Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki IKAR 2022
Nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i Sztuki IKAR zostały przyznane po raz 30. Wnioski na IKARY składane są w Wydziale Kultury i Promocji, Kapituła je rozpatruje i opiniuje, a decyzje o przyznaniu IKARÓW podejmuje Prezydent Miasta Bielska-Białej.
DOBRODZIEJ KULTURY 2022
NEMAK POLAND sp. z o.o.
Firma NEMAK jest z Teatrem Polskim od wielu lat i regularne wspiera go finansowo. W ubiegłym roku jej hojność pozwoliła na stworzenie kilku wspaniałych premier i teatralnych wydarzeń. Firma włączyła się także znacząco w przygotowania obchodów jubileuszu 75-lecia działalności Teatru Lalek Banialuka.
POLMOTORS sp. z o.o.
firma od wielu lat wspiera finansowo organizację miejskich działań kulturalnych. W 2022 roku była jednym ze sponsorów 11. Wystawy Kuratorskiej Bielskiej Jesieni - Sezon w piekle organizowanej w Galerii Bielskiej BWA, a także XXIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej i wszystkich wydarzeń podczas jubileuszowego roku 75-lecia Banialuki.
PREZERO Bielsko-Biała S.A.
W ubiegłym roku firma wsparła finansowo Bielskie Centrum Kultury podczas organizacji wielu wydarzeń w tym między innymi cieszącego się dużym zainteresowaniem Pikniku ekologicznego czy gromadzącego tłumy miłośników dobrego humoru Festiwalu Kabaretowego FERMENTY.
Nominacje:
- za szczególne osiągnięcia kulturalne w 2022 roku
JULIUSZ WĄTROBA
poeta, prozaik, satyryk, autor piosenek, fraszek i aforyzmów. Członek Związku Literatów Polskich. Wielokrotnie nagradzany za twórczość literacką. Setki jego utworów opublikowano w pismach literackich, kulturalnych i satyrycznych, wydaniach zbiorowych, almanachach i antologiach. W ubiegłym roku ukazał się jego tomik Gesty, który został bardzo gorąco przyjęty przez krytykę. Dowodzi on wirtuozerii poetyckiej autora, która wyraża niezwykłą wrażliwość poety, głęboką refleksję nad ludzkim losem i miejscem człowieka we wszechświecie. Tomik urzeka literackim wdziękiem, nieoczywistym paradoksem i serdeczną ironią.
IKAR 2022 - za szczególne osiągnięcia kulturalne w 2022 roku
MAREK LUZAR
Ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Malarz, grafik, scenograf.; Jest współrealizatorem programów telewizyjnych, reżyserem filmów animowanych, reklam telewizyjnych, dokumentalistą i reżyserem teatralnym. Zrealizował kilka autorskich filmów animowanych, w tym Tryptyk rzymski, który powstał na podstawie poematu Jan Pawła II. Stypendysta miasta Bielska-Białej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasta Wolfsburg oraz Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. W ubiegłym roku w bielskim kinie Helios odbyła się premiera jego autorskiego filmu Kurierka, który jest niezwykłą opowieścią o losach młodej kobiety Krystyny Rzepeckiej, która z narażeniem życia przewiozła do Warszawy dokumentację dotyczącą niemieckich zbrodni w Auschwitz. Film został zrealizowany z dużym rozmachem i artystycznym wysmakowaniem, jego atutem prócz niezwykłej narracji jest umiejętne korzystanie z najnowsze techniki animacji filmowej.
MATEUSZ WOJTASIŃSKI
Tancerz, aktor, choreograf, absolwent PWST w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Od 2014 roku w zespole Teatru Polskiego. W 2022 roku zagrał z powodzeniem tytułowe role w interesujących spektaklach tego teatru: Faraonie. Fantasmagorii na chóry i solistów w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego oraz w Sztukmistrzu z miasta Lublina wyreżyserowanym przez Witolda Mazurkiewicza. Aktor wykreował w nich skrajnie różne postaci, które były złożone psychologicznie i wspaniale wpisywały się w odmienne konwencje tych przedstawień. Zaprezentował w nich swoich możliwości aktorskie i taneczne zyskując uznanie krytyki teatralnej i widzów. Ponadto w ubiegłym roku bardzo aktywnie uczestniczył jako tancerz i choreograf w ważnych miejskich wydarzeniach, w tym w pokazie prerformatywnym Artystyczna Strefa Wyzwolenia zaprezentowanym podczas Dni Bielska-Białej 2022 czy pokazie mody Maria di Anglona Everlasting Art. Project by Nartasha Pavluchenko, Tursi 2022.
KRZYSZTOF MORCINEK
absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach filii w Cieszynie. W Galerii Bielskiej BWA projektuje wydawnictwa cechujące się wysokim poziomem artystycznym i edytorskim, tworzy scenografie do wystaw Galerii i sprawuje opiekę kuratorską nad wybranymi wystawami. Był pomysłodawcą, autorem koncepcji oraz projektantem oprawy graficznej i scenografii retrospektywnej wystawy Andrzej Szewczyk – Artysta jest argumentem prezentowanej w BWA jesienią ubiegłego roku. Wydarzeniu towarzyszył interesujący panel dyskusyjny poświęcony artyście, oprowadzanie kuratorskie i projekcja filmu dokumentalnego o jego życiu i twórczości. Wystawa, prezentująca ponad 200. prac artysty, stała się największym wydarzeniem w Galerii z zakresu sztuk wizualnych. Została obejrzana przez prawie 2 tys. odbiorców z całego kraju i zyskała uznanie ogólnopolskich środowisk twórczych.
MATEUSZ DUBIEL
uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Jest utalentowanym pianistą, laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Zdobył I miejsce na 27. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, I nagrodę i Grand Prix na Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku. Jest laureatem XII Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów Artur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy oraz programu stypendialnego Młoda Polska. Zdobył I miejsce na międzynarodowym konkursie pianistycznym Obretello Piano Competition On-line Edition International w maju 2021 roku. W 2022 otrzymał Grand Prix VIII Festiwalu Pianistycznego Chopinowskie Interpretacje Młodych w Koninie oraz I nagrodę na 51. Ogólnopolskimi Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Nominacje:
- za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki
JAN PICHETA
Animator kultury, dziennikarz, felietonista, poeta i recenzent. Był redaktorem naczelnym Informatora Kulturalnego Województwa Bielskiego, sekretarzem redakcji Gazety Prowincjonalnej, kierownikiem oddziału Gazety Krakowskiej i Czasu Krakowskiego, dziennikarzem Trybuny Śląskiej, redaktorem naczelnym Kalendarza Beskidzkiego, a także reporterem i felietonistą Radia Bielsko. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i sekretarzem oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Katowicach. Był jednym z inicjatorów Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA, jednego z najstarszych w Polsce konkursów literackich. Jego plonem są antologie prac uczestników ukazujące się pod redakcja Jana Pichety. Redaktor ponad 50. książek, autor kilku tomików poetyckich i niezwykłych felietonów.
APOSTOLIS ANTHIMOS
Urodzony w Polsce Grek, polski kompozytor, multiinstrumentalista, gitarzysta rockowy i jazzowy. Jeden z najciekawszych instrumentalistów z pogranicza jazzu i rocka. Zadebiutował w 1971 roku jako gitarzysta legendarnego zespołu Silesian Blues Band (SBB), z którym koncertował w kraju i za granicą. W latach 80. współpracował z wieloma grupami muzycznymi, między innymi z Dżemem, Osjanem, Krzakiem czy Tomaszem Stańką. Założył też własne zespoły: Theatro z muzykami greckimi, Apostolis Anthimos Trio z perkusistą Krzysztofem Dziedzicem i gitarzystą basowym Robertem Szewczugą, Apostolis Anthimos Quartet, w którym grali: Arild Andersen, Tomasz Szukalski i Krzysztof Dziedzic. Ma na koncie wiele interesujących płyt i niezapomnianych albumów. Obchodził w ubiegłym roku jubileusz 50-lecia działalności artystycznej.
IKAR 2022 – za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki
PIOTR MATUSIK
pianista, keyboardzista, kompozytor. Absolwent wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Młoda Polska 2019. W 2020 roku, w ramach stypendium Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki przygotował projekt muzyczny pn. Improopera łączący świat opery i jazzu. Współpracował z Teatrem Polskim przy monodramie Wyspa Kalina i spektaklu The Big Bang, czyli Wielki Wybuch. Laureat I nagrody międzynarodowego konkursu kompozytorskiego Bjazz 2016 w Leuven (Belgia), I miejsca w Novum Jazz Festiwal w Łomży, II miejsca Konkursie na Kompozycję Jazzową oraz Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach, a także I nagrody na Międzynarodowym Konkursie na Kompozycję Fortepianową XI Piano Composition Competition Fidelio. W 2020 roku wytwórnia Solution wydała ciepło przyjęty przez melomanów album Independence Piotr Matusik Trio. Koncertował z wieloma światowymi gwiazdami jazzu udowadniając swoją niezwykłą wrażliwość muzyczną i fenomenalną technikę.
JERZY ROCŁAWSKI
Animator kultury, organizator koncertów i wydarzeń muzycznych, twórca i założyciel legendarnego klubu jazzowego Piątawka, prezes zarządu Stowarzyszenia Kulturalnego SONATA. Przez 45. lat działalności zorganizował ponad 400 spotkań, prelekcji i koncertów z udziałem takich artystów jak: Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski, Stanisław Soyka, Jan Ptaszyn Wróblewski czy Grażyna Łobaszewska. Przez kilka lat Jazz Club Piątawka działał w klubokawiarni Aquarium przy Galerii Bielskiej BWA organizując ponad 70. koncertów i realizując projekt Kombinat łączący muzykę alternatywną ze sztuka współczesną. Koncerty odbywały się w przestrzeni ekspozycji i były często wzbogacane wideoprojekcjami i wizualizacjami przygotowanymi przez autorów wystaw. W ramach tego projektu wystąpili w Bielsku-Białej między innymi: Organek, The Dumplings, Bokka, Smolik/Kev Fox i Skalpel. Od 2018 roku Jerzy Rocławski współpracował z Jazz Klubem Mertum, gdzie prezentował panoramę polskiego jazzu i zorganizował koncerty jubileuszowe z udziałem formacji Tribute to Krzak i Laboratorium.
ZYGMUNT CZERNEK
Społecznik i animator kultury. Kierował Międzyzakładowym Domem Kultury Metalowiec, z którego wywodzą się: Jarzębinki, Zespół Pieśni i Tańca Bielsko, Bielska Orkiestra Dęta i zespół muzyczny Vademecum. W sali Metalowca odbywały się koncerty takich tuzów polskiej estrady jak: Maanam, Dżem, Breakout czy Perfect. Zygmunt Czernek był jednym z inicjatorów trwającej 30. lat wymiany kulturalnej z Polskim Związkiem Kulturalno-Oświatowym w Suchej Górnej w Republice Czeskiej, a także współpracy kulturalnej z Towarzystwem Niemiecko-Polskim w Wolfsburgu, w ramach której wystąpiło tam wiele grup i zespołów w tym: chóry mieszane Harfa i Zew, Bielska Orkiestra Dęta, Zespół Bielsko, Młodzieżowy Chór Ave Sol i Bielska Estrada. Był wiceprezesem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Bielsku-Białej, jednym z inicjatorów cieszącego się zainteresowaniem Międzynarodowego Festiwalu Chórów Gaude Cantem i cenionego przez muzyków Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych Złota Trąbka.
KLAUZULA RODO I OŚWIADCZENIE 2022