
Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych to utworzony przez Rzecznika Praw Pacjenta szybki, pozasądowy sposób uzyskiwania rekompensaty przez osoby, które podczas leczenia szpitalnego doznały uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia albo uległy zakażeniu szpitalnemu. W przypadku śmierci pacjenta świadczenie przysługuje osobom bliskim.
Zadośćuczynienie dotyczy zdarzeń medycznych, do których doszło w szpitalu (chodzi o wszystkie szpitale, w tym psychiatryczne czy uzdrowiskowe) w związku
z udzielaniem świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.
Procedura przyznawania odszkodowania realizowana jest przez Rzecznika Praw Pacjenta, którego zadaniem jest ustalenie, przy wsparciu specjalnego zespołu lekarzy specjalistów, czy w przedstawionej sprawie doszło do zdarzenia medycznego, a jeżeli tak, to wskazanie wysokości świadczenia należnego wnioskodawcy z tego tytułu. Podstawowym warunkiem otrzymania świadczenia jest stwierdzenie, że doszło do zdarzenia medycznego, którego z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć.
Nowy system udzielania rekompensat, gwarantuje szybszą i sprawniejszą wypłatę odszkodowania niż w postępowaniach prowadzonych dotychczas.
Wniosek o przyznanie świadczenia można złożyć w ciągu roku od uzyskania informacji o uszkodzeniu ciała, rozstroju zdrowia lub zakażeniu albo śmierci pacjenta (jednak nie później niż w ciągu 3 lat od dnia, w którym nastąpiło to zdarzenie).
Oprócz szybszego udzielania rekompensat, nowy system odszkodowań, ma na celu także zbieranie i analiza informacji o zdarzeniach medycznych i niepożądanych przez Rzecznika Praw Pacjenta, co ostatecznie ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa leczenia pacjentów.
Więcej na temat Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych można przeczytań na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta https://www.gov.pl/web/rpp/fundusz-kompensacyjny-zdarzen-medycznych