SZCZEPIENIA PRZECIWKO HPV

plakat

Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

Jak informuje Biuro Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych (BOPZCI), dynamika programu jest bardzo zmienna, da się zauważyć niepokojącą tendencję spadkową wykonywanych szczepień. Tuż po uruchomieniu programu, w lipcu 2023 roku, zaszczepiono ponad 42 tys. dzieci, a w grudniu 2023 roku tylko niecałe 16 tys. Dane z 2024 roku również nie napawają optymizmem.

W związku z powyższym przypominamy o możliwości wzięcia udziałuw ww. programie dziewcząt i chłopców w wieku 12 – 13 lat.

W ramach programu bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentna szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9. Szczepienia podawane są w dwóch dawkach, z odstępem od 6 do 12 miesięcy.

W załączeniu znajdują się grafiki przesłane przez BOPZCI zachęcające do poszerzenia wiedzy na temat zagrożenia wirusem HPV, a także o działaniu
i skuteczności szczepionek.

Zapisy na szczepienie przeciw HPV odbywają się za pośrednictwem:

- przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),-

- infolinii +48 800 100 101 (w godz. 8.00-18.00),-

- Internetowego Konta Pacjenta (IKP),

- aplikacji mojeIKP.

https://szczepienia.pzh.gov.pl/dla-lekarzy/szczepienia-hpv/programy-szczepien-przeciw-hpv/