Szolnok, Węgry

Szolnok, miasto w środkowych Węgrzech, nad rzeką Cisą. Znane uzdrowisko z ciepłymi źródłami mineralnymi. Rozwinięty przemysł papierniczy.

herb miasta

Porozumienie:

Umowę o partnerstwie na zasadzie miast bliźniaczych zawarto 23 września 1995 roku, kiedy to przedstawiciele obu miast wyrazili chęć:

  • współpracy w możliwie najszerszym zakresie,
  • promowania nawiązywania stosunków pomiędzy zainteresowanymi firmami, przedsiębiorstwami, organizacjami i stałego wspierania tej współpracy,
  • wymiany doświadczeń w zakresie funkcjonowania oraz zarządzania municypalnego w systemie demokratycznym,
  • organizacji, wspierania oraz koordynacji wzajemnych wizyt i kontaktów osobistych mieszkańców naszych miast.

Charakterystyka:

Szolnok jest miastem położonym 100 kilometrów na wschód od stolicy Węgier - Budapesztu; w miejscu gdzie rzeka Zagyva zasila wody Cisy. Miasto jest także miejscem, w którym krzyżują się ważne szlaki komunikacyjne; tak kolejowe i drogowe jak również wodne. Szolnok liczy sobie 78.000 mieszkańców, co sytuuje go na jedenastym miejscu wśród miast węgierskich pod względem liczby ludności. Miasto jest jednym z ważniejszych węgierskich centrów ekonomicznych, kulturowych, edukacyjnych oraz zdrowotnych.

Warunki komunikacyjne panujące w mieście są idealne. Szolnok znajduje się o 100 kilometrów od Budapesztu, z którym połączony jest autostradą E 60 oraz ważną linią kolejową. Funkcję prężnego węzła komunikacyjnego miasto zawdzięcza połączeniom kolejowym, dwóm mostom drogowym oraz nowoczesnej bazie cargo.

Lokalny parlament oferuje inwestorom pewne preferencje i obsługę. Poza preferencjami rządowymi, władze lokalne zapewniają inwestorom dodatkowe udogodnienia; niższe, zachęcające ceny oraz podatki. Ich wysokość uzależniona jest od wielkości inwestycji i ilości nowych miejsc pracy.

W mieście istnieje także bardzo aktywne środowisko artystyczne. Jego ożywiona działalność rozpoczęła się w roku 1902 wraz z założeniem tzw. "kolonii artystów", która częściowo funkcjonuje do dzisiaj. Jej reprezentantami są między innymi Teatr Szigligeti, galeria sztuk pięknych i sztuki przemysłowej oraz znane Muzeum Janosa Damjanicha. Bardzo żywe w Szolnoku jest również środowisko muzyczne; działają tu liczne chóry, zespoły folklorystyczne oraz grupy taneczne.

Podstawowym bogactwem miasta jest woda, jednakże oprócz licznych możliwości, które stwarzają rzeki Cisa i Zagyva - takich jak pływanie, wędkowanie, czy też wycieczki łodzią- Szolnok oferuje również inne atrakcje; przejażdżki konne, polowania, wycieczki rowerowe i piesze. Ciekawostką turystyczną jest również martwa odnoga rzeki Cisa (Martwa Cisa); latem idealna do uprawiania sportów wodnych, zimą dla łyżwiarzy.

  • Strona miasta: http://www.szolnok.hu
  • Lokalizacja: Szerokość geograficzna 47° 11' Północ, Długość geograficzna 20° 11' Wschód