LAUREACI NAGRÓD W DZIEDZNIE TEATRU 2024
RENATA KUDZIA
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej. Pracuje w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej jako specjalista rzemiosł teatralnych plastyk-butafor. Wykonała wiele pięknych i skomplikowanych elementów dekoracji oraz rekwizytów, które współtworzyły sceniczną iluzję spektakli prezentowanych na bielskiej scenie. Kreatywnie współpracowała z scenografami tworząc złożone elementy dekoracji do tak plastycznie bogatych przedstawień jak Faraon, Skąpiec, Kabaret czy Sztukmistrz z miasta Lublina. Jest autorką trójwymiarowych tylfografik prezentowanych na wystawie Dotknij teatru powstałej w ramach działań Spektakle bez barier. Uhonorowana Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę. W tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia pracy zawodowej.
WŁADYSŁAW ANISZEWSKI
Jest absolwentem Studium Aktorskiego Teatrów Lalkowych w Będzinie. Podczas swej wieloletniej pracy na scenie Teatru Lalek Banialuka zagrał wiele interesujących ról. Zaznaczył swoją twórczą obecność w takich widowiskach jak: Samotność, Serce jak złoty gołąb, Ballady i romanse czy Smacznego, proszę wilka! Jest aktorem wyjątkowym, który wspaniale wpisuje się swymi umiejętnościami w niezwykłe kreacje zbiorowe zespołu teatralnego Banialuki takie jak: spektakl Tuwim i..., który przyniósł teatrowi dyplom specjalny w ramach IKARA 2019. Aktor otrzymał Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego oraz Złoty Medal za Długoletnią Służbę. W tym roku świętuje jubileusz 40-lecia pracy na bielskiej scenie lalkowej.
animatorka kultury, aktorka i reżyserka. Specjalizuje w szczudlarstwie, które wykorzystuje w spektaklach ulicznych. Prowadzi grupy teatralne oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży. Występowała na festiwalach ulicznych w kraju i za granicą. Spektakl Uwolnij w wykonaniu założonego przez nią Teatru Świat został zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej w 2022 roku. Etiuda teatralna Dziewczynka z zapałkami w jej reżyserii cieszyła się dużym zainteresowaniem, podobnie jak spektakl Kwiat Paproci zrealizowany z zespołem tanecznym Synergia oraz widowisko Gusła czerpiące z mitologii słowiańskiej i Dziadów Mickiewicza. Jej teatr wystąpił podczas ceremonii otwarcia cieszyńskiego Festiwalu Teatralnego Bez Granic oraz podczas Przeglądu Artystów Ulicznych w Bielsku-Białej w 2023 roku, gdzie zaprezentował wyreżyserowany przez nią spektakl Blask.
MICHAŁ CZADERNA
W Teatrze Polskim zagrał pond 30 różnorodnych ról. To aktor utalentowany i wszechstronny, który z powodzeniem stworzył interesujące kreacje dramatyczne, takie jak Angelo w Miarce za miarkę, Iwan Bezdomny w Mistrzu i Małgorzacie czy Ziembiewicz w Granicy, a także zabawne postaci komediowe, jak Anzelm w Skąpcu, Pidgeon w Hotelu Westminster i Jack Gable w Pół żartem, pół sercem. Za tytułową rolę w spektaklu Cyrano de Bergerac otrzymał nominację do Złotych Masek województwa śląskiego
w 2021 roku, a rola Hermana w Sztukmistrzu z miasta Lublina przyniosła mu w ubiegłym roku kolejną nominację do tej prestiżowej nagrody. W tym roku za rolę Rochowicza/Marysi w spektaklu Poszukiwany, poszukiwana otrzymał Nagrodę im. Leny Starke przyznawaną przez Zarządu Oddziału ZASP w Katowicach.
LUCJAN RODAK
W tym roku świętuje jubileusz 35-lecia pracy, z czego 34 lata przepracował w Teatrze Lalek Banialuka. Rzemieślnik teatralny, doświadczony maszynista sceny i brygadzista. Jego wiedza i znajomość tajników sceny są nieocenione zarówno podczas prezentacji spektakli w siedzibie teatru, występów gościnnych, a także pokazów konkursowych i festiwalowych. Ukryty za kulisami, tworzy przestrzeń, w której rozgrywają się najbardziej wymagające plastycznie widowiska Banialuki, a jego zaangażowanie i kreatywność w rozwiązywaniu technicznych problemów scenicznych przyczyniają się do sukcesów Banialuki i sprawiają, że magia teatru nadal trwa i może zachwycać widzów.
LAUREACI NAGRÓD W DZIEDZINIE TEATRU_2024