W dniu 1 stycznia 2012 r. weszła w życie ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która określiła nowy model realizacji przez powiat pieczy zastępczej.
Ustawa nałożyła na gminy i powiaty m.in. obowiązek opracowania programów wspierania rodziny oraz rozwoju pieczy zastępczej, a także wyznaczenia organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.
Uchwałą nr XX/499/2012 Rady Miejskiej w Bielsku-Białej z dnia 26 czerwca 2012 r. przyjęto w naszym mieście „Program Wspierania Rodziny oraz Rozwoju Pieczy Zastępczej na lata 2012-2014”. Program skierowany jest do rodzin przeżywających problemy opiekuńczo-wychowawcze oraz określa działania na rzecz rozwoju pieczy zastępczej. Na organizatora rodzinnej pieczy zastępczej Prezydent Miasta Bielska-Białej wyznaczył Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, w tym celu w Ośrodku utworzony został Dział Pieczy Zastępczej.
Dane teleadresowe:
Dział Pieczy Zastępczej
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej
ul. K. Miarki 11
tel. 33 499 56 84
Piecza zastępcza jest sprawowana w przypadku niemożności zapewnienia dziecku opieki i wychowania przez rodziców. Jest formą czasowej opieki nad dzieckiem i winna trwać do chwili rozwiązania problemów w rodzinie biologicznej, będących przyczyną umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej. Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, piecza zastępcza realizowana jest w dwóch formach: rodzinnej i instytucjonalnej.
Formami rodzinnej pieczy zastępczej są:
a) rodzina zastępcza:
- spokrewniona (tylko dziadkowie lub rodzeństwo),
- niezawodowa,
- zawodowa, w tym zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna,
b) rodzinny dom dziecka.
Formami instytucjonalnej pieczy zastępczej są:
a) placówka opiekuńczo-wychowawcza,
b) regionalna placówka opiekuńczo-terapeutyczna,
c) interwencyjny ośrodek preadopcyjny.
W ramach instytucjonalnej pieczy zastępczej na terenie miasta Bielska-Białej działa Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczychprzy ul. Lompy 7, w skład którego wchodzą następujące placówki opiekuńczo-wychowawcze:
- „Pogotowie Opiekuńcze” przy ul. Lompy 7, które jest placówką interwencyjną przeznaczoną dla 20 dzieci, przyjmowanych w sytuacjach kryzysowych, wymagających natychmiastowego zapewnienia dziecku opieki.
- „Dom Dziecka” przy ul. Lompy 9, będący placówką socjalizacyjną z funkcją placówki interwencyjnej przeznaczoną dla 30 dzieci. Placówka prowadzi również Mieszkanie Usamodzielnienia, które jest placówką socjalizacyjną przeznaczoną dla 12 dzieci w wieku od 15 lat do usamodzielnienia.
- „Dom Dziecka” przy ul. Pocztowej 24, który jest placówką socjalizacyjną z funkcją placówki interwencyjnej dla młodszych wychowanków, przeznaczoną dla 28 dzieci.
Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych dziecku pozbawionemu opieki rodzicielskiej zapewnia w formie działań interwencyjnych oraz socjalizacyjnych całodobową opiekę i wychowanie oraz zaspokaja jego niezbędne potrzeby, w szczególności emocjonalne, rozwojowe, zdrowotne, bytowe, społeczne i religijne. W placówkach wchodzących w skład Zespołu przebywają dzieci skierowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej, na podstawie postanowienia sądu o umieszczeniu w instytucjonalnej pieczy zastępczej. Poszczególne placówki, z uwagi na różnorodność działań, spełniają specyficzne zadania opiekuńczo-wychowawcze.
Dane teleadresowe:
Zespól Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych
ul. Lompy 7
tel. 33 811 74 37, 33 811 73 43
e-mail: zpowbielsko@op.pl