Spółdzielnia Socjalna – partnerstwo gmin Bielska-Białej i Kóz

Podpisanie dokumentów na utwzorzenie Spółdzielni Socjalnej

podpisanie dokumentówGminy Bielsko-Biała i Kozy podjęły uchwały dotyczące powołania i założenia Spółdzielni Socjalnej osób prawnych. Spółdzielnia Socjalna jest podmiotem ekonomii społecznej, wprowadzonym ustawą z 27 kwietnia 2006 r.

30 stycznia zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak oraz zastępca wójta gminy Kozy Marcin Lasek złożyli podpisy pod wnioskiem o przyznanie dotacji na stworzenie miejsc pracy w Spółdzielni Socjalnej osób prawnych gminy Bielsko-Biała i gminy Kozy. Dokument ten (opis pomysłu na działalność biznesową przedsiębiorstwa społecznego) jest pierwszym etapem projektu Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej obszaru bielskiego realizowanego przez Stowarzyszenie Bielskie Centrum Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej. Po zakończeniu wszystkich procedur, w II kwartale roku spółdzielnia będzie formalnie mogła rozpocząć swoją działalność.

Celem powołania jednostki  jest reintegracja na rynek pracy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym głównie osób bezrobotnych i niepełnosprawnych poprzez aktywizację zawodową i tworzenie miejsc pracy dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą znaleźć pracy na wolnym rynku. Zatrudnienie w ramach spółdzielni znajdą klienci Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kozach, osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku-Białej oraz podopieczni różnych jednostek pomocowych na terenie miasta.

W planach Spółdzielni Socjalnej  jest stworzenie na początku dwóch sekcji pracowników, którzy będą zajmowali  realizacją zleceń z zakresu sprzątania pomieszczeń, drobnych napraw i konserwacji, a także porządkowaniem terenów zielonych.

Spółdzielnia socjalna utworzona w partnerstwie z gminą Kozy posiada dodatkowo możliwość skorzystania z zamówień w trybie bezprzetargowym, czyli w ramach tzw. procedury in house. Należy podkreślić, że taka procedura jest przewidziana w prawie zamówień publicznych.

Powołanie Spółdzielni Socjalnej to alternatywna misja w zakresie przeciwdziałania bezrobociu. Jednocześnie, dzięki uczestnictwu Bielska-Białej w powołaniu i działalności spółdzielni, samorząd naszego miasta rozwija sektor ekonomii społecznej.