Usługa transportowa door-to-door dla osób z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności na terenie miasta Bielska-Białej.

logaMiasto Bielsko-Biała realizowało projekt Usługa transportowa door-to-door dla osób z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności na terenie miasta Bielska-Białej. 

Był to projekt grantowy, realizowany ze środków pozyskanych w ramach projektu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pn. Usługi indywidualnego transportu door-to-door oraz poprawa dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) 2014-2020 Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym.

Beneficjentami programu były osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, w tym w zakresie upośledzenia narządów ruchu, wzroku, chorób neurologicznych czy innych, poruszające się na wózkach inwalidzkich, przy pomocy środków ortopedycznych czy korzystające ze wsparcia osób trzecich, osoby powyżej 60. roku życia, które nie posiadają orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, ale z racji wieku i posiadanych chorób mają widoczne problemy w poruszaniu się, inne osoby z widocznymi deficytami w zakresie samodzielnej mobilności lub ze względu na czasową chorobę mające trudności w poruszaniu.

Cele transportu:

1. Aktywizacja społeczna – np. zajęcia organizowane przez miejskie jednostki organizacyjne tj. domy kultury, teatry, centra kultury i inne, w tym organizacje pozarządowe, w formie warsztatów, kursów, spotkań integracyjnych, poradnictwa, dostępu do kultury (kino, teatr, koncerty, wystawy itp.) organizowanych na terenie miasta Bielska-Białej, możliwość załatwienia spraw urzędowych czy skorzystanie z obiektów sportowych.
2. Aktywizacja zawodowa – np. szkolenia, kursy zawodowe, w celu zdobycia kwalifikacji zawodowych lub przekwalifikowania zawodowego, korzystanie z oferty PUP, agencji pośrednictwa pracy, korzystanie z ofert instytucji zajmujących się aktywizacją zawodową, utrzymaniem zatrudnienia itp.
3. Aktywizacja edukacyjna – np. podnoszenie poziomu wykształcenia w szkołach i na uczelniach wyższych z terenu miasta Bielska-Białej i gmin objętych dostępnością usługi,
4. Aktywizacja zdrowotna – np. rehabilitacja, dowóz do sanatorium, zaplanowane wizyty lekarskie, nieprzewidziane zdarzenia związane ze stanem zdrowiem.