Światowy Dzień Trzeźwości

butelki i napis stop

Co roku 15 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Chce w ten sposób zwrócić uwagę na problem alkoholizmu oraz zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadużywania alkoholu.

Pierwszy Światowy Dzień Trzeźwości był obchodzony w 1983 roku, po tym jak Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła, że alkoholizm i narkomania są poważnymi problemami zdrowotnymi, społecznymi i ekonomicznymi na całym świecie. Od tego czasu, ludzie na całym świecie organizują wydarzenia, aby zwiększyć świadomość na temat trzeźwości i skutków nadużywania alkoholu.

Alkoholizm jest jedną z najbardziej popularnych chorób w skali globalnej i przyczyną śmierci ok 2,5 mln ludzi rocznie. Według statystyk przez alkohol umiera więcej osób, niż przez takie choroby, jak AIDS czy gruźlica. Alkohol jest także przyczyną wielu patologii społecznych, przestępstw, zabójstw i wypadków drogowych.

Uzależnienie od alkoholu jest postępującą chorobą, potencjalnie śmiertelną, której całkowite wyleczenie nie jest możliwe. W świetle nowoczesnej wiedzy uzależnienie od alkoholu jest chorobą wieloczynnikową, bio-psycho-społeczną, uszkadzającą funkcjonowanie człowieka w sferze somatycznej, psychologicznej, społecznej
i duchowej.

 

Źródło: WHO/gov