
Cukrzyca a COVID-19
W Polsce w 2018 roku było 2,9 mln zdiagnozowanych chorych na cukrzycę, czyli co jedenasty dorosły. Dodatkowo część osób ma stan przedcukrzycowy lub nie wie, że ma cukrzycę.
Koronawirus SARS-CoV-2 wzbudza wśród nich, jako przewlekle chorych duże zmieszanie. Dlatego Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zebrało najważniejsze wytyczne i informacje.
Chorzy na cukrzycę (zarówno typu 1 jak i 2) nie mają większego prawdopodobieństwa zachorowania na COVID-19 niż osoby w populacji ogólnej.
W grupie pacjentów z cukrzycą problemem są gorsze rezultaty leczenia.
U osób ze złą kontrolą choroby i wahaniami poziomu cukru istnieje większe ryzyko rozwoju powikłań cukrzycowych. Obecność choroby serca lub innych powikłań poza cukrzycą może dodatkowo zwiększać ryzyko pacjenta związane z rozwojem ciężkiej postaci COVID-19.
Jeśli cukrzyca jest dobrze kontrolowana (glikemia poniżej 180 mg/dl), ryzyko rozwoju ciężkiej postaci zakażenia COVID-19 jest podobne do tego, które obserwujemy w populacji ogólnej.
Infekcja wirusowa u pacjentów z cukrzycą, jak każdy ostry stan zapalny, może prowadzić do gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi i zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycowej kwasicy ketonowej, dotyczy to przede wszystkim chorych na cukrzycę typu 1.
Wszystkie standardowe środki ostrożności pozwalające uniknąć zakażenia nabierają w przypadku walki z tym wirusem jeszcze większego znaczenia.
Kluczowe jest dobre wyrównanie cukrzycy, czyli częsta samokontrola, adekwatne do poziomu glikemii stosowanie leków lub insuliny, prawidłowe odżywianie.
W odpowiedzi na wzmożone obawy i niepokój diabetyków, związany z ewentualnym zakażeniem wirusem SARS-Cov2 i rosnącą liczbę pytań, dotyczących obecnej sytuacji epidemiologicznej, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej uruchomiło specjalną infolinię "Diabetofon", przeznaczoną dla osób z cukrzycą i ich rodzin.
W ramach tego projektu przy telefonie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 18.00 do 20.00, dyżurują edukatorzy w zakresie diabetologii, którzy jako wolontariusze wspierają chorych na cukrzycę.
Kontakt na infolinię:
- poniedziałki - 665 720 807,
- wtorki – 602 537 211,
- środy – 501 654 537,
- czwartki – 507 674 410,
- piątki - 668 252 022.
Pytania można także kierować wysyłając mail na adres: ced.polska@wp.pl
lub przez profil stowarzyszenia: www.facebook.com/SED.Stowarzyszenie.Edukacji.Diabetologicznej/.
Tylko właściwa edukacja, dbanie o prawidłowe wyrównanie cukrzycy, przestrzeganie zaleceń lekarskich oraz wytycznych dotyczących ochrony osobistej, może uchronić przed ewentualnym zakażeniem i konsekwencjami, jakie może przynieść ta choroba.
Dbajmy o siebie każdego dnia.
dr n. med. Iwona Petrulewicz-Salamon - specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog