że nasza oferta kulturalna może być coraz bogatsza i ciekawsza. W ubiegłym roku Spółka była partnerem wspierającym nowe inicjatywy społeczno-kulturalne i działania związane z promocją kulturalną naszego miasta.

DYPLOM HONOROWY

BIELSKI CHÓR GOSPEL przy Domu Kultury w Olszówce

Chór powstał w 2017 roku. Obecnie skupia ponad 60. osób, które dzielą się ze słuchaczami swoją pasją i radością śpiewania. Koncerty chóru cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem publiczności ze względu na zróżnicowany repertuar oraz atmosferę jaką tworzą śpiewacy i ich dyrygent Michał Czulak. Swoje umiejętności chórzyści doskonalą na corocznych warsztatach muzyki gospel prowadzonych przez instruktorów z całego świata. Koncert galowy wieńczący warsztaty wpisał się trwale w kalendarz interesujących wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. W ubiegłym roku chór świętował jubileusz 5-lecia istnienia i wydał z tej okazji swoją debiutancką płytę z kolędami i pastorałkami.

Nominacje za szczególne osiągnięcia kulturalne w 2023 roku:

KARINA CZERNEK

Artystka wizualna tworząca w autorskich technikach z pogranicza malarstwa i tkaniny. Tworzy murale, ilustracje do książek oraz prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Kilkakrotnie zakwalifikowała się do Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” oraz do Triennale Małych Form Malarskich w Toruniu Wzięła udział w finale Ogólnopolskiego Biennale Sztuki Salon Zimowy 2022 w Radomiu. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych. Jest autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, z czego wystawa „Cielesne tkaniny” prezentowana w Tichauer Art Galery w Tychach zdobyła duże uznanie krytyki i publiczności. W ubiegłym roku uczestniczyła w Triennale Malarstwa „ANIMALS” w Chorzowie, w targach sztuki Artshow Events w Fabryce Norblina w Warszawie oraz reprezentowała polską sztukę podczas rezydencji artystycznej w Wolfsburgu w ramach obchodów 25. rocznicy podpisania umowy o wzajemnej przyjaźni i partnerstwie pomiędzy naszymi miastami.

BOŻENA i BOGUSŁAW CHORĄŻOWIE

Pracownicy naukowi Działu Archeologii Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. W rejonie beskidzkiego przełomu rzeki Soły odkryli prehistoryczne przedmioty z brązu i żelaza pochodzące sprzed 2600 lat. Ten sensacyjny skarb, liczący ponad czterdzieści przedmiotów datowanych na okres wczesnego żelaza, poszerzył wiedzę z dziedziny archeologii Karpat, początków zastosowania żelaza na naszych terenach oraz kontaktów handlowych w tamtym okresie. Prace badawcze doczekały się wnikliwych opracowań naukowych i publikacji popularyzując nasze dziedzictwo. Pozyskane zabytki po pracach konserwatorskich, które zostały uhonorowane Nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku, prezentowane były w 2023 roku w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Obecnie podziwiać je można na ekspozycji stałej Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

TOMASZ WALCZAK

Swoją przygodę z filmem rozpoczął filmem „Lovely Bielsko-Biała”. Stworzył wiele filmów, w tym nagradzany na światowych festiwalach film „Future is Bright”, w którym pokazał miasto Bielsko-Biała w trakcie pandemii. Współpracował z największymi stacjami telewizyjnymi w kraju. Jako specjalista od ujęć poklatkowych pracował dla największych światowych festiwali muzycznych takich jak „Tomorrowland” w Belgii czy „Soundstorm” w Arabii Saudyjskiej. Jego film zatytułowany „Bielsko-Biała - miasto od zawsze dla ludzi” został w ubiegłym roku obsypany nagrodami na wszystkich znaczących festiwalach w Europie, Stanach Zjednoczonych i Afryce. Ukoronowaniem sukcesów tego filmu było zdobycie Złotej Nagrody w konkursie 35. The World Tourism Film Awards w Walencji i uznanie go za najlepszy na świecie film promujący miasto. W konkursie pokonał prawie trzy tysiące filmów reprezentujących dziewięćdziesiąt państw z całego świata.  IKAR 2023 - za szczególne osiągnięcia kulturalne w 2023 roku

ADA PIEKARSKA

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historii sztuki Polskiej Akademii Nauk, prezeska Fundacji Galerii Bielskiej BWA, kuratorka wystaw, autorka tekstów i katalogów. Była kuratorką 46. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2023. Stworzyła nową identyfikację plastyczną i ciekawą stronę internetową otwierając konkurs na nowe obszary komunikacji społecznej i medialnej. Jej kreatywność i duża aktywność w promowaniu konkursu w tradycyjnych mediach i w sieci sprawiły, że ubiegłoroczny konkurs cieszył się jeszcze większym niż dotychczas zainteresowaniem środowiska artystycznego. Był rekordowy względu na ilość oraz poziom nadesłanych prac oraz ilości przyznanych głównych nagród. Z wystawy konkursowej uczyniła ważną opowieść o współczesnym życiu, ukazała polskie malarstwo jako istotne narzędzie percepcji świata i odniesienia się do wyzwań jakie stawia przed nami aktualna rzeczywistość.

RADOSŁAW SADOWSKI

W Teatrze Lalek Banialuka od 2001 roku. To aktor wszechstronny, gotowy do podejmowania najtrudniejszych wyzwań scenicznych. Tworzy wyraziste i rozpoznawalne role, które nie pozostawiają widza obojętnym. Jego kreacje w „Koziołku Matołku”, „Zielonym Wędrowcu” czy „Robinsonie” tworzyły ważne karty historii Banialuki. Laureat nagród na festiwalach teatralnych, w tym indywidualnej nagrody aktorskiej za rolę w widowisku „Smacznego, proszę Wilka! na Festiwalu Maskarada w Rzeszowie. Nominowany do Nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki IKAR 2014. Zdobył nominację do Złotych Masek 2022 za rolę Szczurka w spektaklu „Urodziny w Nigdylandii”. Odznaczony w 2022 roku Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W ubiegłym roku zagrał z dużym powodzeniem główną rolę w „Ślubie” Witolda Gombrowicza tworząc bardzo interesującą, złożoną i niejednoznaczną postać sceniczną.

Nominacje za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki:

KRYSTYNA STEC

Animatorka kultury, organizatorka działań Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej. Przez wiele lat kierowała biurem Zarządu Okręgu ZPAP w naszym mieście. Dała się poznać
nie tylko jako świetny organizator, ale także osoba bardzo zaangażowana w życie bielskiego środowiska plastycznego, wspierająca i integrująca bielskich artystów. Gdy po stanie wojennym przestał istnieć Związek przechowała wiele dokumentów, które po reaktywacji pozwoliły odtworzyć jego historię. Była współorganizatorką obchodów jubileuszu 75-lecia działalności ZPAP w Bielsku-Białej i koordynatorką powstania katalogu jubileuszowego dokumentującego działalność ponad dwustu bielskich artystów.

MARIA DYCZEK

Mistrzyni rzemiosł teatralnych, wybitna charakteryzatorka i perukarka. W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej pracuje od 1963 roku. Unikalnej obecnie sztuki tkania teatralnych peruk i technik scenicznej charakteryzacji uczyła się pod okiem Ryszarda Palucha, niezapomnianego mistrza tych dziedzin. Podczas swojej wieloletniej pracy przygotowała setki peruk, wykonała tysiące charakteryzacji zarówno teatralnych jak i filmowych zyskując szerokie uznanie środowiska artystycznego. Realizowała wyszukane koncepcje autorskie reżyserów i kostiumologów, wymagające doświadczenia oraz niezwykłej precyzji. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i znajomością tajników sceny podczas warsztatów teatralnych oraz wizyt publiczności w jej pracowni.

DOROTA WIEWIÓRA

Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, członkini zarządu Fundacji Edukacyjne Centrum Żydowskie w Oświęcimiu. W minionym roku obchodziła 30-lecie działalności na rzecz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i życia kulturalnego Bielska-Białej. Prowadzi działalność popularyzującą dziedzictwo wielokulturowości i tradycji wielowyznaniowej w naszym mieście, organizuje koncerty, wystawy i wykłady współpracując z wieloma instytucjami kultury działającymi w Bielsku-Białej. Animatorka życia społeczno-kulturalnego promującego ideę tolerancji i wzajemnego szacunku. Z aktorami Teatru Polskiego współorganizowała niecodzienne widowiska wystawiane na podstawie „Dziadów” Adama Mickiewicza w Sali Ceremonii i na terenie Cmentarza Żydowskiego przy ulicy Cieszyńskiej. Inicjatorka spacerów historycznych po cmentarzu żydowskim oraz badań naukowych dotyczących historii Żydów w Bielsku i Białej. Uhonorowana Złotą Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego, odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Brązową Odznaką Ministra Sprawiedliwości oraz Brązowym Krzyżem Zasługi.  IKAR 2023 – za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki

ANDRZEJ RUBINKIEWICZ

pedagog, nauczyciel historii, wychowawca, wieloletni dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej. Pomysłodawca Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej, które jest ważnym wydarzeniem podejmującym dyskusję na temat edukacji artystycznej oraz kondycji współczesnej sztuki. Przyczynił się do powstania szkolnej Galerii Akcent, w której swoje prace prezentowało wielu uczniów i absolwentów oraz znakomitych twórców takich jak Michał Kliś, Eugeniusz Delekta i Ernest Zawada. Wielokrotnie odznaczany za swoją działalność pedagogiczną, w tym Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2004 roku, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2018 roku i Złotym Medalem za Długoletnią Służbę w 2023 roku.

INEZ BATURO

Artystka fotografik, wydawca książek, tłumaczka, członkini Związku Polskich Artystów Fotografików, organizatorka i dyrektorka biennale fotografii FotoArtFestival jednego z ważniejszych festiwali prezentujących fotografię światową, który w minionym roku świętował swój 10. jubileusz. Prezeska Fundacji Centrum Fotografii i kuratorka wystaw Galerii Fotografii B&B w Bielsku-Białej. Organizatorka plenerów, kursów i międzynarodowych projektów fotograficznych. Laureatka nagród i wyróżnień. Jej fotografie prezentowane były m. in. w „Voyage” i „National Geographic”, a także ujęte w prestiżowej publikacji Naomi Rosenblum „Women`s History of Photography". Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki IKAR 2005, Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych w 2007 roku oraz Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych w 2023 roku.

IKAR SPECJALNY 2023

EWA CHOJECKA

Wybitna specjalistka w dziedzinie historii sztuki, członkini Komitetu Nauk o Sztuce Wydziału Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk, członkini Honorowa Stowarzyszenia Historyków Sztuki, wieloletni kierownik Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Promotorka wielu przewodów doktorskich, autorka opracowań dotyczących sztuki Górnego Śląska, architektury XIX i XX wieku oraz grafiki renesansowej. Prowadzi szeroką działalność popularyzatorską dotyczącą historii Bielska-Białej, uczestniczy w dyskusjach, konferencjach i panelach naukowych oraz w pracach Rady Programowej projektu pn. Bielsko-Biała Europejska Stolicą Kultury w 2029 roku. Proponuje nowe formy działań i konsekwentnie wspiera inicjatywy zmierzające do upowszechniania wiedzy o mieście i regionie. Laureatka wielu nagród, w tym: Nagrody im. Karola Miarki, Nagrody im. ks. Augustina Weltzla "Górnośląski Tacyt" oraz Nagrody Kulturalnej im. Georga Dehio przyznanej jej za popularyzację historii sztuki Górnego Śląska jako części europejskiego dziedzictwa kulturowego. Laureatka IKARA 1996 za wybitną dotychczasową działalność. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

LAUREACI IKARA - LISTA

REGULAMIN IKARA

RODO_2023_OŚWIADCZENIE I KLAUZULA