PROMOCJA KARMIENIA PIERSIĄ

karmienie dziecka

Miedzy 26 maja, a 1 czerwca obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Karmienia Piersią. Jest to symboliczny termin - rozpoczęcie przypada w Dzień Matki, a zakończenie w Dzień Dziecka.

Głównym celem tej inicjatywy jest promowanie i zachęcanie kobiet do naturalnego karmienia. Jak wiemy, jest to najzdrowszy sposób żywienia noworodków oraz niemowląt, zwiększa się wtedy więź emocjonalna dziecka i matki. Badania
w ramach programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” wykazały że,
Polskie młode mamy są świadome korzyści, jakie dziecku daje karmienie naturalne - aż 96%
z nich deklaruje karmienie piersią.

Przygodę z karmieniem mlekiem mamy rozpoczyna się już na sali porodowej, chwilę po narodzinach dziecka. Maluszek położony blisko serca matki, czując jego bicie, zapach i ciepło skóry, zaczyna odczuwać potrzebę ssania. Już po chwili sam, zaciekawiony kieruje usta w kierunku piersi mamy. Jest to najważniejszy moment dzięki, któremu skóra dziecka kolonizuje się florą bakteryjną matki, a poprzez ssanie oraz połykanie pierwszych kropel siary (pierwszego mleka matki), otrzymuje naturalną ochronę przeciwinfekcyjną.

Korzyści z karmienia piersią są ogromne. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje wyłączne karminie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka oraz kontynuację karmienia po rozszerzeniu diety, do czasu kiedy mama i dziecko zdecydują o jego zakończeniu.

Kwasy tłuszczowe zawarte w mleku matki stymulują prawidłowy rozwój układu nerwowego oraz mózgu. Jest to ochrona długofalowa. Dzieci karmione pokarmem kobiecym rzadziej chorują, są chronione przed otyłością, alergią oraz cukrzycą. Wykazano niższy poziom cholesterolu we krwi w późniejszym wieku. Udowodnione jest, że pokarm kobiecy zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji układu oddechowego oraz pokarmowego. Zmniejszone jest ryzyko wystąpienia wady mowy oraz zgryzu.

Dla kobiety karmienie piersią ma również ogromne znaczenie. Poprzez ssanie nasila się wydzielanie oksytocyny, która powoduje szybsze obkurczanie się macicy po porodzie. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia krwawień poporodowych, przyśpiesza powrót do wagi sprzed ciąży. Chroni również przed cukrzycą typu II. Ponadto zmniejszone jest ryzyko wystąpienia nowotworu piersi oraz jajnika. Jest to wygoda dla kobiety - pokarm jest zawsze gotowy i w idealnej temperaturze.

Jaki jest sekret udanego karmienia? Po pierwsze karmienie ma być przyjemne, nie powinno boleć. Pozycja w jakiej karmi kobieta powinna być dla niej wygodna. Noworodek powinien być karmiony często, na żądanie, przynajmniej
8 razy na dobę. Jeśli przesypia powinniśmy go wybudzić. Brzuszek maluszka powinien przylegać do ciała mamy, a jego buzia skierowana w stronę piersi. Przerwa
w karmieniu nie powinna być dłuższa niż 3h, a w godzinach nocnych 4h. Należy dbać, aby noworodek był aktywny przy piersi, jeśli przysypia, stymulujemy go delikatnie, aby zachęcić do dalszego ssania. Nie powinniśmy stosować smoczków
w pierwszym miesiącu życia dziecka, gdyż zaburza to odruch ssania. Konsekwencją może być zmniejszenie siły ssania z piersi, co wiąże się z nieprawidłowym poborem pokarmu.     

Pobyt w oddziale szpitalnym po porodzie jest dosyć krótki. Problemy
z karmieniem piersią mogą pojawić się w późniejszym okresie, dlatego aby wspierać kobiety, które zdecydowały się na ten sposób karmienia dziecka, uruchomiona została Poradnia Laktacyjna. Mieści się ona w Beskidzkim Centrum Onkologii- Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej (BCO-SM) przy ulicy Wyspiańskiego 21. Kobiety, w przypadku napotkania trudności w okresie laktacji, mogą bezpłatnie skorzystać z jej świadczeń.

Poradnia czynna jest w poniedziałki i piątki w godz. 9.00-13.00 oraz w środy w godz. 13.00-15.00. Na poradę można umówić się telefonicznie pod numerem 605 365 002.

Położne BCO-SM wspierają kobiety tak, aby „droga mleczna” trwała jak najdłużej. Po poradę i pomoc mogą zgłaszać się kobiety nie tylko z Bielska-Białej, ale również z okolic.

 

 

                                             Monika Pawlus, położna, specjalista pielęgniarstwa neonatologicznego