Stypendia w dziedzinie kultury i sztuki

STYPENDIA W DZIEDZINIE KULTURY I SZTUKI 2024

W tym roku w Wydziale Kultury i Promocji złożono 23 wnioski na stypendia Miasta Bielska-Białej dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, opieką nad zabytkami lub upowszechnianiem kultury. Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski przyznał stypendia 10. osobom na realizację następujących przedsięwzięć:

  • Krzysztof DziedzicABC perkusisty – poradnik,
  • Martyna Hickiewicz-KurekZ czułością – koncepcja choreograficzna duetu tanecznego,
  • Sławomir HorowskiBielsko-Biała. Historia ciekawa – e-book,
  • Joanna KałdanPejzaż ludzki. Opowieść o pewnym mieście – cykl obrazów malarskich,
  • Sebastian KuchczyńskiImpressions of Bielsko-Biała – autorski projekt audiowizualny,
  • Adrian LachDetal i forma. Zdjęcia architektury Bielska-Białej,
  • Agnieszka LoskaStruktury natury – ceramika, porcelana, drewno i fotografia,
  • Ewelina MazurekŚwiat pełen jest tajemnic - zbiór opowiadań dla dzieci,
  • Miłosz PieczonkaSaksofon solo – cykl koncertów z wykorzystaniem sztuk wizualnych,
  • Liliana SamulakEkspresja artystyczna w procesie terapeutycznym – cykl obrazów malarskich.

NOTKI BIOGRAFICZNE STYPENDYSTÓW 2024:

KRZYSZTOF DZIEDZIC

polski perkusista i kompozytor jazzowy. Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im . St. Moniuszki  w Bielsku-Białej. Jeszcze jako uczeń dołączył do Big Bandu Akademii Muzycznej w Katowicach. Zdobywał liczne nagrody i wyróżniania na konkursach młodych muzyków, między innymi na konkursie Jazz Juniors czy Pomorska Jesień Jazzowa. Zadebiutował w 1996 roku na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu w kwintecie Piotra Wojtasika, z którym występował podczas Warsaw Summer Jazz Days i na Jazz Jamboree. Współpracował z Januszem Muniakiem, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Jarosławem Śmietaną i Adamem Pierończykiem. Z zespołem Sławek Jaskułke 3yo nagrał album Sugerfree i koncertował w całej Europie. W 2004 roku wraz z Davidem Murrayem i Miką Urbaniak wystąpił podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej. W 2007 roku ukazał się album zespołu Henryk Miśkiewicz Quartet Full drive 2 z jego udziałem, wystąpił także wraz z zespołem Adam Pieronkiewicz Trio na prestiżowym festiwalu The North See Jazz Fest w Rotterdamie. W 2008 roku rozpoczął współpracę ze światowej sławy skrzypkiem jazzowym Nigelem Kennedym, z którym nagrał trzy albumy: SHHH, The Very Best of Nigel Kennedy oraz Nigel Kennedy Four Elements i występował w najsłynniejszych salach koncertowych. W 2012 roku, w ramach projektu Bach/Fats Waller, koncertował w Japonii, Chinach i Brazylii z Johnem Lordem, a także nawiązał współpracę z zespołem SBB występując z Apostolisem Anthymosem i Józefem Skrzekiem. Założył Polish Drummers Institute i w 2015 roku prowadził cykl warsztatów dla młodych muzyków. W 2017 roku zorganizował Międzynarodowy Konkurs Perkusyjny. W tym samym roku wydał debiutancki album TEMPO, którego premiera odbyła się podczas 19. Bielskiej Zadymki Jazzowej w Bielsku-Białej. Album ten był nominowany do nagrody fonograficznej FRYDERYK 2018 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.

 

MARTYNA HICKIEWICZ-KUREK

aktorka-tancerka, choreografka, instruktorka tańca współczesnego, absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Brała udział w spektaklu dyplomowym Zimowy pogrzeb w reżyserii Przemysława Kani i Piotra Bułki, który został zakwalifikowany do festiwalu Moscow International Theatre Festival of Graduate and Student Performances oraz w spektaklu Flying fish w choreografii Ferenca Fehera, który otrzymał Honorową Nagrodę Specjalną za pracę zespołową oraz Nagrodę im. Jana Machulskiego na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Jej choreografia Gdy wszystko zostało powiedziane, dla Zespołu Tańca i Piosenki Jarzębinki, zajęła drugie miejsce na XIV Zgierskich Spotkaniach Tanecznych i została wyróżniona podczas Łódzkiej Sceny Tańca. W 2019 roku brała udział w performansie Statue of Liberty realizowanym przez Buda Staging w Holandii. Stworzyła choreografię do półfinału Młodego Tancerza Roku 2019 dla Judyty Pakulskiej. Podczas wydarzenia XSS w Teatrze Rozbark zaprezentowała autorski projekt Schron powodziowy. W 2021 roku występowała w interdyscyplinarnym widowisku multimedialnym Tryptyk Powstańczy. Pamięć ziemi w choreografii Jakuba Lewandowskiego. Stworzyła choreografię do spektaklu Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek prezentowanego w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie oraz spektaklu Serce w reżyserii Moniki Czajkowskiej w Teatrze Centralnym przy Centrum Kultury w Lublinie. Była współreżyserską oraz choreografką spektaklu ulicznego Kwiat paproci zaprezentowanego w przestrzeni miejskiej Bielska-Białej w 2024 roku. Jest instruktorką tańca współczesnego, kierownikiem i choreografem Zespołu Tanecznego Synergia działającego przy Bielskim Centrum Kultury, a także prezeską fundacji Centrum Artystyczne Saltare.

 

SŁAWOMIR HOROWSKI

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku historia Wydziału Nauk Społecznych. Od wielu lat popularyzuje historię i upowszechnia dziedzictwo kulturowe Bielska-Białej. Przez dwie dekady (1997-2018) na łamach tygodnika Kronika Beskidzka ukazywały się jego artykuły poświęcone przeszłości i kulturze Bielska-Białej. Jego historyczne teksty dotyczące Bielska-Białej ukazywały się także w periodyku Mówią wieki oraz w portalach internetowych beskidzka24.pl i bielsko.info. W tygodniku Głos Ziemi Cieszyńskiej publikował artykuły poświęcone historii i kulturze Śląska Cieszyńskiego. Jest współautorem serii kilkunastu filmów dokumentalno-edukacyjnych poświęconych osobom wpisanym do Księgi Zasłużonych dla Miasta Bielska-Białej oraz filmu dokumentalno-edukacyjnego Jaworze dawniej niż wczoraj. Autor książek: Dawno temu w Bielsku-Białej. Kat, naziści i masoni, Z dziejów ziemi bielskiej. A to historia!, Wojna na Śląsku Cieszyńskim 1939-1945, kryminału retro Gra śmiercią. Jaworze 1905 oraz monografii liceum im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej napisanej na stulecie szkoły. Jest przewodnikiem wycieczek historycznych po Bielsku-Białej organizowanych przez Stowarzyszenie Olszówka. Z okazji 70-lecia powstania Bielska-Białej stworzył serię krótkich filmów przybliżających historię miasta zamieszczonych na profilu facebookowym Bielski Almanach. Był jednym z założycieli Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego. Przeszłość i kulturę Bielska-Biała popularyzuje także wśród uczniów liceum im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej, gdzie pracuje jako nauczyciel.

 

JOANNA KAŁDAN

Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom zrealizowała w 2016 roku w pracowni prof. Adama Brinckena. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ikoną, muralem. W 2015 roku została wyróżniona podczas V Kazimierskiej Pleneriady Wyższych Uczelni Artystycznych. Rok później zdobyła Grand Prix Ogólnopolskiego Biennale Malarstwa Pejzaż Architektoniczny w Bisztynku i została stypendystką Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki. Rok 2018 przyniósł jej wyróżnienie na zbiorowej wystawie Małego Zimowego Salonu Malarstwa Młodych w Zofia Weiss Gallery w Krakowie, przyznane przez Zofię Weiss, Prezes Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa. Prace Joanny Kałdan były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Galerii Pryzmat ZPAP w Krakowie, Galerii Łaźnia w Radomiu, Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie, w Ustce i w Wolfsburgu, a w Bielsku-Białej w Galerii PPP, Galerii Na Piętrze Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz oraz w Galerii Wzgórze.

 

 

SEBASTIAN KUCHCZYŃSKI

perkusista, producent muzyczny. Absolwent Berklee Global Jazz Institute na Berklee College of Music w Bostonie. Stypendysta University of Louisville w Kentucky. Założyciel zespołu Gravity Jazz Collective. Współpracował z takimi artystami jak Victor Mendoza, Danilo Perez, Mino Cinelu, Michael Patches Stewart, George Garzone czy Zbigniew Namysłowski. Jest założycielem nowojorskiej wytwórni Pomade Records oraz producentem cyklu koncertów Jazzowa Brodnica. Nagrał ponad 50. albumów studyjnych w różnorodnych gatunkach muzycznych dla takich wytwórni jak: Igloo Records, Challenge Records, Hevhetia czy SJRecords. Jego solowy debiutancki album Yavia ukazał się w 2024 roku. Jest laureatem licznych nagród, w tym: nagrody solowej w kategorii Open oraz Nagrody specjalnej za Największy Talent Festiwalu na Tarnów Jazz Contest w 2008 roku, nagrody indywidualnej na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, drugiego miejsca na Jazz Hoeilaart w Belgii w 2010 roku,  pierwszego miejsca na konkursie Getxo Jazz w Hiszpanii w 2011 roku, a także głównych nagród na Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze w 2011 i 2012 roku. Był nominowany do nagrody fonograficznej FRYDERYK w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku za albumy: Ola Trzaska All round, Przemysław Florczak Image Of My Personality, Biotone Unspoken Words.

 

ADRIAN LACH

Jest fotografem i artystą sztuk wizualnych, realizującym się zarówno w fotografii artystycznej, jak i komercyjnej. Obecnie kontynuuje studia magisterskie w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie, w Czechach. Był stypendystą Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki w 2011 roku. W 2013 roku zdobył nagrodę w sekcji Debiuty na TIFF Festival we Wrocławiu, dzięki czemu jego wystawa była prezentowana w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. W tym samym roku został finalistą drugiej edycji konkursu na projekt Fotoksiążki, organizowanego przez Czytelnię Sztuki w Gliwicach. W 2020 roku był finalistą międzynarodowego konkursu Portrait Of Humanity, organizowanego przez British Journal of Photography. W 2023 roku otrzymał nominację w kategorii portret w XX edycji Konkursu Klubu Twórców Reklamy organizowanego przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR w Warszawie. Jego prace były prezentowane na licznych wystawach w Polsce, Niemczech, Czechach, Słowacji i Włoszech.

 

AGNIESZKA LOSKA

Od 2017 roku prowadzi Pracownię za Buczyną w Mazańcowicach, gdzie organizuje kursy technik ceramicznych i malarskich oraz realizuje cykliczne warsztaty, które wspierają twórczy rozwój uczestników. Jej prace były eksponowane między innymi w Galerii Bielskiej BWA, gdzie prezentowała ceramikę inspirowaną naturalnymi strukturami oraz malarstwo poruszające tematykę społeczną. Prowadziła szereg innowacyjnych projektów, których celem było tworzenie rzeźb ceramicznych oraz biżuterii inspirowanych lokalną fauną i florą. Trwający kilka lat projekt Noc z ceramiką zyskał szerokie grono odbiorców ceniących go za wartości artystyczne i edukacyjne. Była pomysłodawczynią i moderatorką warsztatów arteterapeutycznych w Ośrodku Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej, w których tworzenie ceramiki pełniło funkcje terapeutyczne. Swoje działania proekologiczne artystka realizowała w cyklicznym projekcie Łaźnia Twórcza oraz podczas pleneru malarskiego Ekologiczne Inspiracje. Jej autorski projekt Drzewo Życia to unikalne portrety kobiet stylizowane na drzewa prezentowane na Instagramie oraz innych platformach społecznościowych, gdzie cieszyły się dużą popularnością. Artystka współpracuje z różnymi instytucjami kultury, w tym z ośrodkiem Kultury w Jasienicy i Stowarzyszeniem Sztuka Teatr, angażuje się w projekty artystyczne wzbogacające lokalne środowisko twórcze i promujące sztukę. Jest pedagogiem, który dzieli się swoją wiedzą oraz aktywnie wspiera artystyczny rozwój uczestników projektów.

 

EWELINA MAZUREK

Zadebiutowała w 2016 roku baśnią dla dzieci pt. Ziarenko prawdy. Jej druga powieść dla dzieci Dodo i smocze miasto, ukazała się w czerwcu 2023 roku. Kolejna książka Podniebna misja Franka miała swoją premierę w lipcu 2024 roku. Na podstawie fabuły książek Ewelina Mazurek opracowała serię spotkań autorskich połączonych z warsztatami dla dzieci. Jest inżynierem materiałowym i zamiłowanie do nauk ścisłych, głównie fizyki i chemii sprawia, że potrafi przekazywać naukowe tajemnice młodym czytelnikom w interesujący, bajkowy sposób. W swoich opowiadaniach prezentuje humanistyczne przesłania, promuje wartości rodzinne i potrzebę wzajemnego wsparcia w trudnych sytuacjach. Porusza problem ucieczki młodych ludzi w wirtualny świat, budzi refleksje dotyczące istoty życia, miłości, przyjaźni i kontaktu z drugim człowiekiem. Do swych opowiadań pisarka tworzy projekty ilustracji, a jej szkice zilustrowały książkę Podniebna misja Franka oraz Dodo i smocze miasto Baśń Ziarenko prawdy uzyskała przychylne recenzje krytyków i pedagogów, który docenili ciekawe metamorfozy bohaterów i nieoczekiwane zwroty akcji oraz walory edukacyjno-artystyczne książki.

 

MIŁOSZ PIECZONKA

Saksofonista, kompozytor, producent i lider projektów. Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Jest studentem Uniwersytetu Muzycznego (Universität der Künste) w Berlinie, współzałożycielem zespołów USO 9001 i Kosmonauci oraz liderem zespołu Miłosz Pieczonka Trio działającego w Berlinie. Z każdym z tych zespołów wydał debiutanckie albumy. Był wyróżniany i nagradzany w konkursach, między innymi na School & Jazz Festiwal w Lubaczowie, Jazz Contest w Tarnowie oraz plebiscytach Gazety Wyborczej: Olśnienia i Sanki, a także w Moskitach K-Magu. Koncertował między innymi w Wiedniu, Berlinie, Brnie, Zagrzebiu, Budapeszcie i Oslo. Uczestniczył w wielu festiwalach w całej Europie, takich jak: Jazz Jamboree Festival, Tauron Nowa Muzyka, Jazz Around, Jazz Jantar, Opener. Koncertował także w Operze Narodowej Ljubljanie, Operze Narodowej w Warszawie oraz w Sali NOSPR-u. Zdobywał doświadczenie i uczył się od takich artystów jak: Soweto Kinch, Nate Wooly, Mike Moreno i Melissa Aldana (USA), Eirik Hegdal i Thomasem Strønen (Norwegia), Mats Holmquist i Petter Eldh (Szwecja), Adam Ben Ezra (Izrael), Marcin Masecki (Polska), Damiano Grandesso (Włochy) oraz Nikki Iles (Wielka Brytania). Współpracował w Polsce i za granicą z wieloma uznanymi artystami takimi jak: Marek Pospieszalski, Wojtek Mazolewski, Frank Gratkowski, Paulina Przybysz, Luca Curcio, Stanisław Słowiński, EABS, Kuba Więcek, Felix Robin, Szczyl, Asthma, TONFA, Cichoń, Fabian Willmann, Koza.

 

LILIANA SAMULAK

Absolwentka Liceum Plastycznego im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej i Kolegium Nauczycielskim w Bielsku-Białej na Wydziale Pedagogiki. W 2023 roku ukończyła z wyróżnieniem studia II stopnia na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim na kierunku Edukacji Elementarnej i Terapii Pedagogicznej. Jest absolwentką studiów podyplomowych na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku Rysunek i Malarstwo. Jest doktorantką na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Radomskiego. Była prelegentem podczas II Konferencji Edukacyjnej Autyzm. Życie/Bycie w spektrum organizowanym przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOM w Katowicach. Jej prezentacja dotyczyła ekspresji artystycznej w wyrażaniu emocji dziecka ze spektrum autyzmu. Prowadzi warsztaty plastyczno-terapeutycznych wykorzystując elementy arteterapii w celu rozbudzenia wśród uczestników pasji tworzenia. W 2022 roku prezentowała swoje prace w Galerii Next w Bydgoszczy oraz Galerii Akademickiej ATH w Bielsko-Biała, a w 2023  roku w Bibliotece Samorządowej i Sali Wystaw Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej w Żywcu oraz w Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej. W tym roku jej prace można było oglądać między innymi w warszawskich galeriach: Forest i Pod okiem, a także podczas Targów Sztuki International Art Fair w Barcelonie i w Monat Gallery w Madrycie.

LISTA STYPENDYSTÓW

WNIOSEK STYPENDIALNY_2024

RODO i KLAUZULA _2024

UCHWAŁA O STYPENDIACH